Vláda pozastavila práce na přípravě nádrže Pěčín

18.04.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 18. dubna (ČTK) - Práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku budou pozastaveny. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO). Podle materiálu vybudování nádrže nezískalo dostatečnou podporu v regionu. Navíc podle Brabce jsou zatím v regionu alternativní možnosti, jak zajistit dostatek vody.

Podle návrhu by ovšem měla pokračovat příprava vlachovické přehrady na Zlínsku i v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Začít by se měla také řešit přehrada Kryry na Rakovnicku, kam by se přiváděla voda z Nechranické nádrže v povodí Ohře.

Zatím bylo na přípravné práce na pěčínské vodárenské nádrži vynaloženo 6,74 milionu korun. Podle materiálu je oblast zranitelná změnami využívaných vodních zdrojů v důsledku klimatické změny. Existují tak racionální důvody proč situaci řešit, jedním z nich by byla právě stavba pěčínské nádrže. Pokud by se pro ni vláda v budoucnu rozhodla, musí to udělat s předstihem, protože by výstavba trvala až 20 let.

Místní obyvatelé jsou však proti stavbě. \"Vodní dílo Pěčín je z vodohospodářského hlediska významným potenciálním zdrojem pitné vody, avšak aktuální potřeba tohoto vodního díla v lokalitě nebyla prokázána. S ohledem na výrazné nesouhlasy s výstavbou vodního díla Pěčín a neprokázanou aktuální potřebu tohoto díla v lokalitě se v současné době nedoporučuje pokračovat v přípravách realizace,\" uvádí úřad v materiálu.

Prognózy podle úřadu uvádějí, že v oblasti Pardubického a Královéhradeckého kraje budou v letech 2040 až 2050 velmi pravděpodobně deficity vodních zásob. \"Provozovatelé vodárenských soustav aktuálně nedostatek zdrojů nepozorují a případné krizové situace jsou v současné době řešeny redistribucí s využitím Vodárenské soustavy východní Čechy,\" dodává materiál. Podle úřadu je zatím smysluplné v povodí dělat opatření na ochranu nádrží před zanášením sedimenty a další kroky. Kraj pak připravuje koncepci, ze která by měla trendy k zabezpečení vodního hospodářství definovat.

Ve středních Čechách by se měla letos vypracovat komplexní řešení nádrží v povodí Rakovnického potoka a Blšanky. V oblasti by se měly vyřešit problémy se zneškodňováním znečištění odpadních vod z obcí a měst, revitalizovat vybrané vodní toky a chránit více půdu proti erozi. To by mělo stát bez nákladů na stavbu těchto dvou nádrží 2,49 miliardy korun. Tyto dvě nádrže pak budou stát 450 milionů korun.

Kromě saturování vodních toků však podle ministerstva dvě nádrže (Senomaty a Šanov) regionu při suchu nepomůžou. Podle úřadu by ale bylo možné přivést vodu z nechranické nádrže do nové nádrže Kryry. \"Účelem převodu vody z Ohře je posílení kapacity zdrojů povrchových vod v povodí Liboce, Blšanky a Rakovnického potoka tak, aby i v případě výskytu suchých period byly zajištěny stávající požadavky na jejich užívání, byla vytvořena potřebná rezerva pro potenciální budoucí požadavky, zejména závlahy chmelnic,\" dodává materiál.

Přehrada na Podvineckém potoce by stála 1,72 miliardy korun, přivaděč vody z Nechranic 1,8 miliardy Kč. Dalšími možnostmi je přivádění vody z čerpací stanice Stranná pod Nechranicemi do vodního díla Vidhostice a dále z něj do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. Rámcové odhady těchto investic by byly zhruba 1,8 miliardy Kč. Během letošního roku by se měla vypracovat strategie, jak situaci s nedostatkem vody v regionu vyřešit, vládě by se pak měl materiál předložit na schválení do konce příštího března.

Materiál i nadále počítá se stavbou vodního díla ve Vlachovicích, které by mělo stát 5,45 miliardy korun. Pokud vláda v budoucnu o stavbě rozhodne, mělo by se podle aktuálního harmonogramu začít stavět na konci roku 2026, hotové by mělo být v srpnu roku 2030. Odhadované náklady na přírodě blízká opatření v oblasti jsou 872 milionů korun. Materiál doporučuje dokončit předprojektovou přípravu díla do konce dubna 2019.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK