Schodek státního rozpočtu byl v květnu 2023 rekordní, činil 271,4 mld. Kč

1. 6. 2023 14:24 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Ke konci května činil schodek státního rozpočtu rekordních 271,4 mld. Kč, jsme tedy na dostřel stanovené roční maximální výše schodku ve výši 295 mld. Kč. Co za rekordním schodkem stojí? Není na čase novelizovat rozpočtový zákon?

Květen 2023: Rekordní schodek státního rozpočtu ve výši 271 miliard korun

Ministerstvo financí uvedlo, že hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci května deficitem ve výši 271,4 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 263,7 mld. Kč.

Proč je květnový schodek státního rozpočtu historicky nejvyšší?

V květnu se schodek státního rozpočtu prohloubil o 82,1 mld. Kč, což bylo způsobeno růstem výše sociálních dávek o 50,5 mld. Kč, dále pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií ve výši 40,1 mld. Kč, další významnou položkou byla obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů o 18,1 mld. Kč či vyšší investice ve výši 12,7 mld. Kč.

Růst daňového inkasa, dosud navýšený mimořádnými příjmy jen o 12,2 mld. Kč z důvodu jejich zákonné splatnosti, zatím nepokrývá zvýšené požadavky na výdaje státu.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) komentoval květnový schodek státního rozpočtu následovně: „Květen je tradičně slabý měsíc, loni se jen za květen propadlo hospodaření státu o 90 miliard korun. A přestože se blížíme do druhé poloviny roku, kdy prohlubování schodku mohutně zpomalí první příjmy z windfall tax, dividenda od ČEZu či peníze z evropských fondů, musíme jako vláda šlápnout na brzdu"

Dodejme, že i tak hospodaření státu pravděpodobně nedosáhne rekordního ročního schodku, který byl v roce 2021, kdy státní rozpočet skončil v mínusu 419,7 mld. Kč.

Tip: Optimismus je pryč, česká ekonomika klesla víc, než se zdálo

Nastal čas na novelu státního rozpočtu?

Rozpočtová novela počítá se schodkem ve výši 295 mld. Kč, což je pouhých 23,6 mld. Kč za schodkem v květnu, a to ještě nejsme ani za polovinou roku 2023.

Predikce dalšího vývoje se různí, ale dle aktuálních čísel může schodek státního rozpočtu překročit 350 mld. Kč a může atakovat druhý nejvyšší schodek státního rozpočtu z roku 2020, kdy činil 367,4 mld. Kč

To si uvědomuje i ministr financí Stanjura slibuje urychlené zavedení škrtů:Když jsme před pár týdny představili ozdravný balíček, řekli jsme, že začneme s hubnoucí kúrou sami u sebe a více než 20 miliard korun uspoříme příští rok na platech a na provozu státu. Myslím, že nejméně stejně vysokou částku ale musíme vzhledem k vývoji hospodaření státu ušetřit na výdajích ještě letos. Proto příští týden ponesu na vládu seznam rozpočtových opatření, kterými ve druhé polovině roku zbrzdíme prohlubování schodku. Nebudou to populární kroky, stejně jako není populární náš ozdravný balíček, ale nemůžeme na letošek rezignovat a říct, že šetříme až od příštího roku. To bychom se nijak nelišili od předchozí populistické vlády, která se k budoucím generacím chovala stylem „po nás potopa.“

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU