Trend meme coinů - kryptoměn, které rostou o tisíce procent

17.06.2024 | , Best Crypto Presales
Komerční sdělení


Meme coiny se řadí mezi kategorii altcoinů, tedy jakýchkoliv jiných kryptoměn než bitcoin. Označení „meme” pak představuje především vtipný nádech, se kterým se u těchto projektů můžete setkat - často jsou totiž založené na populárních internetových charakterech, vtipech nebo obrázcích.

Zdroj: Unsplash

V současné době existuje již celá řada těchto meme coinů, mezi které můžeme zařadit například také populární dogecoin nebo shiba inu. Toto odvětví je však dynamické a tvůrci tak neustále přicházejí s novými meme projekty, které disponují velkým potenciálem pro budoucí zhodnocení a vybudování silných komunit.

Jak fungují a kolik projektů existuje?

Meme kryptoměny vznikly v prvé řadě jako vtip. Tato krypto aktiva získala svou největší vlnu popularity až v roce 2021, kdy obrovsky vyletěla cena dogecoinu, tedy nejznámější kryptoměny tohoto druhu na světě. Od té doby se odvětví meme kryptoměn obrovsky rozrostlo na více než 300 jednotlivých projektů - celkově jich však může být samozřejmě více, jelikož nové, doposud nepoznané, jsou vyvíjeny téměř každým dnem.

Co se týče způsobu fungování, meme coiny plně využívají blockchainu a jeho přidružených technologií. Rozdělit je lze do celkem 3 kategorií:

 • Meme coiny s vlastním blockchainem: V prvním případě mohou mít meme kryptoměny svůj vlastní blockchain. Jedná se například o samotný Dogecoin.
 • Meme coiny na jiných blockchainech: O něco častější je pak případ, kdy daná meme kryptoměna funguje na jiném blockchainu. Může se jednat například o Base Dawgz na blockchainu Base nebo Sealana na blockchainu Solana.
 • ERC-20 tokeny: Jako ERC-20 tokeny se označují kryptoměny, které jsou postaveny na blockchainu Etherea. Jedná se například o shiba inu.

Všechny tyto kategorie pak mají v rámci meme projektů společné vlastnosti, mezi kterými je například obrovská zásoba tokenů - často v řádu miliard. S tím se pojí i jejich nízká pořizovací cena, která se často pohybuje okolo několika málo centů za kus. Takto nízká cena pak zdůrazňuje přesvědčení, že jakmile se dosáhne hladiny alespoň jednoho dolaru (což se nezdá být tak vzdálené), investoři na tomto růstu vydělají nesmírně vysoké částky.

Co pohání růst meme coinů?

Meme coiny mohou růst na základě několika událostí nebo aspektů. V této sekci si je blíže popíšeme:

 • Růst komunity - Obecně můžeme říci, že komunity za meme coiny jsou velmi silné a aktivní. Často své oblíbené kryptoměny rozebírají na sociálních sítích a platformách, jako je například Reddit nebo Discord. Protože se jedná o měny založené na vtipu, komunity často pocházející z internetového prostředí si tento druh projektů zpravidla velmi oblíbí. Společně s tím, jak roste komunita projektu, může růst i jeho cena.
 • Zalistování na DEX a CEX - V rámci úvodního vstupu na kryptoměnový trh uvádějí tvůrci své meme coiny na decentralizované (DEX) a centralizované (CEX) krypto burzy. To pochopitelně znamená, že se o těchto coinech dozví další potenciální investoři, čímž postupně zvýší jejich cenu.
 • Zmínka ze strany celebrit a osobností - Pravděpodobně jednu z nejvýraznějších příčin pro růst ceny meme coinu představuje situace, kdy se o projektu zmíní nějaká osobnost. Typickým příkladem byl právě v roce 2021 Elon Musk, který zmínil na platformě tehdejšího Twitteru několik tweetů o dogecoinu. Hned na to vyletěla cena této kryptoměny během pěti měsíců z hodnoty 20 haléřů na cca 13 Kč za minci. Takový růst do té doby kryptoměnový trh ještě téměř nezažil

Popularita Solana meme coinů

V posledních měsících jsme mohli sledovat obrovský vzestup popularity sítě Solana. Protože je i na blockchainu Solany možné vytvářet nové kryptoměny s nízkými poplatky a obrovskou transakční rychlostí, začaly meme coiny vznikat ve velkém i zde.

Skvělým příkladem může být například DogWifHat (WIF), který zažil v období od letošního února do dubna růst okolo 1 000 %. Další velmi populární kryptoměna s názvem Bonk (BONK) pak začala svůj vzestupný trend již na konci podzimu roku 2023 a doposud nic neindikuje jeho otočení. Mezi další meme coiny, které fungují na Solaně, pak můžeme zařadit například BOOK OF MEME, Cat in a dogs world nebo třeba Beercoin.

Ať už si o názvech těchto kryptoměn myslíte cokoliv, pamatujte, že se jedná čistě o projekty založené na vtipu, které zpravidla neslouží žádnému účelu. 


Titulek: Vývoj ceny kryptoměny Bonk za poslední rok. Zdroj: www.coingecko.com

Rizika a nevýhody meme coinů

S obrovským zhodnocením se samozřejmě pojí i určitá rizika, se kterými je nutné při investování do tohoto typu kryptoměn počítat. Mezi ty nejčastější podvodné praktiky se může řadit:

 • Pokles ceny na „nulu” (rugpull) - Jako takzvaný „rugpull” se označuje situace, kdy vývojářský tým znenadání celý projekt opustí a prodá jeho likviditu - z tohoto důvodu není možné danou kryptoměnu prodat na jakékoliv burze. Jedním z nejznámějších případů rugpull je kryptoměna Squid Game. Ta dosáhla zhodnocení až okolo 300 000 %, kdy tvůrci náhle stáhli veškerou likviditu z oběhu a svou kryptoměnu tak dostali na nulu.
 • Honeypot - Druhým způsobem může být částečné nebo kompletní znemožnění prodeje daných mincí. Mezi praktiky, pomocí kterých lze tohoto docílit, se řadí například narušení bezpečnosti v rámci smart kontraktu dané kryptoměny nebo funkce, která neumožní prodej mincí nikomu jinému než autorovi. Investoři tak v tomto případě vlastní dané mince, nicméně nemohou je prodat. Tato situace tak funguje jako past - podobně jako tzv. honeypot (nádoba s medem), ze které nelze uniknout. 

Před investováním do jakéhokoliv meme coinu se tak doporučujeme zaměřit především na podrobný popis projektu a tvůrčí tým, který by neměl v případě vývoje své vlastní kryptoměny zůstat v anonymitě. Pomoci k získání věrohodnosti mohou také audity třetích stran (společností), které se řadí mezi renomované a známé auditory.

Meme coiny v předprodeji

S tzv. předprodejem se často můžete setkat ve formě úvodní prodejní nabídky kryptoměn prvním zájemcům. Tvůrci tímto způsobem nabízejí svá aktiva investorům, kteří si je touto cestou mohou pořídit za výrazně nižší ceny, než se kterými se následně setkají na krypto burzách. Díky tomu tvůrci dokáží vybrat potřebný kapitál pro další rozvoj projektu a nakoupené mince po skončení předprodeje investorům ihned uvolňují.

Abyste měli představu o tom, jak může předprodej a celý takový projekt fungovat, pojďme si nyní blíže představit meme coin s názvem PlayDoge.

PlayDoge - nová play-to-earn hra s motivem Doge

PlayDoge se řadí mezi nové meme kryptoměny, které se aktuálně nacházejí ve fázi předprodeje. V rámci její platformy se budou investoři moci setkat zejména s inovativní hrou na bázi „play-to-earn”, kterou si v následujících odstavcích blíže představíme. 

Na rozdíl od ostatních meme kryptoměn jako dogecoin nebo shiba inu tak PlayDoge disponuje svým vlastním produktem, což z něj dělá jeden z velmi zajímavých a sledovaných meme coinů v současné době.

Mobilní aplikace PlayDoge má být podle dostupných informací a grafiky na webu ve stylu retro her z devadesátých let. V rámci jejího rozhraní se hráči setkají s menšími minihrami, které si budou moci užívat se svým vlastním mazlíčkem. Samotná mechanika play-to-earn pak umožňuje zisk tokenů $PLAY pouhým hraním hry, čímž se přesouváme z tradičního herního odvětví (ve kterém byly herní předměty a měna pouze součástí dané hry) do toho s podporou blockchainů a kryptoměn, který umožní využívání i těchto inovativních mechanik. Ať už tedy v této hře získáte jakékoliv množství ve formě tokenů $PLAY, budete mít reálnou hodnotu i ve fyzickém světě.

Tokenomika a roadmapa

Co se týče tokenomiky, dalo by se říci, že ta popisuje jednotlivé rozložení celkové nabídky tokenů v rámci celého ekosystému - v tomto případě 9,4 miliard tokenů. Alokace jsou nastaveny následovně:

 • Předprodej - 50 %
 • Likvidita - 11,5 %
 • Financování projektu - 10,5 %
 • Odměny pro komunitu - 6,5 %
 • Marketing - 10,5 %
 • Staking - 12 %

Z tohoto rozdělení si můžeme všimnout, že jen pro předprodej určili tvůrci až 50 % z celkové nabídky. Tato procenta jsou poměrně vysoká, což může značit záměr tvůrců vybrat co možná nejvíce financí ve fázi předprodeje, které pak využijí pro plnohodnotný vývoj aplikace PlayDoge. Mezi kategoriemi se nachází také staking, díky kterému si můžete vybudovat pravidelný pasivní příjem v podobě nových tokenů $PLAY. Konkrétní množství tokenů z celkové nabídky si pro každou kategorii můžete prohlédnout na přiloženém obrázku. 

Titulek: Tokenomika projektu PlayDoge. Zdroj: www.playdoge.io

Tvůrci často sestavují plány pro budoucí rozvoj projektu do tzv. roadmapy, tedy dokumentu, který je zpravidla rozdělen do několika fází (např. podle jednotlivých čtvrtletí daného roku). V případě PlayDoge se aktuálně nacházíme v té první, ve které je plánováno zejména spuštění předprodeje, založení sociálních sítí nebo bezpečnostní audit kontraktu.

V rámci dalších fází, které všechny proběhnou během roku 2024, je poté uvedeno například testování aplikace, zalistování na DEX a CEX, airdrop komunitě nebo finální spuštění aplikace PlayDoge a samotných miniher. Během roku můžete roadmapu a vývoj projektu sledovat, abyste věděli, zda se tvůrcům daří plnit vytyčené cíle a záměry.

Titulek: Roadmapa projektu PlayDoge rozdělená do 4 fází. Zdroj: www.playdoge.io

Závěr
V tomto článku jsme si blíže popsali meme coiny a přiblížili jejich fungování či možná rizika. Doporučujeme myslet na to, že se obecně jedná o projekty s obrovským potenciálem zhodnocení, nicméně na druhou stranu se mohou investoři setkat i s vysokou volatilitou, kdy cena skáče třeba i o desítky, nebo dokonce stovky procent v rámci jednoho dne. Před investicí do vybraného meme coinu si udělejte vlastní průzkum a projděte si dokument zvaný whitepaper, který všechny aspekty a vlastnosti celého projektu podrobně popisuje.
 

Autor článku

Komerční sdělení  

Články ze sekce: Komerční sdělení