Veterináři protestovali proti uvolnění prodeje léků

20.10.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Přerov 20. října (ČTK) - Účastníci sněmu Komory veterinárních lékařů ČR se v Přerově znovu vyslovili proti novele lékového zákona, kterou zdravotní výbor sněmovny pustil do druhého čtení. Připojila se k nim i budoucí česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová, podle níž je novela v rozporu s potravinovým právem EU. Veterináři se dnes dohodli, že v nejbližší době zahájí diskusi s chovateli, Státní veterinární správou a dalšími dotčenými subjekty, a to na půdě Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, řekl ČTK a ČT prezident komory Karel Daniel.

Novela má chovatelům umožnit nákup léků také u jejich distributorů, zatímco nyní mohou medikamenty získat pouze v ordinaci veterináře či na předpis v lékárně. Podle veterinářů může tato změna zhoršit kontrolu používání léčiv v chovech hospodářských zvířat, což by ohrozilo zdravotní nezávadnost potravin.

"Vím, že základním požadavkem potravinového práva EU je zajistit kdykoliv jasnou sledovatelnost jakéhokoliv vstupu do potravního řetězce. A léky, to jsou nesmírně citlivý a nebezpečný vstup do potravinového řetězce. Jsem opravdu přesvědčena, že zacházení s léky má být omezeno na ruku veterinárního lékaře," uvedla Vicenová.

Chovatele nepodezřívá z toho, že by léky zneužívali ve špatném úmyslu. Přesto by zacházení s léky mělo být pod přísnou kontrolou. "Rozumím tomu, že chovatelé dbají na snižování nákladů. Ale mějme na paměti především zdraví spotřebitelů a zachování bezpečnosti a velké důvěry českých spotřebitelů v naše potraviny," doplnila Vicenová.

Nastartování diskuse přivítal i ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Připustil, že neodborné zacházení s léky by mohlo znamenat problémy. Při neodborném zacházení a manipulaci s volně prodávanými léky, by se podle něho mohlo stát, že výskyt reziduí léčiv v potravinách by se zvýšil. "To by ve finále vedlo k zátěži ekonomické, protože každé vyšetření něco stojí," uvedl Malena.

Chovatelé mají na uvolnění léků opačný názor než veterináři. "Chovatelům by novela mohla pomoct v tom, že by se mohla snížit marže námi nakupovaných léků pro chovaná zvířata. Určitě ale budeme s veterinární komorou jednat. Chceme prodávat námi chovaná zvířata a můžeme je prodávat jen tehdy, pokud budou odpovídat standardům. Představa, že bychom chtěli naše zvířata krmit něčím, co by se potom nedalo prodat, nás prostě neláká," uvedl zástupce Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla.

Podle odhadů veterinářů čeští chovatelé ročně utratí za veterinární léčiva zhruba dvě miliardy korun, z toho dvě třetiny připadají na chovatele hospodářských zvířat.

Komora veterinárních lékařů ČR má zhruba 2700 členů, členství je povinné. Péče veterinárních lékařů v posledních letech zaznamenala dramatický posun od hospodářských zvířat k malým zvířatům.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK