Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Ptačí chřipka je potvrzená v Lověšicích na Přerovsku

21.01.

Praha 21. ledna (ČTK) - Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Jde o Lověšice na Přerovsku. Chovatel tam má zhruba 150 až 200 slepic a 15 kusů vodní drůbeže. Dosud mu uhynulo asi 35 slepic, u dalších ptáků jsou pozorovány známky nákazy. Chov bude vybitý dnes kolem poledne, následně se vyhlásí ochranné a dozorové pásmo, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Jde tak o deváté ohnisko této nemoci v republice.

Americké akcie v den Trumpova nástupu do funkce mírně stouply

20.01.

New York 20. ledna (ČTK) - Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na Trumpovy plány a první kroky ve funkci. Kurz dolaru se dnes příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.

Akcie na pražské burze v týdnu nepatrně oslabily o 0,2 procenta

20.01.

Praha 20. ledna (ČTK) - Akcie na pražské burze ve třetím letošním týdnu nepatrně oslabily, od minulého pátku index PX klesl o 0,2 procenta na 928,5 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce nápojů Kofola, nejhůře se vedlo cenným papírům bankovní skupiny Erste Group, vyplývá z výsledků burzy. V minulém týdnu české akcie klesly téměř o dvě procenta.

Pražská burza stagnovala, rostly Moneta a Erste, klesly ČEZ a VIG

20.01.

Praha 20. ledna (ČTK) - Pražská burza dnes po dvou předchozích růstech stagnovala. Index PX skončil s nepatrnou ztrátou 0,02 procenta na 928,53 bodu. Zdražily čtyři emise, Moneta Money Bank, Erste Bank, operátor O2 a petrochemický Unipetrol. Naopak ztratily například pojišťovna VIG či energetická společnost ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Ceny ropy dál oživují, trh předpokládá dodržování dohody o těžbě

20.01.

New York/Londýn 20. ledna (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby.

Ve třech tendrech Lesů ČR za 588 mil. uspěly LDF Rožnov a Petra

20.01.

Hradec Králové 20. ledna (ČTK) - Do tří několikasetmilionových opakovaných lesnických tendrů státního podniku Lesy České republiky (LČR) se přihlásilo pět firem, nejlepší nabídky daly firmy LDF Rožnov a Petra. Odhadovaná hodnota tendrů je dohromady 587,5 milionu korun a vítězové by měli na soutěžených jednotkách začít těžit a zalesňovat od poloviny února. Kontrakty by měly trvat do konce roku 2021. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.

Heineken jedná o koupi brazilských pivovarů japonské Kirin

20.01.

Amsterodam 20. ledna (ČTK) - Nizozemská pivovarnická skupina Heineken jedná o koupi brazilských pivovarů japonské společnosti Kirin Holdings. Heineken to uvedl v dnešním sdělení. Druhý největší výrobce piva na světě by mohl za brazilské aktivity Kirinu zaplatit kolem 100 miliard jenů (asi 22 miliard Kč), odhadl japonský list Nikkei.

Řetězec Globus se v ČR zbaví tři hobbymarketů Baumarkt

20.01.

Praha 20. ledna (ČTK) - Obchodní řetězec Globus ukončí provoz tří svých samostatných hobbymarketů Baumarkt v Pardubicích, Chomutově a Brně. Dva z nich prodá, nemovitost v Brně pronajme a bude z ní multifunkční obchodní centrum. Změny v Globusu souvisí s novou strategií rozvoje, firma se chce více zaměřit na prodej potravin. Globus letos otevře i první menší obchod v centru Prahy. Firma to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě, hodnotu transakce nezveřejnila.

Firma PepsiCo v ČR předloni prodělala 33,4 milionu korun

20.01.

Praha 20. ledna (ČTK) - Česká pobočka nápojářské firmy PepsiCo se předloni znovu propadla do ztráty. V roce 2015 prodělala 33,4 milionu korun, když o rok dříve byly v zisku 37,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti umístěné ve Sbírce listin. Společnost uvádí, že ztráta byla tvořená hlavně rostoucími investicemi do marketingu. Tržby firmy vzrostly zhruba o tři procenta na 2,14 miliardy korun. V roce 2013 byla také ve ztrátě, tehdy šlo o zhruba 33 milionů korun.

Výroba Dukovan klesne kvůli odstávkám dvou bloků na polovinu

20.01.

Dukovany (Třebíčsko) 20. ledna (ČTK) - V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici v poledne podle plánu snižovat výkon prvního reaktorového bloku, ještě dnes přestane dodávat elektřinu do sítě. Výroba Dukovan pak klesne na polovinu, protože od loňského září stojí i blok číslo dvě. Oba bloky bylo potřeba zastavit kvůli modernizaci jejich společné centrální čerpací stanice. Souběh odstávek potrvá asi 50 dní. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna má čtyři bloky.

SŽDC zahájila 3. etapu přestavby nádraží v Plzni za 1,35 mld Kč

20.01.

Plzeň 20. ledna (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájila dnes třetí etapu přestavby hlavního vlakového nádraží v Plzni, jehož hlavní částí bude oprava dvou 100 let starých železničních mostů v Mikulášské ulici. Stavba za více než 1,35 miliardy korun, zhruba dvě třetiny hradí EU, potrvá 1,5 roku. Metrostav a OHL ŽS dnes začaly s přeložkami sítí a trolejbusové trati pod mosty, pracuje na tom stovka lidí. ČTK to řekli náměstek generálního ředitele SŽDC Mojmír Nejezchleb a obchodní ředitel Metrostavu Milan Veselský.

Nezaměstnanost na Slovensku dosáhla osmiletého minima 8,76 pct

20.01.

Bratislava 20. ledna (zpravodaj ČTK) - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v závěru loňska nepatrně klesla a dosáhla osmiletého minima. Bez práce bylo 8,76 procenta obyvatel, v listopadu nezaměstnanost činila 8,78 procenta. Informovalo o tom dnes slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.

Třetina prodejců pyrotechniky před Silvestrem porušila předpisy

20.01.

Praha 20. ledna (ČTK) - Třetina prodejců pyrotechniky v prosinci, tedy v rušném období před Silvestrem, porušila předpisy. Nabízeli třeba neznámé a prošlé výbušniny, a v Praze dokonce skladovali trhovci na jednom místě půl tuny výbušnin, ačkoli povoleno je nejvýše 80 kilogramů. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce (ČOI), která dnes zveřejnila výsledky v tiskové zprávě.

ČTÚ pohrozil O2 a Vodafonu odebráním licencí na LTE kvůli cenám

20.01.

Praha 20. ledna (ČTK) - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. Pohrozil jim odebráním licencí. ČTÚ to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Vodafone podle svého sdělení ceny snížil již v loňském roce, O2 chce úpravu provést ve stanovené lhůtě.

Textilka Pegas Nonwovens vydala dluhopisy za 50 milionů eur

20.01.

Znojmo 20. ledna (ČTK) - Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens dnes vydal dluhopisy v hodnotě 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Výnos bude sloužit k refinancování veřejné emise dluhopisů v listopadu 2018. K tomuto datu jsou splatné dluhopisy vydané společností v roce 2014. Zatímco tehdy činil roční úrokový výnos 2,85 procenta, výnos aktuálně vydaných dluhopisů je 1,875 procenta a splatnost je v lednu 2024, vyplývá z tiskové zprávy Pegasu.

Růst čínské ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zrychlil na 6,8 pct.

20.01.

Peking 20. ledna (ČTK) - Tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo v meziročním srovnání na 6,8 procenta z 6,7 v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády a rekordní půjčky od bank. Za celý rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 procenta, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Americké akcie klesly pátý den za sebou, trh čeká na Trumpa

19.01.

New York 19. ledna (ČTK) - Americké akcie dnes znovu mírně oslabily a jejich hlavní indexy ztratily pátý den za sebou. Investoři jsou těsně před pátečním nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce opatrní a nepouštějí do nových sázek. Wall Street také zvažuje poslední vyjádření šéfů centrálních bank eurozóny a USA.

Ceny ropy po středečním propadu mírně oživily

19.01.

New York/Londýn 19. ledna (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích dnes mírně oživily z týdenních minim, kam sestoupily ve středu. Podpořil je hlavně nový výhled Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ve výraznějším nárůstu jim ale zabránilo nečekaně výrazné zvýšení zásob suroviny ve Spojených státech.

Pokuty za neposkytnutí genetických vzorků dřevin se zřejmě sníží

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Pokuty za neposkytnutí genetických vzorků lesních dřevin se zřejmě sníží na pětinu. Místo dosavadních 100.000 korun by to podle novely, kterou dnes schválil Senát, bylo maximálně 20.000 korun. Zaplatit by je musel vlastník nebo nájemce lesa, který by neposkytl nebo neumožnil odběr vzorků pro potřeby Národního programu ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin.

Pražská burza rostla podruhé v řadě, dnes ji táhly akcie ČEZ

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Pražská burza dnes rostla podruhé za sebou, index PX posílil o 0,3 procenta na 928,71 bodu. Táhly ho hlavně akcie elektrárenské společnosti ČEZ, dařilo se i Monetě Money Bank. Vůbec nejvyšší růst zaznamenala nápojářská Kofola a na měsíční maximum se dostaly cenné papíry textilky Pegas Nonwovens. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Za prodej zdraví ohrožujících hnojiv bude až pětimilionová sankce

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí, asi bude možné uložit pokutu až pět milionů korun. Nyní tato sankce hrozí za prodej neregistrovaného či příliš rizikového hnojiva. Změnu má přinést novela, kterou dnes Senát schválil beze změn.

STK budou muset mít i nadále licence od krajů, Senát souhlasil

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Podmínky rozšiřování počtu stanic technické kontroly (STK) zavádí novela o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválil Senát. Norma stanovuje podmínky, za kterých budou moci krajské úřady udělit licenci novým provozovatelům STK. Novelu dostane k podpisu prezident.

Slevomat,APEK: Menší e-shopy kvůli EET zruší platbu kartou

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET), zruší možnost platby kartou, aby se této povinnosti vyhnuly. Implementace systému by pro internetové obchody byla totiž příliš nákladná. ČTK to dnes řekl Michal Bilka, který má zavedení EET na starosti v největším tuzemském slevovém portálu Slevomat.cz. Platbu kartou využívá zhruba sedm procent zákazníků.

Polsko vede s Volkswagenem řízení kvůli nadměrným emisím

19.01.

Varšava 19. ledna (ČTK) - Polský úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele zahájil s německou automobilovou skupinou Volkswagen řízení kvůli klamání zákazníků nepravdivými údaji o emisích. Společnost by mohla dostat pokutu ve výši až deseti procent tržeb na polském trhu, sdělil dnes úřad.

Americký Oracle převezme českou programátorskou firmu Apiary

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Americký výrobce podnikového softwaru Oracle podepsal dohodu o převzetí české programátorské firmy Apiary. Americká firma to dnes oznámila na svém webu. Hodnota obchodu je podle serveru IHNED.cz do sta milionů dolarů (do 2,5 miliardy Kč).

ECB nechala sazby a nákupy dluhopisů beze změny

19.01.

Frankfurt nad Mohanem 19. ledna (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů. Finanční trhy nyní budou čekat na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho.

Jaderný výbor se zatím neshodl na formě financování nového bloku

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Vládní výbor pro jadernou energetiku se zatím neshodl na formě financování nového jaderného bloku v Česku. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výboru to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Jednoznačná přednost při stavbě bloků v Česku podle něj je dávána Jaderné elektrárny Dukovany. Ta by tak při stavbě nového bloku měla dostat přednost před druhou tuzemskou jadernou elektrárnou v Temelíně,

Prodejci letenek firmě Asiana vloni vzrostly tržby na 3,6 mld. Kč

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Společnost Asiana provozující internetového prodejce letenek Letuška.cz vloni zvýšila obrat z prodeje o zhruba 900 milionů korun na 3,6 miliardy korun. Společnost v Česku prodala téměř 295 tisíc letenek za 2,8 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o zhruba sto tisíc letenek více. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě.

V dozorovém pásmu ptačí chřipky u Tábora je sedm komerčních chovů

19.01.

Sedlečko (Táborsko) - Veterináři dnes utratili drůbež z malochovu v Sedlečku u Soběslavě na Táborsku, v němž se objevila ptačí chřipka. Jedná se přibližně o 40 hus, kachen a slepic. V dozorovém pásmu třetího jihočeského ohniska ptačí chřipky je sedm komerčních chovů, pro které platí zpřísněný režim. ČTK to dnes řekl František Kouba, ředitel krajské veterinární správy. O kolik kusů drůbeže jde, zatím neupřesnil.

Pražské letiště vloni odbavilo o 8,7 procenta více cestujících

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13, 074.517 cestujících. V meziročním srovnání je to o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo letiště. Ještě více stoupl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.

Při odstávkách v Dukovanech se letos dvakrát zastaví 2 ze 4 bloků

19.01.

Dukovany (Třebíčsko) 19. ledna (ČTK) - Jaderná elektrárna Dukovany počítá s delšími odstávkami i pro letošek. Společnost ČEZ potřebuje do konce roku získat nové povolení provozu pro tři ze čtyř dukovanských bloků, proto budou její pracovníci v těchto blocích kromě kontrol svarů dokončovat rozsáhlé investiční akce. Dvakrát v roce kvůli tomu budou odstaveny dva bloky současně, a to vždy na 50 dní, řekl dnes novinářům ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Výroba Dukovan tak v tomto roce poběží z poloviny celkem zhruba 100 dní.

V systému EET eviduje MF 119 mil. účtenek a tržby 20 miliard Kč

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43.000 podnikatelů, v systému ministerstvo financí eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Výdaje na reklamu loni stouply o 13 procent na 80 miliard Kč

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Výdaje do reklamy v loňském roce vzrostly o 13 procent na 80 miliard Kč v ceníkových cenách. Údaj ale nezahrnuje reklamu na internetu. Největší podíl měla inzerce v televizích, která meziročně posílila o 19 procent na 42,38 miliardy Kč. Uvedla to dnes společnost Nielsen Admosphere.

Do Česka jezdí víc zahraničních turistů, i kvůli situaci ve světě

19.01.

Brno 19. ledna (ČTK) - Zájem zahraničních turistů o Českou republiku v posledních letech roste, podílí se na tom i bezpečnostní situace ve světě. Státní agentura CzechTourism odhaduje, že loni do hromadných ubytovacích zařízení přijelo mezi osmi a devíti miliony turistů z ciziny, což je minimálně o sedm procent více než v roce 2015. Na veletrhu Regiontour v Brně to ČTK řekla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková. Podle ní Česku pomáhá fakt, že je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí.

Rekonstrukce nádraží vyjdou SŽDC celkem na deset miliard Kč

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Rekonstrukce a opravy všech nádraží, které převzala Správa železniční dopravní cesty, do stavu v souladu s normami by si vyžádaly deset miliard korun. Peníze chce správce získat od státu a z evropských dotací. Na setkání s novináři to dnes uvedl náměstek SŽDC Tomáš Drmola.

Oprava Fantovy budovy skončí v roce 2022, vyjde na 730 milionů Kč

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Rekonstrukce historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží bude dokončena zřejmě v roce 2022. Správu železnic vyjde na 730 milionů korun. Na dnešním setkání s novináři to řekl náměstek Správy železniční dopravní cesty pro správu majetku Tomáš Drmola.

Fincentrum: Počet i o objem hypotečních úvěrů byl loni rekordní

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Za celý loňský rok si lidé sjednali 114.550 hypotečních úvěrů, což je dosavadní maximum. Dosud byl rekordní rok 2015, kdy bylo sjednáno 104.639 úvěrů. Celkově si lidé půjčili 225,8 miliardy korun, předloni to bylo 190,42 miliardy. Vyplývá to ze statistik společnosti Fincentrum.

Gazprom se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku

19.01.

Moskva 19. ledna (ČTK) - Ruský plynárenský gigant Gazprom se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, který překonal očekávání analytiků. Zisk za tři měsíce do konce září činil 102,2 miliardy rublů (43,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou dvě miliardy rublů ve stejném období předchozího roku. Uvedla to firma v dnešním prohlášení.

Průměrná cena nafty i benzinu v Česku nadále roste

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy stoupla o osm haléřů na 31,16 koruny za litr. Nafta zdražila o deset haléřů na 30,45 Kč za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Benzin a nafta vytrvale zdražují od konce loňského listopadu.

MF dnes bude informovat o dosavadním provozu evidence tržeb

19.01.

Praha 19. ledna (ČTK) - Ministerstvo financí bude na dnešní tiskové konferenci informovat o dosavadním provozu a efektech elektronické evidence tržeb a blížícím se termínu startu druhé fáze evidence tržeb. Od 1. prosince 2016 musí tržby evidovat hotely a restaurace, letos od března se pak tato povinnost týká maloobchodu a velkoobchodu, tedy zhruba 250.000 prodejců.

Americké akcie zůstaly bez větších změn

18.01.

New York 18. ledna (ČTK) - Americké akcie zakončily dnešní obchodování bez výraznějších změn. Akcie finančního sektoru smazaly většinu úterních ztrát, ropný sektor naopak kvůli poklesu cen oslabil. Ke konci dne akcie bank a kurz dolaru dál posílila nová vyjádření šéfky centrální banky USA (Fed) Janet Yellenové o zvyšování úroků.

Senát schválil plemenářskou novelu po sporu o včelu kraňskou

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Zpřesnit povinnosti účastníků plemenářského programu má novela plemenářského zákona, kterou dnes schválil Senát. Rozhodl o tom po dlouhém sporu o ustanovení, podle něhož k plemenitbě včel bude moci být využívána včela medonosná kraňská.

Fed: Ekonomika USA zrychluje růst, trh práce je stále napjatější

18.01.

Washington 18. ledna (ČTK) - Americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v solidním růstu a jeho tempo se mírně zrychlilo. Oživovala průmyslová výroba, rostly podnikatelské investice a na trhu práce byl stále patrnější nedostatek pracovních sil, který vede ke zvyšování mezd. Uvádí to pravidelná situační zpráva o vývoji ekonomiky zvaná Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Ceny ropy klesají, trh čeká obnovení růstu těžby v USA

18.01.

New York/Londýn 18. ledna (ČTK) - Světové ceny ropy dnes oslabují a sestoupily na týdenní minima. Ropný trh předpokládá, že nedávný růst cen povede k oživování ropné produkce ve Spojených státech v době, kdy ostatní těžaři v čele s kartelem OPEC budou usilovat o snížení přebytků na trhu.

Dolar po propadu oživuje, libra ztrácí část zisků

18.01.

Londýn 18. ledna (ČTK) - Americký dolar po sérii ztrát, které vyvrcholily úterním propadem, v dnešním obchodování na devizových trzích mírně oživuje. Britská libra, která v úterý vzrostla o více než tři procenta, naopak část těchto zisků ztrácí.

Malochov v Sedlečku na Táborsku bude utracen ve čtvrtek

18.01.

Sedlečko (Táborsko) 18. ledna (ČTK) - Drůbež z malochovu v Sedlečku u Soběslavě na Táborsku nakaženou ptačí chřipkou veterináři utratí ve čtvrtek. Ve vesnici jsou i další malochovy. Veterináři tam dnes potvrdili třetí ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji. V nakaženém chovu je 44 kusů drůbeže. Podobných malých chovů pro vlastní potřebu je ve vesnici hodně. ČTK to dnes řekl majitel nakažené drůbeže Václav Čechtický. V dozorovém pásmu jsou podle veterinářů i komerční chovy, počty ptactva v nich zjišťují.

Pražská burza se vrátila k růstu díky akcím ČEZ a Komerční banky

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Pražská burza se dnes po dvou ztrátových dnech vrátila k růstu, když index PX posílil o 0,29 procenta na 925,93 bodu. Táhly ho především akcie elektrárenské ČEZ, Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Aktivita byla nízká, objem obchodů činil 375 milionů korun, dlouhodobý denní průměr je přitom 633 milionů Kč.

Objem nově nalezené ropy a plynu loni klesl na minimum od 40. let

18.01.

Londýn 18. ledna (ČTK) - Objem ropy a zemního plynu v nově objevených nalezištích loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století. Propad cen surovin přiměl ropné firmy k prudkému omezení investic do průzkumu, uvedla dnes norská poradenská společnost Rystad Energy.

Babiš chce zrušit prodej pozemků lyžařského areálu v Harrachově

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) požaduje po majetkovém úřadu zastavení prodeje pozemků státu v lyžařském areálu v Harrachově. Po zrušení prodeje má být v novém výběrovém řízení vybrán nový majitel podle výše nabízené ceny. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) hodlá jeho rozhodnutí respektovat. Státní pozemky, na nichž jsou dvě třetiny skiareálu, má získat za 56,5 milionu korun provozovatel krkonošského střediska, společnost Sportovní areál Harrachov (SAH). Její vedení tvrdí, že nikdo jiný pozemky koupit nemůže.

V Jihočeském kraji je třetí ohnisko ptačí chřipky

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Veterináři potvrdili v Česku třetí ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji. Jde o nekomerční malochov v Sedlečku u Soběslavě na Táborsku. Uhynuly tam dvě husy a čtyři kachny. V chovu je do 50 kusů drůbeže, která bude utracena. Zároveň se potvrdila choroba u volně žijící labutě a kachny na vodní nádrži Jordán v Táboře. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. V Česku je tak už osm ohnisek této choroby, která zasahuje hlavně drůbež.

Nikdo jiný pozemky koupit nemůže, tvrdí vedení areálu Harrachov

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Vedení Sportovního areálu Harrachov (SAH) udivilo, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá zastavit prodej pozemků státu v lyžařském areálu v Harrachově. Představitele firmy překvapil také návrh na vypsání výběrového řízení na koupi pozemků, s nímž přišlo ministerstvo financí a jemuž Úřad pro zastupování ve věcech majetkových (ÚZSVM) hodlá vyhovět. Z judikátu Ústavního soudu totiž podle SAH vyplývá, že nikdo jiný tyto pozemky od státu koupit nemůže.

Průmyslová výroba v USA v prosinci díky ochlazení prudce oživila

18.01.

Washington 18. ledna (ČTK) - Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci výrazně oživila z listopadového poklesu a vzrostla nejrychleji za dva roky. Přispěl k tomu zejména prudký nárůst produkce elektráren v důsledku silného ochlazení. Vyplývá to z dnešních údajů americké centrální banky (Fed).

Nová rozpočtová pravidla nesplňuje nyní zhruba 500 obcí z 6248

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Zhruba 500 obcí z celkového počtu 6248 má nyní poměr dluhu k průměru příjmů za poslední čtyři roky nad 60 procenty. Je to přitom hranice pro zodpovědné hospodaření stanovená zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Na dotaz ČTK údaje poskytlo ministerstvo financí.

U divoké kachny nalezené v Náchodě zjištěna ptačí chřipka

18.01.

Náchod 18. ledna (ČTK) - U uhynulé volně žijící kachny nalezené v neděli v Náchodě veterináři zjistili ptačí chřipku. Jde o první případ výskytu nemoci v Královéhradeckém kraji. ČTK to dnes řekl ředitel hradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch. Pro chovatele na Náchodsku se nic nemění. Stále zůstávají v platnosti opatření přijatá 12. ledna po zjištění ptačí chřipky v chovu v polském městě Kudowa Zdrój asi kilometr za hranicemi.

Babiš je zdrženlivý k pomoci krajům při zvyšování mezd řidičů

18.01.

Olomouc 18. ledna (ČTK) - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se zatím staví zdrženlivě k myšlence, že by vláda finančně pomohla krajům pokrýt růst mezd řidičů linkových autobusů, na kterém se dohodla s odbory. Babiš dnes ČTK v Olomouci řekl, že momentálně na to peníze v rozpočtu nemá, nebrání se ale diskusi. Pomoci krajům je nakloněn premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), problém příští týden předloží koaliční radě. Nařízení o zvýšení mezd řidičů od letošního ledna schválila vláda.

Právovárečníci rozporují prodej Prazdroje japonské skupině Asahi

18.01.

Plzeň 18. ledna (ČTK) - Právovárečné měšťanstvo v Plzni, které se trvale hlásí o vlastnická práva k bývalému Měšťanskému pivovaru, rozporuje prodej Plzeňského Prazdroje japonské skupině Asahi. Obrátilo se na eurokomisařku pro hospodářskou soutěž, kterou požádalo o pozastavení udělení souhlasu s prodejem. Upozornilo ji, že vede s Prazdrojem soudní spor o určení vlastnictví k rozhodující části jeho majetku. Řízení běží u Okresního soudu Plzeň-město a u Městského soudu v Praze, řekl dnes ČTK předseda měšťanstva Karel Svoboda.

Citigroup zvýšila zisk o sedm procent na 3,6 miliardy USD

18.01.

New York 18. ledna (ČTK) - Čistý zisk americké banky Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o sedm procent na 3,57 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Přispěly k tomu vyšší příjmy z obchodování s dluhopisy a akciemi, oznámila dnes firma, která je podle objemu aktiv čtvrtou největší bankou ve Spojených státech.

Stavební společnost OHL ŽS propouští zaměstnance

18.01.

Brno 18. ledna (ČTK) - Brněnská stavební společnost OHL ŽS, který byla v roce 2015 v půlmiliardové ztrátě, propouští zaměstnance. Řádově jde o desítky lidí. Firma zeštíhluje i svoje vedení, od ledna má novou organizační strukturu, zjistila ČTK od zástupců společnosti. Společnost také mění svoji strategii a chce se více zaměřit na tuzemsko.

Banka Goldman Sachs prudce zvýšila čtvrtletní zisk

18.01.

New York 18. ledna (ČTK) - Americká investiční banka Goldman Sachs v loňském čtvrtém čtvrtletí téměř zečtyřnásobila zisk na 2,15 miliardy dolarů (přes 54 miliard Kč) z 574 milionů dolarů před rokem. Podnik dnes uvedl, že podobně jako další velké banky těžil z růstu objemu obchodování na finančních trzích po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Soud vyhlásil konkurz nad brněnskou stavební firmou SDS Exmost

18.01.

Brno 18. ledna (ČTK) - Krajský soud v Brně vyhlásil konkurz nad brněnskou stavební firmou SDS Exmost. Firma, která má dluhy, vzala zpět svůj návrh na reorganizaci. ČTK to dnes zjistila z insolvenčního rejstříku. Prohlášením konkurzu přechází oprávnění nakládat s majetkovou podstatou firmy na insolvenční správkyni.

Babiš: Po EET víc restaurací vzniklo než zaniklo, stouply tržby

18.01.

Olomouc 18. ledna (ČTK) - Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) počet restaurací neklesl. Otevřeno bylo loni v prosinci víc restaurací, než jich bylo zavřeno, řekl dnes Babiš na kongresu tradičního maloobchodního trhu Samoška v Olomouci. Prohlásil, že restauracím loni v prosinci meziročně vzrostly tržby o sto procent. Konkrétní čísla neuvedl.

Babiš chce zrušit prodej pozemků v lyžařském areálu v Harrachově

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) požaduje po majetkovém úřadu zastavení prodeje pozemků státu v lyžařském areálu v Harrachově. Po zrušení prodeje má být v novém výběrovém řízení vybrán nový majitel podle výše nabízené ceny. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí. Státní pozemky, na nichž jsou dvě třetiny skiareálu, má získat za 56,5 milionu korun provozovatel krkonošského střediska, společnost Sportovní areál Harrachov (SAH).

Slovensko schválilo pobídky firmám, jež investují 28,6 mil. eur

18.01.

Bratislava 18. ledna (zpravodaj ČTK) - Slovenská vláda dnes schválila poskytnutí pobídek šesti firmám z odvětví automobilového a strojírenského průmyslu, které v zemi plánují investovat dohromady 28,6 milionu eur (772 milionů Kč) a vytvořit 400 nových pracovních míst. Vyplývá to z materiálů ministerstva hospodářství, které udělení investičních pobídek v celkové výši 9,65 milionu eur (260,5 milionu Kč) navrhlo.

Pošta od ledna zdražila doporučené balíky o deset Kč

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o deset korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí. Vedle základních služeb se zvýšily ceny i u cenných balíků nad deset kilogramů a Balíky do ruky. Důvodem je růst nákladů. Oznámil to dnes Český telekomunikační úřad.

Internetová ekonomika za pět let posílila o 15 pct na 188 miliard

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Objem internetové ekonomiky se předloni proti roku 2011 zvýšil o 15 procent na 188 miliard korun. Na českém HDP se tak podílela 4,1 procenta. Oznámilo to dnes Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

MF nesouhlasí s důvody pro odmítnutí návrhu ke správě podniků

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Ministerstvo financí v dnešním vyjádření odmítlo, že by chtělo centrálně spravovat všechny státní podniky. Vláda Strategii vlastnické politiky státu v pondělí neschválila. Záměr centrální správy podniků naznačil ve svých připomínkách i kritice ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

ÚOHS odhalil kartel na trhu těžby žáruvzdorných jílovců

18.01.

Brno 18. ledna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil kartel na trhu těžby žáruvzdorných jílovců. Společnost Keraclay má zaplatit 2,5 milionu korun. České lupkové závody (ČLK), které se na kartelu také podílely, pokutu nedostaly. Firma se úřadu přiznala a poskytla mu důkazy. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy antimonopolního úřadu.

NSS nevyhověl firmě Lesostavby Třeboň,bránila se pokutě za kartel

18.01.

Brno 18. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud nevyhověl společnosti Lesostavby Třeboň, která se bránila postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v případě kartelu stavebních kartelu. ČTK to zjistila z webu úřadu. Firma neúspěšně namítala zásah úřadu ve správním řízení, ve které dostala pokutu 3,4 milionu korun. Celkově má dvanáct společností zaplatit pokuty 300,7 milionu korun.

Deutsche Bank dokončila dohodu o urovnání hypotečního sporu v USA

18.01.

Washington 18. ledna (ČTK) - Německá bankovní jednička Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, v jejímž rámci zaplatí 7,2 miliardy dolarů (182,2 miliardy Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to v noci na dnešek americká vláda. Deutsche Bank o dosažení dohody informovala již před Vánocemi.

Inflace v Německu v prosinci zrychlila na 1,7 procenta

18.01.

Berlín 18. ledna (ČTK) - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v prosinci více než zdvojnásobilo a dosáhlo 1,7 procenta. V konečné zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje zveřejněné zhruba před dvěma týdny. Inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně od července 2013. V listopadu činila 0,7 procenta.

Průměrná sazba hypoték v prosinci zůstala na minimu 1,77 procenta

18.01.

Praha 18. ledna (ČTK) - Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték v tomto měsíci klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

Akcie ve Spojených státech dnes oslabily, dolar klesl

17.01.

New York 17. ledna (ČTK) - Americké akcie dnes oslabily. Ztrácely hlavně finanční a dopravní společnosti a další firmy, které rostou od listopadových prezidentských voleb. Na vývoj akcií mají negativní dopad převážně obavy z protekcionistické obchodní politiky nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, které přiměly investory omezit rizikové obchody a stáhly dolů i dolar a výnosy dluhopisů.

Sobotka je nakloněn pomoci krajům při navýšení mezd řidičům

17.01.

raha 17. ledna (ČTK) - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je nakloněn tomu, aby vláda krajům pomohla při financování zvýšení mezd řidičům linkových autobusů. Sobotka to řekl po jednání s hejtmany. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) premiérovu garanci vítá a věří, že se výsledky dnešního jednání projeví již v únorových mzdách řidičů. Příští týden Sobotka předloží problém koaliční radě.

Ceny ropy díky slabšímu dolaru mírně rostly

17.01.

New York/Londýn 17. ledna (ČTK) - Světové ceny ropy dnes mírně rostou, z denních maxim ale sestoupily. Část zisků dosažených díky slabšímu dolaru a příslibu Rijádu snižovat produkci smazaly předpovědi růstu těžby v Rusku a Spojených státech a přetrvávající pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie bank a ČEZ

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,42 procenta na 923,27 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bank a energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Dolar všeobecně klesá, libra díky Mayové prudce roste

17.01.

Londýn 17. ledna (ČTK) - Americký dolar dnes oslabil proti většině měn, a reagoval tím na vyjádření nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa proti silnému dolaru. Nejvíce získává britská libra, jejíž kurz vzrostl nejrychleji za osm let poté, co premiérka Theresa Mayová potvrdila, že Británie odejde z jednotného trhu Evropské unie.

Brexit může krátce mírně omezit růst ČR, výrazný dopad se nečeká

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Zveřejněné představy Velké Británie o jejím vystoupení z EU mohou snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může brexit v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově ale dopady brexitu na českou ekonomiku budou omezené, bez výrazného dlouhodobého dopadu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Sněmovna schválila vinařskou novelu i se senátními úpravami

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Sněmovna dnes opětovně schválila novelu vinařského zákona, která má především pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Poslanci v ní přijali pozměňovací návrhy, se kterými ji do Sněmovny vrátil Senát. První z nich počítá s tím, že vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci nebo výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno ještě do konce příštího roku. Sněmovní verze jim dávala čas jen šest měsíců.

Veterináři potvrdili u druhé labutě v Praze ptačí chřipku

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - U labutě nalezené na Střeleckém ostrově v Praze potvrdili veterináři nález ptačí chřipky. Jde o druhý případ u volně žijícího ptáka na území hlavního města. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Britská BAT vytvoří tabákovou jedničku s americkou Reynolds

17.01.

Londýn 17. ledna (ČTK) - Britský tabákový koncern British American Tobacco (BAT) se dohodl na úplném převzetí amerického konkurenta Reynolds American za 49,4 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč). BAT to uvedla v dnešním sdělení. Spojením vznikne největší veřejně obchodovaná tabáková společnost světa.

TPCA v Kolíně loni vyrobila 220.611 aut, meziročně o 0,7 pct více

17.01.

Kolín 17. ledna (ČTK) - Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) loni vyrobila 220.611 aut, meziročně o 1557 vozů více, což je nárůst a 0,71 procenta. Kromě 450 aut, která se prodala v tuzemsku, šly všechny vyrobené vozy na export. Výsledky dnes zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu. Mluvčí TPCA Marek Hovorka ČTK řekl, že firma výsledky oficiálně zveřejní příští týden.

Libra po projevu britské premiérky prudce posiluje

17.01.

Londýn 17. ledna (ČTK) - Britská libra dnes na devizových trzích prudce zpevňuje. Reaguje tak na slova britské premiérky Theresy Mayové, která oznámila, že dohodu o podobě odchodu Británie z Evropské unie předloží ke schválení parlamentu. K dolaru britská měna přidává více než dvě procenta, a dostala se tak nad 1,23 USD.

Banka Morgan Stanley zdvojnásobila čtvrtletní zisk

17.01.

New York 17. ledna (ČTK) - Americká investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí zdvojnásobila zisk na 1,51 miliardy dolarů (38,1 miliardy Kč) ze 753 milionů dolarů před rokem. Hospodářský výsledek banky výrazně překonal očekávání. Podle jejího dnešního sdělení k tomu přispěl nárůst obchodování na akciových i dluhopisových trzích po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Čína chce svou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím

17.01.

Peking 17. ledna (ČTK) - Čínská vláda dnes představila nová opatření, která mají čínskou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím. Patří mezi ně například zmírnění restrikcí pro investice do bank a dalších finančních institucí. Nová opatření by podle vlády měla vytvořit \"spravedlivé a konkurenční\" prostředí, které postaví domácí a zahraniční firmy na stejnou úroveň. Peking nicméně nezveřejnil časový harmonogram pro jejich zavedení.

Veterináři dnes utratili na Strakonicku drůbež s ptačí chřipkou

17.01.

Libějovice (Strakonice) 17. ledna (ČTK) - Veterinární správa dnes utratila v Libějovicích na Strakonicku 96 kusů drůbeže. Je to druhé potvrzené ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji, sedmé v zemi. Veterináři utratili u chovatele, jenž se stará přibližně o 130 kusů drůbeže, 61 slepic a 35 kachen. Likvidace se netýkala holubů a papoušků. První ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji se objevilo v minulém týdnu v Chotčinách na Táborsku. Rovněž tam museli veterináři zlikvidovat pět desítek kusů drůbeže.

Čínský prezident se vyslovil pro volný obchod, hájil globalizaci

17.01.

Davos (Švýcarsko) 17. ledna (ČTK) - Čínský prezident Si Ťin-pching dnes vyzval k rozvoji volného obchodu a k odmítání protekcionismu. Ve svém projevu k zahájení Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu rovněž uvedl, že globální obchodní válka nemůže mít žádného vítěze. Dodal, že ze světových problémů nemá smysl vinit globalizaci.

Důvěra v německou ekonomiku se v lednu zvýšila

17.01.

Berlín 17. ledna (ČTK) - Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zvýšila, hodnocení současné situace se dostalo na nejlepší úroveň od července 2011. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnil institut ZEW. Souhrnný index důvěry pak vzrostl na 16,6 bodu z 13,8 v předchozím měsíci.

Výroba aut v ČR a na Slovensku díky poptávce v EU trhala rekordy

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Výroba osobních aut v ČR a na Slovensku v loňském roce vykázala nové rekordy a celkově se vyšplhala na 2,38 milionu osobních vozů. Zatímco v Česku produkce vzrostla o více než osm procent na 1,344 milionu aut, na Slovensku se výroba zvýšila jen nepatrně na 1,04 milionu aut. Rekordní výrobu táhla poptávka na evropských trzích, loni se prodej v Evropské unii zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu.

Aramco: Svět bude potřebovat rozsáhlé investice do těžby ropy

17.01.

Davos (Švýcarsko) 17. ledna (ČTK) - K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to dnes uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir. Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku.

Inflace v Británii byla v prosinci na maximu za dva a půl roku

17.01.

Londýn 17. ledna (ČTK) - Spotřebitelské ceny v Británii v prosinci meziročně stouply o 1,6 procenta. Inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně od od poloviny roku 2014. Vyplývá to z dnešních údajů tamního statistického úřadu. K růstu cen přispívá výrazné oslabení libry po červnovém referendu o odchodu Británie z Evropské unie.

Sklizeň ovoce loni kvůli mrazům klesla o pětinu na 150.100 tun

17.01.

Hradec Králové 17. ledna (ČTK) - Sklizeň ovoce loni klesla o 20 procent na 150.100 tun. Důvodem byly jarní mrazy, které zasáhly zejména jižní Moravu. Propady na historická minima zaznamenaly sklizně meruněk a broskví. Naopak výrazně nadprůměrná byla úroda třešní. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Celkové ztráty z mrazů ovocnáři již vyčíslili na téměř 400 milionů korun. Vláda jim loni schválila odškodnění 133 milionů korun.

Bisnode: Počet firem z daňových rájů loni po deseti letech klesl

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Na konci roku 2016 mělo vlastníka se sídlem registrovaným v daňovém ráji 13.185 českých firem, což bylo o 234 méně než před rokem. Jde o první pokles za deset let. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Veterináři loni uložili rekordní pokuty za 28,5 milionu Kč

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Veterináři loni uložili pokuty za rekordních 28,5 milionu korun. Meziročně se zvýšily o 11 procent. Sankce rostly kvůli větší kontrole potravin živočišného původu, řekl dnes na tiskové konferenci ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Veterináři ale upozorňují na to, že hlavním smyslem veterinární správy není dávat pokuty, ale zabránit ohrožování zdraví zvířat a lidí.

Renault loni dosáhl rekordního prodeje, čeká další růst

17.01.

Paříž 17. ledna (ČTK) - Francouzský výrobce automobilů Renault v loňském roce zvýšil prodej o 13 procent na rekordních 3,18 milionu vozů. Firma dnes také uvedla, že letos očekává další růst. Renault těží z pokračujícího oživení poptávky v Evropě i z expanze na zahraničních trzích, například v Íránu.

V ČR se ročně vyrobí kolem 645.000 hl vína, import je dvojnásobný

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - V Česku se v posledních letech vyrobilo každoročně v průměru kolem 645.000 hektolitrů vína. Dvě třetiny z toho připadají na bílé víno, zbytek je červené. Například v roce 2015 se však podle celních statistik více než dvojnásobek tohoto množství, tedy téměř 1,4 milionu hektolitrů vína, do Česka dovezl. Ve finančním hodnocení se tak dovezlo víno za 4,1 miliardy korun, píše se v loňské výhledové zprávě ministerstva zemědělství. Naopak z Česka se vyvezlo 107.800 hektolitrů.

Hyundai výrazně zvýší investice v USA, zvažuje novou továrnu

17.01.

Soul 17. ledna (ČTK) - Jihokorejská automobilová skupina Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč). Firma dnes také oznámila, že zvažuje i výstavbu nové továrny v USA. Zpráva přichází v době, kdy budoucí americký prezident Donald Trump ostře kritizuje automobilový průmysl za dovoz aut do Spojených států ze sousedního Mexika a hrozí, že na tento dovoz uvalí 35procentní clo.

Výroba aut loni stoupla o osm procent na rekordních 1,344 milionu

17.01.

Praha 17. ledna (ČTK) - Tuzemská výroba osobních aut v loňském roce vzrostla meziročně o osm procent na rekordních 1,344 milionu vozů. Rostli všichni tři tuzemští výrobci. Nejvíce, o 12,5 procenta, zvýšila produkci Škoda Auto. Na dnešním setkání s novináři to uvedl nový prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Bohdan Wojnar.

Výroba aut na Slovensku stoupla na rekord přes 1,04 milionu vozů

17.01.

Bratislava 17. ledna (zpravodaj ČTK) - Výroba automobilů na Slovensku loni mírně vzrostla a dosáhla nového rekordu. Závody tří automobilek v zemi pod Tatrami smontovaly více než 1,04 milionu aut. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali zástupci slovenského svazu automobilového průmyslu, podle něhož si Slovensko v přepočtu na obyvatele udrželo pozici největšího výrobce automobilů.
« Předchozí 1 2 3 4 277 553 829 1105

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.