Firmám chybí odborníci nejen v IT

08.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. srpna (ČTK) - Tuzemským firmám už nechybějí jen zkušení odborníci v oblasti informačních technologií jako dříve. Nedostatek kvalifikovaných specialistů se podle manažera společnosti Robert Half International (RHI) Aleše Křížka objevuje nyní také v oborech finance a účetnictví. Chybějí i pracovníci na obchodních pozicích, zejména ve farmacii, a administrativní podpora s dostatečnými zkušenostmi a jazykovou výbavou.

Zaměstnavatelé dnes hledají především specialisty s dvou- až tříletou praxí, uvedl Křížek. Česko není výjimkou: nedostatek zkušených odborníků je podle výzkumu nizozemské agentury Insites NV hlavním problémem, který trápí firmy po celé Evropě.

"Složité je dnes obsadit především pozice s nároky na odborné znalosti a víceleté zkušenosti," tvrdí Ian Graves, který řídí pobočky RHI v kontinentální Evropě. "Zaměstnavatelé navíc řeší problém, jak odborníky motivovat a udržet," popsal další obtíže evropského pracovního trhu Graves.

Firmy mohou řešit nedostatek pracovníků například náborem zahraničních zaměstnanců, který ale částečně komplikuje nedostatečně pružná pracovní legislativa.

Jiným řešením může být například agenturní zaměstnávání. Firmy si tak mohou krátkodobě "najmout" zaměstnance, který má uzavřenou pracovní smlouvu s agenturou. Obvykle jde o tři až šest měsíců. Zhruba dvě pětiny všech projektů ale bývají prodlouženy a agenturní zaměstnanec zůstává ve firmě déle, dodal Křížek. Výjimkou ale podle něj nejsou ani smlouvy na dobu neurčitou.

Agenturní zaměstnání má tradici hlavně v zemích s pružnou pracovní legislativou. Ve Velké Británii představuje podle statistiky podíl lidí zaměstnaných formou agenturního zaměstnání 5,1 procenta, v Nizozemsku 3,4 procenta. V Německu je to naopak pouze 1,7 procenta, v ČR nejsou dosud k dispozici statistické údaje.

V Evropě se podle Gravese mění i vnímání agenturního zaměstnávání ze strany firem. "Dnes jsou tímto způsobem obsazovány odborné specializované pozice. V Německu má například každý třetí agenturní zaměstnanec vysokoškolské vzdělání," řekl Graves.

V Česku je agenturní zaměstnávání převážně spojeno s modrými límečky, tedy s dělnickými profesemi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK