Banky již blokují kolem 10.000 karet, jsou první případy zneužití

19.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. listopadu (ČTK) - Tuzemské banky kvůli úniku dat ve Španělsku zablokovaly preventivně již kolem 10.000 platebních karet. V souvislosti s únikem údajů o platebních kartách se již v Česku objevily i první případy jejich zneužití a neoprávněného odčerpání peněz z účtů klientů. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle informací některých internetových serverů výměnu a zablokování platebních karet některým klientům banky včas neoznámily.

Například ČSOB zaznamenala kolem deseti případů zneužití karty k neoprávněnému výběru peněz. "Banka v těchto případech neshledala pochybení klientů a peníze jim navrátí v plné výši," uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. První případy zneužití již eviduje podle Pavly Langové z tiskového oddělení i Česká spořitelna. "Peníze klientům kompenzujeme," dodala.

Všechny ohrožené karty zablokovaly ČSOB, v současnosti celkem 6000, a GE Money Bank. Ta zablokovala necelé 2000 karet ihned po oznámení karetních asociací na počátku října. Většina bank nezablokovala všechny potenciálně ohrožené karty; spíše situaci monitorují a karty blokují podle aktuální situace. Česká spořitelna, UniCredit Bank nebo Raiffeisenbank zablokovaly každá několik stovek platebních karet.

"Pokud klient kartu ve Španělsku použil, neznamená to automaticky její ohrožení. Pokud klienti nebyli z naší strany osloveni, není u jejich karet v tuto chvíli reálná hrozba zneužití. Situaci nadále monitorujeme a v případě potřeby provedeme další kroky," uvedla například mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Obdobně se vyjádřili i zástupci Raiffeisenbank nebo České spořitelny.

Podle informací některých internetových serverů stahování karet některé klienty zaskočilo. Banky je prý totiž včas neinformovaly o blokaci karty nebo jsou jejich nové karty nepoužitelné. Podle serveru Aktuálně.cz je nedostatek PINů, tedy číselných kódů, s jejichž pomocí je možné vybírat na kartu peníze. "Systém, díky kterému banky dostávají pro své klienty spolu s kartami i tento tajný číselný kód, není stavěný na tak velký nápor žádostí," uvedl server.

Údaje o platebních kartách v poměrně velkém rozsahu unikly ve Španělsku v jarních a letních měsících letošního roku. Karetní asociace následně zaznamenaly případy zneužití zcizených dat k výrobě padělků a k nelegálním platbám u obchodníků v různých částech světa.

"Současný únik dat je největší, který jsme za posledních několik let zažili," uvedl na serveru iHNed.cz šéf Sdružení pro bankovní karty František Jungr. Banky podle něj spolupracují primárně v rámci karetních asociací, které v takovýchto případech fungují jako "koordinátor" a zdroj informací.

Karetní asociace Visa i Eurocard/Mastercard mají systém "poplachů", o kterých informují průběžně banky. Na nich pak záleží, jak zareagují. Podobné útoky na platební karty z minulosti ukazují, že nejohroženějším údajem je vždy číslo karty. U některých typů karet stačí znát pouze tento údaj, a pak lze kartou po internetu platit prakticky kdekoliv na světě. Problém úniku dat ve Španělsku přitom není záležitostí jen ČR, ale třeba i Německa, kde se týká kolem 100.000 platebních karet.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK