ČNOPK: Na 90 pct německých investorů v ČR si přeje zavedení eura

13.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. listopadu (ČTK) - Celkem devět z deseti německých investorů v ČR si přeje zavedení eura. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi německými podniky v Česku. Neustálé kolísání směnného kurzu během posledních 15 měsíců podle průzkumu znemožňuje spolehlivé finanční plánování, které je v době hospodářské krize obzvlášť důležité.

Názory na vývoj směnného kurzu v příštím roce se značně rozcházejí. Čtvrtina dotázaných očekává další posilování koruny, druhá čtvrtina zase její oslabení. To jen dokládá, že prognóza vývoje směnného kurzu je v podstatě nemožná, a pro společnosti tak nadále představuje velkou neznámou.

"Zavedení eura musí být v Česku důležitým cílem. Toto téma bohužel ustoupilo trochu do pozadí, protože zavedení eura ztěžuje hospodářská krize. Právě teď bychom si ale přáli jasný signál pro zavedení eura a pro jeho perspektivu," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. Země jako ČR, jejíž ekonomika tolik závisí na exportu a kde navíc dvě třetiny exportu směřují do eurozóny, si podle něj silné kolísání směnného kurzu nemůže dovolit.

Zejména v době krize je prý důležité, aby si ČR zachovala v regionu střední a východní Evropy svoji současnou atraktivitu pro zahraniční investory. Slovensko je však na nejlepší cestě Česko v žebříčku atraktivity dohnat, upozornil Bauer. Hlavním argumentem je přitom právě zavedení eura. Pro téměř 60 procent dotázaných je Slovensko díky euru atraktivnější než ČR.

"Průzkum ukázal, že pozice Česka na prvním místě ve střední a východní Evropě je bohužel značně ohrožena. Německé podniky plánují dlouhodobě a právě pro investiční rozhodnutí, která mají být uskutečněna nyní nebo v příštím či přespříštím roce, by jasný plán zavedení eura znamenal velké plus," doplnil Bauer.

Podle původního plánu se měla vláda vyjádřit k přijetí společné evropské měny 1. listopadu, kvůli hospodářské krizi od toho ale ustoupila. Analytici přitom nyní míní, že reálným termínem pro přijetí eura je rok 2015, splnění přístupových kritérií je ovšem podmíněno reformou veřejných financí a politickou ochotou euro vůbec přijmout.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora je se zhruba 580 členy největší zahraniční hospodářskou komorou v České republice.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK