V pololetí domácnostem nejvíce zdražilo pečivo a zelenina

12.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. srpna (ČTK) - Ceny potravin, které nakupovaly české domácnosti, se v pololetí proti loňsku zvýšily o 3,7 procenta. Nejvýrazněji, přes deset procent, zdražila zelenina a pečivo. Za mírně vyšší ceny se prodávaly ryby a ovoce. Maso či cukr naopak zlevnily. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Ceny potravin by podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby měly do konce roku vzrůst v průměru o deset procent. Zvýšení cen potravin se očekává v souvislosti s rekordně nízkou zásobou obilí a jeho rostoucí cenou.

Nejvýrazněji by mělo podražit maso a pečivo. Za vyšší ceny se bude zřejmě prodávat i mléko, a to kvůli vysoké poptávce v EU a Asii v kombinaci s nízkou produkcí mléka ve Francii a Německu.

Podle ekonomů rostoucí ceny potravin nepovedou k většímu podílu potravin ve výdajích domácností. Zastoupení potravin ve spotřebním koši domácností se totiž snižuje. Zatímco v roce 2001 tvořily potraviny 17,6 procenta všech výdajů spotřebitelů, v roce 2007 to bylo 14,5 procenta.

"Spotřební zvyklosti Čechů se stále více přibližují západní Evropě. To znamená, že v porovnání s jinými položkami rostou výdaje za bydlení, zatímco útrata za potraviny či oblečení v poměru k jiným položkám klesá," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

To potvrzují i statistická data. V roce 2001 tvořily výdaje domácností za bydlení 23,6 procenta celkové spotřeby, letos to bylo o 1,2 procentního bodu více. Podle ekonomů je ale stále prostor pro jejich zvyšování. Například průměrná německá domácnost vydá za bydlení 29 procent svých příjmů.

Nižší budoucí výdaje domácností za potraviny potvrzuje i analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "S růstem kupní síly si lidé nebudou kupovat více rohlíků, ale dopřejí si luxusnější statky. V budoucnu by tak měl podíl výdajů za potraviny klesat a za bydlení naopak růst," předpověděl.

Tento trend se ale zřejmě týká jen domácností zaměstnaných. Důchodci, jejichž poptávka po potravinách je méně pružná, se s jejich vyššími cenami budou vyrovnávat hůře.

"Poptávka u potravin je do značné míry cenově necitlivá, neboť jde o základní potřeby rodin. Právě kvůli tomu by jejich zdražování citelněji dopadlo na penzisty než rodiny zaměstnanců či podnikatelů," uzavřel analytik Patria Finance David Marek.

V současné době jsou na tom ale důchodci podle dat ČSÚ lépe než průměrné domácnosti. Ceny potravin, které penzisté kupují, se od začátku roku zvýšily o 3,5 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než je průměr české domácnosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK