Hypotéky se pro získání příspěvku na bydlení zohledňovat nadále nebudou, oznámil Marian Jurečka

19. 6. 2023 13:42 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Ještě v minulém roce vládní strana KDU-ČSL zvažovala právní úpravu, která by umožňovala zahrnout hypotéku do nákladů pro přiznání příspěvku na bydlení. V aktuální situaci však takovou státní podporu pro občany s hypotékou Jurečka zamítl.

 

V druhé polovině loňského roku v souvislosti s energetickou krizí a rostoucími náklady na bydlení vláda razantně zvýšila normativní náklady na bydlení, které jsou rozhodující při výpočtu příspěvku na bydlení. 

Tímto zvýšením normativních nákladů mohlo na příspěvek na bydlení získat nárok mnohem více lidí, než doposud.

Příspěvek na bydlení nejvíce využijí lidé, kteří bydlí v nájemním bydlení, především jednotlivci, kteří jsou na placení nájmu sami. 

O dávku mohou požádat také ti, co bydlí ve vlastním bydlení. Často na ni ale nedosáhnou, jelikož jsou jejich náklady většinou mnohem menší, vzhledem k tomu, že nemusí platit nájemné.

Tito lidé však často mají na nemovitost sjednanou hypotéku, kterou ale zákon neumožňuje započítávat do nákladů na bydlení. Z toho důvodu jsou pro nárok na příspěvek na bydlení v nevýhodě, oproti těm, co užívají nájemní bydlení.

Tip: Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?

Hypotéky součástí nákladů na bydlení nadále nebudou

Vláda v minulém roce zvažovala, že by se mohly do nákladů zahrnout částečně i hypotéky, aby pomohla řešit lidem energetickou krizi.

„Vedeme debaty na úrovni vlády, jakým způsobem a nějakým mechanismem zohlednit i hypotéky,“ uvedl v minulém roce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka pro portál iDNES.cz.

Z aktuálního vyjádření Mariana Jurečky však vyplývá, že žádnou právní úpravu, která by zahrnovala i hypotéky, vláda nepřipravuje.

„Sledujeme pravidelně měsíční data o schopnosti domácností splácet hypotéky. Za posledního tři čtvrtě roku se nezhoršila schopnost splácet, a naopak je největší disciplína řádného splácení hypoték. Nevidím k tomu proto důvod,“ řekl pro redakci Seznam Zpráv Jurečka.

Odborníci rovněž nevidí důvod pro zahrnování hypoték do nákladů na bydlení. Podle nich by hypoték lidé začali zneužívat a automaticky počítat s tím, že jim ji stát z části proplatí. 

Ve výhodě v souvislosti s příspěvkem na bydlení tak dále budou zůstávat lidé využívající nájemní bydlení.

Vyzkoušejte: Kalkulačka příspěvku na bydlení


Čtěte také: Ceny energií ovlivňují provoz koupališť. Jaké je letos vstupné do bazénů?

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: BYDLENÍ