Prezident se rozhodl podepsat nižší valorizaci důchodů, zároveň chce ústavní stížnost

15. 3. 2023 17:01 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Prezident Petr Pavel oznámil, že se rozhodl podepsat novelu o nižší mimořádné červnové valorizaci důchodů. Zároveň ovšem pochybuje o ústavnosti jejího projednání, proto očekává, že ji bude posuzovat Ústavní soud ČR. Stížnost podá buď opozice, nebo on sám. O kolik vzroste od června váš důchod?

Prezident Petr Pavel se dnes sešel se zástupci opozice, Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem z hnutí ANO, a řešili spolu novelu o mimořádné valorizaci důchodů. Ta prošla Senátem i Poslaneckou sněmovnou a po podpisu prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů vstoupí v platnost.

Ve Sbírce zákonů má novela vyjít do několika dní.

Zdroj: Shutterstock

Prezident Pavel konstatoval, že by mimořádná červnová valorizace podle stávajícího vzorce způsobila hlavně růst důchodů pro seniory s nejvyššími příjmy, vládní novela je výhodnější pro lidi pobírající ty nejnižší důchody. Dále prezident zmínil, že by v následujících dvou letech musel být omezen další růst důchodů, jestliže by nyní vládní novela neprošla. Třetím důvodem, proč se prezident rozhodl podepsat novelu, je solidárnost mezi jednotlivými skupinami obyvatel ČR, zmínil konkrétně samoživitelky a mladé rodiny s dětmi.

Podle ekonomických poradců prezidenta je naprosto nezbytné zmírnit růst valorizace důchodů, právní poradci prezidenta se na ústavnosti novely neshodli.

Pokud by prezident zákon vetoval, tak by Sněmovna měla na přehlasování veta týden. Pokračoval by tedy stav legislativní nouze a sáhodlouhé obstrukce. Prezident rovněž vyzval vládu, aby zajistila zmrazení platů ústavních činitelů, což nedávno dolní komora odmítla vůbec projednávat.

Podle prezidenta nás nejhorší teprve čeká, protože je nutné stanovit nový valorizační mechanismus a najít shodu napříč koalicí a opozicí na celkové důchodové reformě.

Opozice napadala hlavně protiústavnost novely kvůli retroaktivním účinkům, ale i protiústavnost postupu schvalování ve stavu legislativní nouze.

Opozice je zklamaná, ale připouští neudržitelnost nynější valorizace

Alena Schillerová (ANO) oznámila, že je rozhodnutím prezidenta zklamána. Prezident na tiskové konferenci zopakoval, že jeho přemýšlení nad tím, zda podepsat, nebo nepodepsat, bylo dlouho "padesát na padesát".

"To, co nakonec mírně převážilo, bylo hodnocení ekonomů, ale nakonec i stanovisko opozice. Alena Schillerová i Karel Havlíček (ANO) připustili, že letošní vysoké zvýšení by muselo být výrazným snížením u valorizace v dalších letech," vysvětlil Petr Pavel. 

Novela o nižší valorizaci nejspíše zamíří k Ústavnímu soudu ČR

„Opozice je připravena podat ústavní stížnost. Pokud to neudělá, jsem připraven to udělat já," uvedl prezident Pavel s tím, že nevidí důvod, aby se ústavní stížnosti podávaly dvě.

Alena Schillerová už oznámila, že hnutí ANO podá stížnost k Ústavnímu soudu ČR.

To, kdy novelu bude posuzovat Ústavní soud ČR je zatím nejasné.

O kolik se vám zvýší důchod v případě vládní novely, a jak by to bylo podle dosavadní legislativní úpravy? To si vypočítejte v naší kalkulačce valorizace důchodů.

Valorizace důchodů podle platné legislativy

Podle nynějších pravidel by měla vzrůst procentní výměra důchodů o 11,5 %, základní výměra by zůstala ve výši 4040 Kč. Průměrně by měsíční důchody vzrostly o 1770 Kč.

Vládě se ovšem nelíbí zvýšení výdajů státního rozpočtu na tuto valorizaci, a to o 34,4 miliardy korun, v roce 2023 pak o 58,8 miliardy korun . Další výdaje by velmi zatížily již tak schodkový státní rozpočet.

Vládní novela o nižší valorizaci důchodů

Vládní novela přichází se změnou valorizačního mechanismu, podle kterého by se základní výměra důchodu měla zvýšit o 400 Kč, ze 4040 Kč na 4440 Kč, a procentní výměra o 2,3 %. To by odpovídalo růstu průměrného důchodu o 760 Kč měsíčně.

Výdaje státního rozpočtu vládní varianta zvýší o 15 miliard korun.

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY