Až u 123 664 zaměstnanců loni vznikl nárok na slevu na pojistném

23. 2. 2024 13:47 | , Finance.cz
DANĚ

Zaměstnavatelé mohou již rok využívat slevu na pojistném na některé zkrácené úvazky ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců. Co s sebou sleva přinesla?

Sleva na pojistném na sociální zabezpečení začala fungovat od 1. února 2023 a zaměstnavatelé ji mohli a stále mohou využívat na vybrané skupiny osob pracujících na zkrácený úvazek nejvýše o objemu 30 hodin týdně a nejméně 8 hodin týdně. Kdy lze tedy slevu využít a co se změnilo za dobu, co funguje?

Dozvíte se:

Pro jaké osoby je určena sleva na pojistném?

Tato sleva je určena pro osoby, kterým jejich životní situace nedovoluje pracovat na plný úvazek. Jde zejména o lidi starší 55 let, studenty, mladší 21 let, nedávno rekvalifikované, zdravotně postižené a rodiče, kteří pečují o malé dítě.

Čtěte také: Elektronicky se na střední školu přihlásilo 90 % uchazečů

Kolik zaměstnanců využívá slevu na pojistném

Zdroj: Depositphotos

Jaká čísla s sebou sleva za uplynulý rok přinesla?

Podle analýzy ČSSZ týkající se uplatněných slev na pojistném od února do prosince minulého roku vyplývá, že celkový počet jedinečných zaměstnavatelů, kteří v tomto období využili slevu na pojistném, činil 25 789. Počet jedinečných zaměstnanců, pro které zaměstnavatelé tuto slevu uplatnili, dosáhl celkově 123 664.

Celková částka slev na pojistném za celé pojistné období činila 877 milionů korun a průměrný vyměřovací základ osoby, pro kterou zaměstnavatel uplatňuje slevu, dosáhl v prosinci 2023 částky 22 047 korun. Od začátku platnosti slevy vzniklo nově 22,6 tisíc zkrácených úvazků.

Čtěte také: Komerční banka sníží úrokové sazby u hypoték, kterých se to dotkne?

Zdroj: TZ ČSSZ

Články ze sekce: DANĚ