SOS podalo žalobu na úvěrovou firmu Finpomoc.cz

24.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 24. července (ČTK) - Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) podalo žalobu na úvěrovou společnost Finpomoc.cz, která podle SOS při svém podnikání porušuje zákony. Sdružení již v dubnu podalo na představitele Finpomoc.cz a 1. moravské rozhodcovské společnosti trestní oznámení, protože je podezřívá z několika trestných činů. Na počínání těchto společností si u SOS stěžovalo několik desítek nespokojených klientů. Vyjádření společností Finpomoc.cz a 1. moravské rozhodcovské společnosti ČTK zatím nemá k dispozici.

Právník Jan Šulc z SOS novinářům řekl, že firma Finpomoc.cz poskytuje úvěry od 10.000 korun do 40.000 korun. Smlouva ale podle Šulce obsahuje řadu nepřiměřených a pro spotřebitele výrazně nevýhodných ustanovení, jako jsou vysoké smluvní pokuty či neomezené inkaso finančních prostředků z účtu klientů samotnou společností.

Šulc také upozornil na to, že veškeré spory se řeší pomocí rozhodčího řízení zprostředkovaného 1. moravskou rozhodcovskou společností. "Celý proces je velmi netransparentní a vzbuzuje mnoho pochybností o legálnosti a korektnosti řízení. Rozhodčí řád upravující pravidla řízení není součástí úvěrových smluv. Spotřebitel tak nemá možnost se s nimi při podpisu smlouvy seznámit," uvedl Šulc, podle kterého není veřejný ani seznam rozhodců.

Rozhodčí nález ve sporech, jejichž předmět nepřesahuje hodnotu 3000 eur (zhruba 85.000 korun), je podle Šulce vydáván bez nařízení ústního jednání a není nutné jej ani odůvodňovat. "Řízení je jednoinstanční, není tudíž možný opravný prostředek. Spotřebiteli je tedy upíráno právo na soudní ochranu, tak jak je garantováno Listinou základních práv a svobod a četnými mezinárodními úmluvami," řekl Šulc.

Finpomoc.cz přitom podle Šulce využívá minimálního prodlení se splacením některé částky nebo sama klienty do takového prodlení uvede tím, že si splátku z jejich účtu nevyinkasuje, anebo inkaso provede pozdě. Poté uplatňuje vysoké smluvní pokuty a zaplacení celého úvěru, a to prostřednictvím právě rozhodčího řízení u 1. moravské rozhodcovské společnosti. Náklady řízení musí zaplatit spotřebitel.

"Zmíněná praxe mnohokrát uvedla spotřebitele do velmi tíživé finanční situace, kdy se během krátké doby například úvěr ve výši 40.000 korun přeměnil až na vykonatelný rozhodčí nález znějící na 147.000 korun," upozornil Šulc. SOS zástupce firem Finpomoc.cz a 1. moravská rozhodcovská společnost podezřívá z trestných činů podvodu a lichvy. Podle Šulce lze uvažovat také o trestném činu účasti na zločinném spolčení.

Finpomoc.cz na svých internetových stránkách uvedla, že úvěry začala poskytovat v říjnu 2005. "Společnost Finpomoc.cz je nebankovním subjektem pracující s dlouhodobým zahraničním kapitálem. Zprostředkování bezhotovostních úvěrů zajišťuje 290 finančních poradců," stojí v profilu firmy, která loni v dubnu zvýšila základní kapitál z 200.000 korun na 20 milionů korun.

Vlastníkem společnosti Finpomoc.cz je podle údajů z obchodního rejstříku slovenská firma EUROSHARE, která sídlí v Bratislavě. Majoritním vlastníkem EUROSHARE je podle slovenského obchodního rejstříku kyperská společnost GORASAN COMPANY LIMITED. Za 1. moravskou rozhodcovskou společností stojí tři podnikatelé z Česka a Slovenska.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK