Europoslanci schválili částečnou ochranu internetových pirátů

24.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Štrasburk/Brusel 24. listopadu (zpravodaj ČTK) - Obyvatelé Evropské unie, kteří z internetu nelegálně stahují hudbu či filmy, se již nebudou v budoucnosti muset obávat, že by mohli být svévolně odstřiženi od celosvětové počítačové sítě. Evropský parlament dnes totiž schválil dlouho očekávanou reformu unijního telekomunikačního trhu, která internetovým pirátům zajišťuje určitou ochranu. Pokud by úřady některého z členských států EU chtěly internetové uživatele "odstřihnout", budou jim muset dát právo na obhajobu.

Snahy o svévolné odpojení internetových pirátů od světové sítě se objevovaly především ve Francii. Francouzská ústavní rada sice nakonec podobný návrh zákona schválila, ale o odpojení bude ve zkráceném řízení rozhodovat příslušný soud. Evropská legislativa sice konkrétně nespecifikuje jak by měla obhajoba internetových pirátů vypadat, je však zřejmé, že většina států by zvolila podobné řešení jako Francie, pokud by se vůbec odhodlala proti nelegálnímu stahování internetového obsahu vystoupit.

Právě tato část telekomunikační reformy bránila od května loňského roku jejímu schválení. Tehdejší české předsednictví EU sice očekávalo, že legislativní návrh parlamentem po dlouhých jednáních snadno projde, ale europoslanci se nakonec postavili proti z obav o narušení práv internetových uživatelů. Většina členských států totiž původně upřednostňovala možnost údajné internetové piráty odstřihnout od internetu a teprve poté jim dát šanci na obhajobu. Evropští zákonodárci si nakonec po tvrdých jednáních vynutili opačný postup.

Národní vlády si přesto podrží v některých případech pravomoc odpojit svévolně uživatele od celosvětové počítačové sítě. Může se tak ale stát jen v případě podezření, že uživatel je součástí teroristické sítě, organizovaného zločinu nebo má co dočinění s dětskou pornografií.

Telekomunikační reforma nicméně počítá s celou řadou změn, které mají především posílit ochranu spotřebitelů a mají vést k většímu rozvoji moderních komunikačních nástrojů v celé EU. Podle návrhu má vzniknout telekomunikační úřad pro celou EU, který bude dohlížet na férovost hospodářské soutěže a podpoří právo spotřebitele vyměnit mobilního operátora či operátora pevné linky během jediného pracovního dne. Úřad se má také zasadit o rozšíření sítí s rychlým internetem do venkovských oblastí.

"Je to konec dlouhého období nejistoty v sektoru telekomunikací," uvedla asociace ETNO, která sdružuje velké evropské telekomunikační operátory jako Telefonica SA, která má pobočku i v Česku, či Deutsche Telekom.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK