Rozvoj internetu a DVD v tisku ohrožují klasické videopůjčovny

03.01.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 3. ledna (ČTK) - Neustále se zvyšující počet lidí s přístupem k vysokorychlostnímu internetu a prodej levných DVD jako příloh denního tisku a časopisů ohrožují existenci klasických kamenných videopůjčoven. Lidé stále více stahují nelegální kopie filmů z internetu, k novinkám se tak často dostanou ještě před uvedením filmu v kinech či distribucí do půjčoven. Provozovatelé videopůjčoven na jihu Moravy zaznamenávají meziroční ztráty v tržbách v řádu desítek procent, někteří z nich s podnikáním skončili úplně. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK.

"Stahují se nad námi mraky. Tržby za minulý rok spadly na třetinu, provoz obchodu dotuji z důchodu," řekl dnes ČTK majitel brněnské videopůjčovny Vipos Vlastimil Stoklásek. Na vině je podle něj snadný přístup k nelegálním kopiím filmů přes internet, kde se objeví často ještě před oficiální premiérou snímku v kinech. Češi jsou pirátský národ, tvrdí Borek Ožvolda z Hodonína, který před půl rokem kvůli finančním ztrátám s půjčováním DVD filmů po dvou letech skončil.

"Jít dolů s cenami za půjčování nešlo, ty limitují velmi drahá autorská práva. Jedna filmová novinka stojí půjčovnu kolem 1400 korun. Už po dvacáté výpůjčce přitom byla řada disků tak poškrábaná, že nešla vůbec přehrát," řekl ČTK Ožvolda, který nyní prodává telefony a výpočetní techniku.

Nové zaměstnání si hledá i František Janošek z Letovic na Blanensku. "Tržby klesly meziročně minimálně o 40 procent. Zjistil jsem, že celou rodinu z půjčovny neuživím, a tak ji přenechám manželce a najdu si jinou práci," řekl ČTK Janošek. V menších městech a na venkově podle něj nemá takový dopad stahování filmů z internetu, jako spíš jejich prodej v přílohách tisku. "Stahuje se hlavně ve velkých univerzitních městech jako je Praha nebo Brno, kde mají studenti takřka neomezený přístup k rychlému internetu zdarma. Tady v Letovicích nám pomyslný hřebíčkem do rakve zasadil prodej filmů v trafikách," dodal Janošek.

Nižší tržby zaznamenal v minulých letech také provozovatel největší sítě videopůjčoven v Brně a okolí - firma Videoboss. "Oproti situaci před pěti lety to samozřejmě kleslo. Nedokážu ale odhadnout o kolik, žádné výraznější ztráty zatím nepociťujeme. Lidé si chodí půjčovat stále, zájem je jak o novinky, tak i starší filmy," řekl ČTK jeden ze zaměstnanců Tomáš Běhounek. Společnost provozuje v Brně sedm půjčoven, na každé nabízí k půjčení kolem 3000 titulů.

Nižší tržby souvisejí také s malým zájmem o půjčování klasických VHS kazet. Všechny půjčovny, které ČTK oslovila, je stahují z nabídky a rozprodávají za ceny do 50 korun. "Z původního počtu jich zůstala necelá třetina. Z celkové nabídky tvoří VHS kazety asi pět procent," řekl Janošek. Filmové novinky už asi rok vycházejí pouze na DVD a klasické videokazety tak ve většině půjčoven jen zabírají místo. Ty, o které je zájem, půjčujeme za 25 korun na týden, zbytek rozprodáváme po 15 korunách, dodal Běhounek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK