Obama tlačil strany Kongresu k podpoře reformy finančního sektoru

14.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 14. dubna (ČTK) - Americký prezident Barack Obama se dnes snažil přesvědčit přední zákonodárce obou hlavních stran Kongresu, aby schválili senátní návrh zákona o reformě finančního sektoru. Menšinoví republikáni, jejichž částečná podpora bude k protlačení zákona nezbytná, však návrh považují za "fatálně chybný", především proto, že podle nich udělá ze silně nepopulárních záchran velkých finančních společností oficiální politiku.

Obama bránil přístup svůj a demokratů k otázce sanací velkých firem, z níž se stal po březnovém zveřejnění návrhu senátora Chrise Dodda zásadní problém. "Jsem absolutně přesvědčen, že zákon, který vzniká, bude zákonem, který bude sanacím bránit," řekl Obama novinářům v průběhu schůzky se zákonodárci v Bílém domě.

Republikáni však ostře nesouhlasí. Návrh je "fatálně chybný", řekl předák republikánů v Senátu Mitch MicConnell na senátní půdě několik minut před schůzkou s Obamou. "Nejenže umožňuje Wall Street nekonečné záchrany, ještě je institucionalizuje a dělá z nich oficiální vládní politiku. To je ohromující," prohlásil.

Republikáni spolu s některými ekonomy a komentátory upozorňují, že firmy, které jsou "příliš velké na to, aby padly", nebudou muset jít do standardního soudního konkurzu, ale pro jejich "řešení" bude stvořen zvláštní úřad, v němž budou mít významné slovo ministerstvo financí a centrální banka. "Obávám se, že to bude chránit největší banky v Americe a poškozovat ty nejmenší," řekl novinářům předák republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner.

Navrhovatel zákona Dodd k námitkám republikánů prohlásil, že líčení finanční reformy jako trvalé sanace velkých finančních firem je "nepokrytou politickou strategii" a že "politikaření" v této otázce je velmi nebezpečné. Americká veřejnost je od rozsáhlých záchranných balíků pro velké banky a pojišťovny jakoukoli snahou podporovat Wall Street silně znechucena.

Podle návrhu zákona má být také založen zvláštní fond naplněný 50 miliardami dolarů z povinných odvodů velkých finančních firem, který bude pokrývat náklady likvidace krachujících firem. Například podle profesora práva Davida Skeela je však z hlediska firem "příliš velkých, aby padly" zcela jedno, zda peníze půjdou od vlády nebo fondu finančního sektoru, ale důležité bude jejich užití. Pokud se těmito penězi budou odškodňovat věřitelé krachujících firem, povede to k situaci morálního hazardu, kdy budou velké firmy povzbuzeny, aby se ještě zvětšovaly. Nakonec se z nich stanou subjekty s předpokládanou vládní podporou podobně jako velké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, které byly jedním z hlavních zdrojů hypoteční a finanční krize.

Celý zákon je pojat velmi široce od zpřísnění regulace trhu derivátů přes založení agentury pro finanční ochranu spotřebitelů, změny orgánů regulace bankovního systému a větší regulaci ratingových agentur až po výrazné omezení činnosti bank, které je rovněž vysoce kontroverzní otázkou. Cílem zákona, jehož body navrhl Obama v loňském roce, je zabránit finančnímu sektoru, aby se stal zdrojem dalších velkých krizí, do níž se Spojené státy dostaly v roce 2008 po pádu hypotečního trhu. V sázce je velikost a ziskovost amerického finančního sektoru i to, zda nová regulace zvýší nebo sníží schopnost ekonomiky vydržet další podobné krize.

Demokraté v Senátu chtějí hlasovat o zákonu do konce tohoto měsíce. Sněmovna reprezentantů schválila odlišnou verzi zákona v prosinci. Republikáni mohou návrh v Senátu zablokovat a po schválení rozsáhlé reformy zdravotnictví výlučně jednou stranou se tak rýsuje další velký politický boj.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK