Mimořádná červnová valorizace: vzroste důchod průměrně o 750, či o 1770 korun?

15.02.2023 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Ministr práce a sociálních věcí oznámil návrh výše červnové mimořádné valorizace. O kolik se vám může zvýšit důchod? Jakých důchodů se valorizace bude týkat?

Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek 10. února zveřejnil data o inflaci za leden, která jsou klíčová pro výpočet mimořádné valorizace důchodů.

Vysoká inflace zaskočila Ministerstvo práce a sociálních věcí, protože ještě v polovině ledna očekávalo nárůst průměrného důchodu o 700 Kč až 1000 Kč.

Na základě inflace ovšem vyšlo, že by průměrný důchod rostl přibližně dvojnásobně oproti plánu. Pak by ovšem dopad mimořádné valorizace na státní rozpočet byl v desítkách miliard korun.

Valorizace důchodů

Zdroj: Shutterstock

Průměrný růst o 760, nebo 1770 korun?

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v lednu uvedl, že by důchod v červnu mohl průměrně vzrůst o 760 Kč až o 1000 Kč.

Nicméně vysoká inflace s tímto výhledem zametla a podle nynější zákonné úpravy pro mimořádné valorizace by průměrný důchod měl vzrůst o 1770 Kč, čemuž odpovídá růst procentní výměry důchodů o 11,5 %, jak už dříve vypočítal server Měšec.cz. Tam najdete také popis mechanismu výpočtu.

Vláda se tudíž dohodla na řešení valorizace důchodů legislativní změnou. Podle dosud neschváleného návrhu by se základní výměra důchodu měla zvýšit o 400 Kč, ze 4040 Kč na 4440 Kč.

Procentní výměra by se měla zvýšit o 2,3 %. Průměrný důchod by se tak měl zvýšit o 760 Kč a měl by tak činit 20 190 Kč. Tato změna ovšem musí projít legislativním procesem.

Tip: Vypočítejte si, o kolik by se vám mohl zvýšit důchod od června 2023

Ať již bude schválena změna valorizace důchodů, nebo zůstane dosud platný vzorec, mimořádná valorizace se dotkne všech lidí, kteří pobírají nějakou formu státního důchodu, tedy téměř 3,5 milionu občanů ČR.

Mimořádná valorizace zvýší:

  • starobní důchody (včetně předčasných důchodů)
  • invalidní důchody
  • pozůstalostní důchody (sirotčí, vdovské i vdovecké)

O zvýšení důchodů není třeba žádat, červnový důchod přijde v obvyklém termínu, ale bude valorizován. Jestliže se vám důchod nezvýší, kontaktujte ČSSZ. Neporostou jedině předdůchody, protože se nejedná o státní penze.

Jaký vliv má inflace na valorizaci důchodů?

Mimořádnou valorizaci nyní upravuje § 67 zákona o důchodovém pojištění.

Podmínkou mimořádné valorizace je dosažení meziměsíčních růstů cen nejméně o 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn předchozí valorizací. Ta byla naposledy schválena s účinností od ledna 2023.

Mimořádná valorizace zvyšuje pouze procentní výměrů důchodu, a to o tolik procent, kolik činil růst cen v měsíci, ve kterém byla podmínka pro její aktivaci splněna.

Nicméně podle vládních představitelů by se zákon měl novelizovat, protože mimořádná valorizace nezohledňuje cenové šoky a dlouhodobě vysokou inflaci.

Tip: Důchodová kalkulačka 2023: kdy půjdete do důchodu?

Jaký dopad má valorizace na státní rozpočet?

Při valorizaci v průměrné výši 760 Kč měsíčně by letos státní výdaje na důchody měl vzrůst o 15 miliard korun.

Jestliže by rostl průměrný důchod v nynější zákonné mimořádné valorizaci o 1770 Kč (tedy růst 11,5 % procentní výměry), Česká televize odhadovala růst výdajů na důchody o 34,4 miliardy korun ještě v roce 2023, což ministr práce a sociálních věcí potvrdil. A dodal, že v případě neschválení legislativní změny by se příští rok výdaje na důchody zvýšily o dalších 58,8 miliardy korun.

Dodejme, že loni valorizace navýšily výdaje státu cca o 28 miliard korun.

Důchodová reforma za dveřmi?

Český důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný, protože se negativně mění poměr pracujících a důchodců. Vláda připravuje důchodovou reformu, ale řada ekonomů tvrdí, že je již pár hodin po dvanácté, za což mohou především přechozí vlády.

Na důchody si letos vláda bude muset vypůjčit 83 miliard korun, což by byl nejvyšší schodek v novodobé české historii.

Vláda je vysokým schodkem veřejných financí a neustále rostoucími výdaji na důchody nucena rychle jednat. V rámci uvažované důchodové reformy se hovoří o zvýšení důchodového věku pro současné čtyřicátníky a třicátníky a o změně valorizačního mechanismu. Probíhá debata o změně vyplácení výchovného, ale ministr práce a sociálních věcí je proti jeho zrušení. Marian Jurečka uvedl, že by důchodovou reformu rád představil v březnu.

Tip: Nevíte, jaký budete mít důchod? Vypočítejte si výši důchodu v naší kalkulačce

Kdy bude jasno o růstu důchodů?

Vláda, poslanecká sněmovna i senát schválily novelu o nižší valorizaci. Nově zvolený prezident Petr Pavel se má k novele vyjádřit 10. června 2023.

Legislativní změna by měla být přijata do 22. března 2023.

Hovoří se rovněž o tom, že novela může být napadena u ústavního soudu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka argumentuje, že zákonodárce má právo na změnu zákona. Problém ovšem může být, že již nastalo legitimní očekávání růstu důchodu po zveřejnění dat ČSÚ.

Vy můžete vývoj a schvalování valorizace důchodů sledovat na Facebooku Financí.cz.

 

Autor článku

Michal Bureš

Michal Bureš

Redaktor Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 82 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY