Vypovězení smlouvy o životním pojištění

Výpověd smlouvy není bez sankcí

Smlouvu je možné vypovědět zpravidla bez udání důvodů. Rozhodnete-li se pro vypovězení smlouvy, počítejte s tím, že budete určitým způsobem "sankcionováni" a ve většině případů hodně ztratíte. Jaké sankce budou z předčasného ukončení vyvozeny byste měli být schopni vyčíst ze všeobecných smluvních podmínek. Obecně platí, že:

Výpověď u rizikového životního pojištění

U rizikového pojištění je zaplacené pojistné použito na pojistnou ochranu osoby či majetku, neexistuje žádná spořící složka. V případě jeho výpovědi tak pojišťovny nevyplácí žádné prostředky.

Výpověď u kapitálového a investičního životního pojištění

U kapitálových a investičních pojistek účastník pojištění nemá právo na navrácení všech vložených prostředků, ale pouze na tzv. odbytné. Jeho výše záleží na parametrech pojistky a době, po kterou bylo pojištění hrazeno. Obecně platí, že první dva až tři roky jde veškeré zaplacené pojistné na pokrytí nákladů pojišťovny a provizi, takže nedostanete téměř nic.

Jak vypovědět pojistnou smlouvu

  • pojištění lze vypovědět pouze písemně
  • pojištění, u něhož je sjednáno běžné pojistné, je možno vypovědět vždy alespoň 6 týdnů před koncem pojistného období

Zákon o pojistné smlouvě umožňuje vypovědět smlouvu o životním pojištění do 2 měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy s 8 denní výpovědní lhůtou.

Pokud možnost vypovězení smlouvy během prvních dvou měsíců jejího trvání promarníme, je možno pojištění dále vypovědět již jen se základní šestitýdenní výpovědní lhůtou vždy ke konci pojistného období. Délka pojistného období je přitom vymezena frekvencí splátek běžného pojistného nebo je stanovena ve smluvních podmínkách pojištění. Pojišťovna má nárok na zaplacení pojistného až do samotného zániku pojištění.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 1
Hlasováno: 26 krát


Související články: