Zmírní vláda pravidla pro odchod do předčasného důchodu?

13. 6. 2024 16:54 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Vláda od října 2023 zpřísnila podmínky pro odchod do předčasného důchodu, zvýšila rovněž i krácení důchod. Nyní chce pravidla zmírnit, co by se mohlo změnit?

Od října 2023 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu, zvýšilo se i krácení na 1,5 %  za každých započatých 90 kalendářních dní předčasnost, nyní ovšem vláda chystá důchodovou reformu, která by měla některá opatření ohledně předčasných důchodů zmírnit.

Od října 2023 je vyšší krácení předčasného důchodu, navíc se zpřísnily podmínky pro odchod

Do října 2023 se krácení předčasného důchodu počítalo ve 3 pásmech:

  • 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dní
  • 1,2 % výpočtového základu za období za období od 361. do 720. kalendářního dne
  • 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne

To ovšem bylo od října 2023 nahrazeno jednotnou sazbou krácení předčasného důchodu 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dní předčasnosti.

Rovněž odejít do předčasného důchodu je obtížnější, protože je do něj možno odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Minimální doba pojištění pro odchod do předčasného důchodu se pak zvýšila z 35 let na 40 let.

V předčasném důchodu dále nově nevzniká nárok na mimořádnou valorizaci, u řádné valorizace pak nevzniká nárok na růst procentní výměry důchodu. Tyto podmínky platí až do dosažení řádného důchodového věku.

Tip: Do důchodu v 61 letech? Jak moc si pohorší muž proti ženě s dětmi

Vláda by ráda pravidla zmírnila pro dlouhodobě pracující

Vláda by ovšem nedávno přijatá pravidla ráda zmírnila. V novele zákona o důchodovém pojištění navrhuje zmírnit pravidla pro předčasný důchod pro osoby, které získaly velmi dlouhou příspěvkovou účast na důchodovém pojištění, popř. také účast nepříspěvkovou, která vyžaduje fyzickou aktivitu pojištěnce (péče o děti do čtyř let věku, péče o závislé osoby a základní vojenská služba), a to v úhrnném rozsahu alespoň 45 let.

Pro žadatele o předčasný důchod, kteří podmínku 45 let doby pojištění splní, bude krácení za předčasnost poloviční, ve výši 0,75 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dnů předčasnosti.

Zdroj: x.com/Marian Jurečka

Kdy by měly mírnější pravidla pro předčasné důchody začít platit?

Novela zákona o důchodovém pojištění je aktuálně v poslanecké sněmovně a čeká ji druhé čtení.

Novela o důchodovém pojištění dále zavádí i prodloužení věku odchodu do důchodu či zavedení slev na pojistném pro pracující seniory.

Jestliže novela projde schvalovacím procesem v parlamentu, tak by mělo mírnější krácení předčasných důchodů začít platit od ledna roku 2026.

 

Výpočet předčasného důchodu v roce 2024

 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY