AIG, UBS a Credit Suisse podezřelé z praní špinavých peněz

07.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Sao Paulo 7. listopadu (ČTK) - Brazilská policie zadržela 19 lidí, které podezírá z rozsáhlých daňových podvodů. Do těch jsou údajně zapleteny i velké švýcarské banky UBS a Credit Suisse a zřejmě i americká AIG, největší pojišťovací ústav světa. Podle agentury AP má zločinecká organizace i síť veksláků, přes které banky perou špinavé peníze.

Organizace zřejmě velkým brazilským firmám radila, jak se vyhnout placení daní, respektive jak snížit základ daně na minimum. Policie provedla razii na 44 místech ve čtyřech brazilských státech.

Policejní akce přichází necelý měsíc poté, co kvůli podezření na daňové podvody policie prohledávala kanceláře americké technologické firmy Cisco Systems. Policejní zásah podle expertů ukazuje na to, že Brazílie se odhodlala k boji proti daňovým podvodům, které státní pokladnu připravily o miliardy dolarů.

"Brazilci si toho určitě začali všímat," řekl k razii Keith Prager z americké společnosti Corporate Resolutions. Prager se specializuje na problematiku podvodů a vyšetřování ve firmách, které se v Latinské Americe zaměřují na finanční služby.

Mezi zadrženými je i zaměstnanec banky UBS, která patří k největším finančním domům v Evropě. Dalším je pracovník švýcarské organizace Clariden Leu, která patří do skupiny Credit Suisse. Úřady chtěly zadržet i cizince, který je mimo území Brazílie, jeho národnost ale nesdělily.

Policie zajistila více než čtyři miliony dolarů v brazilské a americké měně, detektiv Ricardo Saadi ale odmítl sdělit, v kterých bankách. Soudce federálního soudu Fausto Martin de Sanctis ale sdělil, že vyšetřovány jsou banky UBS a Credit Suisse, pojišťovna AIG a společnost Clariden.

"Zatím stále shromažďujeme fakta, nejsme si ale vědomi žádného pochybení, kterého by se měl dopustit někdo ze zaměstnanců privátního bankovnictví AIG," řekl mluvčí americké pojišťovny Chris Winans. Zástupci UBS a Credit Suisse řekli, že zjišťují důvody zadržení svých zaměstnanců, o vyšetřování se ale odmítli bavit.

Saadi tvrdí, že vyšetřované banky pomohly velkým firmám převádět z účtů v Brazílii až sedm milionů reálů (asi 75 milionů Kč) každý měsíc, takže firmy si zpravidla mohly výrazně snížit daňovou povinnost.

Firmy si zpravidla uložily peníze na účtech v zahraničí, k čemuž využily veksláků, kteří mají účty v několika zemích, včetně Brazílie. Veksláci pak využili peníze k tomu, aby přes své firmy nakoupili zboží v USA a v Číně, a odeslali je do Brazílie. Za poslední rok a půl mohly brazilské firmy těmito transakcemi ušetřit na daních až miliardu reálů (až 11 miliard Kč).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK