Ekonomové: Mzdy příští rok stoupnou průměrně o osm procent

12.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. prosince (ČTK) - Mzdy v příštím roce zřejmě porostou v průměru téměř o osm procent, což by po odečtení inflace znamenalo reálný růst zhruba o tři procenta. Na odhadu se shodli odborníci i zástupci zaměstnavatelů a odborářů. Odbory minimálně osmiprocentní růst mezd požadují, zaměstnavatelé by jej raději viděli o něco nižší. Více by se měly zvyšovat mzdy v soukromé sféře.

Nominální růst mezd za celou ekonomiku dosáhne příští rok podle odhadu 7,8 procenta, a nebude se tak téměř lišit od letošního, řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Hospodářská komora očekává růst mezd téměř o osm procent, ale měl by činit maximálně sedm procent, uvedl prezident komory Jaromír Drábek. Cílem Českomoravské komory odborových svazů je, aby v ČR vzrostly v roce 2008 nominální mzda a platy minimálně o osm procent, upozornila mluvčí odborů Jana Kašparová s tím, že tento cíl vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů pro kolektivní vyjednávání.

"Očekáváme, že mzdy porostou v průměru o osm až deset procent, což je plně kryto produktivitou práce a tudíž i optimální pro ekonomiku," míní Kašparová. Odborový svaz KOVO dlouhodobě požaduje růst mezd v průmyslových podnicích, které zastupuje, na úrovni deseti procent nominálního nárůstu, pokud tomu odpovídá ekonomická situace příslušné firmy. To při předpokládané inflaci kolem pěti procent znamená reálný přírůstek přibližně pět procent, podotkl předseda svazu Josef Středula.

Miroslav Ševčík z Liberálního institutu očekává za ekonomiku jako celek nárůst průměrných ročních celkových mzdových prostředků včetně odměn a příplatků mezi 6,5 až osmi procenty. Žádoucí by podle něj bylo, aby ve státním sektoru byly zmrazeny mzdové prostředky. Současně by se měla vyvíjet snaha o snižování počtu zaměstnanců, jejichž mzdy jsou hrazeny z daní všech občanů, dodal.

Sobíšek soudí, že rychlejší růst bude vidět v soukromém sektoru (téměř devět procent), zatímco ve veřejném sektoru růst zpomalí asi na 3,5 procenta. V soukromém sektoru ekonomiky nepředpokládá výraznější rozdíly v růstu mezd, žádanější profese prý nicméně budou mít větší šanci na lepší ohodnocení.

Nejméně podle Kašparové porostou nominálně platy ve školství, státní správě a příspěvkových organizacích, kde naopak k vzhledem k odhadované inflaci nastane jejich reálný propad. Nejvíce porostou mzdy ve zpracovatelském průmyslu, dodávkách pro automobilový průmysl a službách, odhadla.

V příštím roce podle Ševčíka porostou vyšším tempem mzdy nízkopříjmových skupin, pobírajících mzdy blížící se minimální mzdě. Následkem úbytku pracovních sil na trhu práce začíná být zřejmé, že například nižší a střední dělnické kádry si mohou diktovat mzdové podmínky, poznamenal Jaroslav Šulc z Vysoké školy finanční a správní.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,6 procenta na 21.470 Kč. Proti stejnému období loni tak byla o 1517 korun vyšší. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o pět procent. Inflaci v příštím roce ČMKOS odhaduje kolem pěti procent. Centrální banka počítá s 4,4 až 5,8 procenta, ministerstvo financí s 3,5 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK