Zvýší se daň z nemovitostí dvojnásobně? Dobrý, či nebezpečný nápad ministra Stanjury?

16. 3. 2023 14:00 | , Finance.cz
DANĚ

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že by se daň z nemovitých věcí mohla zvýšit až na dvojnásobek. Před volbami ovšem tvrdil, že nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný.

Zbyněk Stanjura (ODS) několikrát zopakoval, že vláda uvažuje o zvýšení daně z nemovitosti, naposled to zmínil v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Zdroj: Shutterstock

Ministr Stanjura: Daň z nemovitostí by mohla vzrůst na dvojnásobek, přineslo by to 6 až 8 miliard Kč

Ministr financí Zbyněk Stanjura se snaží najít prostředky pro silně schodkové státní rozpočty.

Bohužel schodek státního rozpočtu je dán jeho strukturou, což ještě více prohloubí červnová mimořádná valorizace penzí.

Dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti by mohlo zvýšit příjmy státního rozpočtu ve výši 6 až 8 miliard korun.

Aktuálně přitom platí, že výnos z daně nemovitých věcí je čistě příjmem obce, ve které se nemovitost nachází, navýšení daně by ovšem připadlo

Zbyněk Stanjura navíc před volbami do Poslanecké sněmovny tvrdil, že nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí jsou právě nájemníci. To není správná cesta. My naopak chceme digitalizaci, zjednodušení stavebního řízení a nízké daně, napsal v srpnu 2021 na svém facebookovém profilu.

Bude se daň progresivně zvyšovat u každé další vlastněné nemovitosti?

Stanjura odmítl progresivní zdanění u daně z nemovitostí, kdy by se za první nemovitost, kde člověk bydlí, platila nejnižší daň a za každou další vyšší. Má se zatěžovat vyšší daní byt, který rodiče koupí pro své děti, které ještě studují? To se má zatěžovat vyšší daní jako investiční spekulace? Jak bychom to posuzovali v rámci rodiny, když to rodiče přepíšou na děti? Preferuji jednoduchý daňový systém, dodal Stanjura.

Články ze sekce: DANĚ