EK podezírá z kartelu mezinárodní speditéry

11.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 11. října (ČTK) - Evropská komise podezírá z kartelu několik firem, které se zabývají přepravou zásilek. Švýcarská společnost Kühne + Nagel už ve středu přiznala, že se prověřování týká i jí, a dnes spolupráci při objasňování nekalých praktik oznámila i německá Deutsche Post. Tu kromě zástupců Evropské unie kontaktovali také činitelé kartelového úřadu ve Švýcarsku.

Zdroje blízké Deutsche Post ale podle agentury Reuters tvrdí, že do kanceláří německého podniku žádná prověrka nedorazila, takže není jasné, jakou roli Deutsche Post v případu hraje. Naopak do kanceláří Kühne + Nagel dorazili zástupci EU a hledali nějaké dokumenty.

"Představitelé Evropské komise 10. října provedli neohlášenou inspekci v prostorách několika přepravních společností," řekl mluvčí EK Jonathan Todd. Komise má podle něj důvodné podezření, že firmy používají nedovolené obchodní praktiky. Vyšetřování ale neznamená, že prověřované firmy skutečně zákon porušily, zdůraznil Todd.

"Kühne + Nagel v současné době nemá důvod se domnívat, že se dopustila nezákonného jednání. Inspekci považujeme za přehnanou," píše se v tiskové zprávě švýcarského podniku. Zástupci EK navštívili kanceláře podniku ve Švýcarsku, Spojených státech a v Británii.

Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Gina Talamonaová řekla, že antimonopolní oddělení úřadu se začalo zabývat podezřením na nekalé soutěžní praktiky. Bližší informace nechtěla sdělit, pouze uvedla, že jde o speditéry a že prověřování má mezinárodní rozsah. Washington prý své kroky koordinuje s orgány v Evropské unii a dalších zemích.

Na dodržování antimonopolních zákonů v unii dohlíží komisařka Neelie Kroesová, která od nástupu do úřadu v roce 2004 řešila už několik velkých případů. Zabývá se třeba i sporem, který unie vede s americkou softwarovou společností Microsoft.

Zasilatelské podniky, které EK prověřuje, kromě fyzického převážení zboží vykonávají i související činnosti. Například zajišťují celní odbavení, provozují skladové prostory, anebo se starají o manipulaci zboží.

Komise má několik možností, jak proti firmám zakročit, pokud se potvrdí její podezření. V nejhorším případě může provinilci uložit peněžitou pokutu rovnající se deseti procentům ročních tržeb firmy. V loňském roce komise za kartelové dohody všeho druhu uložila pokutu v souhrnné výši 1,8 miliardy eur (téměř 50 miliard Kč). Od začátku letošního roku už pokuty přesáhly dvě miliardy eur.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK