Banky Asie se připojily k uklidňování paniky na trzích

10.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Hongkong/Singapur 10. srpna (ČTK) - Centrální banky Asie a Tichomoří se dnes připojily ke čtvrtečnímu úsilí svých západních protějšků o uklidnění paniky na peněžních a úvěrových trzích. Ústřední banky od Tokia po Sydney dodávaly do bankovního systému po vzoru Evropské centrální banky dodatečné objemy hotovosti. Po ní je teď mezi investory velká poptávka, protože krize trhu amerických rizikových hypoték se šíří do zahraničí a vyvolává otřesy na globálních trzích.

Japonská centrální banka dodala do bankovního systému dodatečnou hotovost v sumě bilionu jenů (170 miliard korun). To bylo podle obchodníků na horním konci očekávaného rozpětí. Australská rezervní banka přidala na trh dvojnásobný objem likvidity než obvykle a připravenost zasáhnout podobným způsobem přislíbily banky v Jižní Koreji a Singapuru.

Zásahy asijských bank byly obdobou čtvrtečního mimořádného kroku Evropské centrální banky; ta v reakci na prudký nárůst sazeb krátkodobých mezibankovních úvěrů poskytla peněžnímu trhu rekordní injekci dodatečné hotovosti v sumě 95 miliard eur. Po ní zvýšené objemy dodaly trhu kanadská centrální banka i americký Fed.

Kroky centrálních bank byly reakcí na čtvrteční zprávu o zmrazení tří fondů největší francouzské banky BNP Paribas v důsledku situace na trhu rizikových hypoték v USA. Zpráva vyvolala prudký růstu úroků na evropském peněžním trhu, srazila kurzy akcií a způsobila propad cen ropy, zlata a dalších komodit. Prudce zvýšená poptávka finančních institucí po hotovosti zvedla na peněžním trhu sazby jednodenních úvěrů v dolarech a eurech na šestiletá maxima. Investoři se hromadně přesouvali od rizikovějších investic k bezpečným vládním dluhopisům a hotovosti.

Asijské centrální banky dnes zasahovaly i přesto, že na asijských peněžních trzích se neprojevily známky krize likvidity, která vedla v Evropě k růstu krátkodobých sazeb. Akciové trhy po celé Asii však prudce klesaly, protože investoři se i zde při globální nejistotě zbavovali rizikovějších aktiv.

Finanční trhy jsou od jara pod tlakem prohlubující se krize v odvětví amerických rizikových hypoték, poskytovaných za vyšší sazby lidem se špatnou úvěrovou minulostí. Kvůli vyšším úrokům a útlumu na trhu bydlení v USA se zvyšuje počet nesolventních dlužníků, což spolu s poklesem cen domů již způsobilo krach několika amerických hypotečních institucí a velké ztráty u desítek dalších. Trh hypoték je prostřednictvím sekuritizace, tj. převádění těchto půjček na obchodované cenné papíry, těsně propojen s finančními trhy po celém světě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK