Jak vybrat nejlepší povinné ručení?

31.10.2007 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Povinné ručení v posledních letech prošlo dynamickým vývojem, který jej k nepoznání změnil. Pryč jsou doby jedné pojišťovny nabízející pár základních sazeb. Orientovat se v dnešní nabídce pojišťoven není snadnou záležitostí.

Téma týdne: Povinné ručení v roce 2008

Není tomu tak dávno, kdy povinné ručení patřilo mezi nejjednodušší a netransparentnější finanční produkty na našem trhu. Na trhu figurovala pouze jedna pojišťovna, která měla tento produkt ve své nabídce. Při monopolním postavení České pojišťovny bylo jedinou starostí nezapomenout včas zaplatit složenku. Jako každý monopol to však s sebou přinášelo i řadu negativních vlivů. Zrušení monopolu tak uvítaly nejen ostatní pojišťovny na našem finančním trhu působící, ale hlavně a především klienti. Zvýšená nabídka nových pojišťoven přinesla nejen ostřejší konkurenční podmínky a také potřebu pojišťoven odlišit se od ostatních a přinést řidičům důvod, proč jejich pojišťovna je ta pravá. Klíčovým slovem každé pojišťovny se tak stala segmentace.

Dnes tak již dávno neplatí, že cenu pojistného ovlivňuje pouze kubatura. Výslednou výši sazby ovlivňuje celá řada kritérií. Které to jsou? Každá pojišťovna má při stanovování sazeb své vlastní postupy a metody, každá zohledňuje vlastní faktory. Při uzavírání povinného ručení potřebujeme řadu údajů jak o vozidle, tak o pojistníkovi. Podívejme se blíže, co vše dnes může cenu povinného ručení ovlivnit.

Parametry týkající se pojištěného vozidla:

  • Druh vozidla – základní členění vozidel na motocykly, osobní či nákladní automobily
  • Objem válců – s rostoucím objemem roste i výše sazeb
  • Výkon motoru – nejen objem motoru, ale i jeho výkon ovlivňuje konečnou výši pojistného
  • Užití vozidla – pokud neužíváte vozidlo pro soukromé účely, ale např. jako vozidlo taxislužby nebo autoškoly, budete mít sazby o něco vyšší
  • Stáří vozidla – majitelé novějších vozidel si připlatí

Parametry týkající se pojistníka:

  • Typ klienta – záleží zda vozidlo užíváte jako soukromá osoba nebo podnikatel či právnická osoba
  • Věk – mladí si u některých pojišťoven musí nějakou tu korunu připlatit
  • Odpovědnostní limity – záleží na tom, jakou výši krytí případných škod na zdraví a majetku si pojistník zvolí
  • PSČ – pojišťovny stanovují sazby pro jednotlivé okresy, záleží na rizikovosti místa. Nejrizikovější a tudíž i nejdražší je Praha
  • Frekvence placení – ten, kdo platí ročně, má u některých pojišťoven slevu
  • Počet měsíců bez nehody – od roku 2000 je každý rok bez nehody oceněn 5 %ní slevou, naopak každá způsobená nehoda konečnou sazbu pojistného zvyšuje


Nadstandardy a výhody, aneb jak nalákat klienta


Sazby pojistného však mohou ovlivnit i další skutečnosti. Některé pojišťovny nabízí přijatelnější sazby ženám, lékařům nebo invalidním občanům. Vzhledem k tvrdé konkurenci lákají pojišťovny nové klienty také na benefity v podobě asistenčních služeb, slev na havarijním nebo jiném pojištění.


Cena není všechno


Kromě výsledné ceny povinného ručení byste při výběru pojišťovny měli zohledňovat i další důležité faktory, jako například výše odpovědnostních limitů, které jsou u jednotlivých pojišťoven značně rozdílné či pružnost, ochota a serióznost dané pojišťovny, která je zase důležitá při vyřizování škodní události. Tu však ze sazebníků pojišťoven nikdy nepoznáte.


Povinné ručení v roce 2008Kdo musí mít uzavřené povinné ručení? Co se stane, když na to třeba zapomenete? Tento týden jsme pro vás připravili kromě základních informací o povinném ručení i pojednání o tom, co ovlivňuje jeho cenu, o bonusech a malusech či změně pojišťovny a dalších zajímavostech.

Autor článku

Michal Ruml  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ