ČEZ chce založit společný podnik s maďarským MOL

30.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 30. srpna (ČTK) - Energetická společnost ČEZ hodlá založit společný podnik s maďarskou firmou MOL. Obě společnosti dnes podepsaly memorandum o spolupráci prostřednictvím vytvoření strategické aliance, sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková. Firmy chtějí v první fázi postavit společně dvě elektrárny na zemní plyn. Součástí spolupráce by mohl být i kapitálový vstup nejziskovějšího českého podniku do společnosti MOL. Všechny plány ale musí schválit dozorčí rada ČEZ, kterou ovládá stát.

"Země, ve kterých MOL působí, odpovídají cílovému teritoriu zahraniční expanze Skupiny ČEZ. Spolupráce s MOL je pro ČEZ příležitostí posílit svoji pozici na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy, navíc za přispění silného, zde zavedeného partnera se zkušeností z plynárenství," řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Prvním krokem ve společné spolupráci má být výstavba paroplynových elektráren v rafinériích skupiny MOL v Bratislavě a v maďarském městě Százhalombatta. Detaily těchto projektů včetně uvažované instalované kapacity elektráren budou zveřejněny po dokončení nynějších jednání, uvedla Nováková. Spekuluje se o tom, že elektrárny by měly mít instalovaný výkon 800 megawattů.

ČEZ rovněž uvažuje o kapitálovém vstupu do společnosti MOL odkoupením až desetiprocentního podílu přímo od firmy MOL. "Nikdy však nebylo uvažováno o směně akcií mezi společnostmi," upozornila Nováková. V tisku se dnes objevily spekulace, že ČEZ by koupil podíl maďarské banky OTP, která drží v energetické firmě osm procent akcií, případně od dalších akcionářů.

Společnost MOL je jednou z největších firem v sektoru ropy a zemního plynu ve střední a jihovýchodní Evropě s tržní kapitalizací přesahující 14 miliard dolarů.

ČEZ, jehož dvoutřetinovým vlastníkem je stát, je nejziskovější tuzemskou společností. Kromě České republiky působí v osmi zemích střední a jihovýchodní Evropy.

V Bulharsku vlastní ČEZ distribuci dodávající elektřinu 1,9 miliónu zákazníků a černouhelnou elektrárnu Varna, v sousedním Rumunsku elektřinu dodává 1,4 milionu zákazníků. V Polsku vlastní dvě elektrárenské společnosti. Spolu s lokálními partnery připravuje stavbu elektrárny v bosenském Gacku. Má rovněž zájem podílet se na transformaci ruské energetiky.

Skupině ČEZ vzrostl za 1. pololetí konsolidovaný čistý zisk meziročně o 26,8 procenta na 21 miliard korun. Pro celý letošek vzroste podle vedení společnosti čistý zisk skupiny o 22 procent na 35,1 miliardy korun. Tržní kapitalizace ČEZ činí více než 30 miliard dolarů. Akcie se obchodují na burze v Praze a ve Varšavě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK