Odmítnutí pomoci Řecku může mít pro Slovensko v EU důsledky

12.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 12. srpna (zpravodaj ČTK) - Rozhodnutí neposkytnout půjčku těžce zadluženému Řecku a jít tak proti závazku předchozí vlády zřejmě bude mít pro Slovensko a jeho pozici v Evropské unii politické důsledky. Ukazují na to prohlášení některých analytiků i politiků. Na příštím jednání o slovenském kroku, který Evropská komise kritizovala jakožto nabourávající solidaritu, budou jednat unijní ministři financí.

Slovenský parlament ve středu sice schválil zapojení do záchranného fondu eurozóny na pomoc zemím v potížích, půjčku Aténám ale odmítl. Ta měla mít bilaterální podobu. K tomu, že jí Slovensko poskytne, se zavázala předchozí vláda, což Brusel také okamžitě připomněl.

Bude tak nyní třeba zřejmě zvážit to, zda a jak se slíbený balík peněz na pomoc Řecku ve formě dvoustranných půjček přepočítá, když se připojí o jednu zemi méně, než se čekalo. Na Slovensko měla připadnout půjčka ve výši 817,85 milionu eur (asi 20,3 miliardy Kč).

"Samozřejmě to bude mít politické důsledky. Nebudou zřejmě bezprostřední, ale přijdou někdy v budoucnu," řekl dnes ČTK analytik bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) Piotr Kaczyński.

Nelze čekat, že by Bratislava kvůli svému rozhodnutí čelila nějakým konkrétním právním krokům nebo sankcím. "Budou to nepřímé důsledky, je tak těžké říct, jak by mohly přesně vypadat," podotkl Kaczyński. Jasné ale podle něj je, že bude nižší důvěra ve slovenské partnery. "To se v budoucnu může projevit v některých rozhodnutích," prohlásil.

"Pokud třeba bude při diskusi nějaká slovenská a neslovenská myšlenka a obě budou srovnatelné, tak jedna zvítězí o pár procent a těchto pár procent bude souviset s nižší důvěrou ve Slovensko," řekl.

"Je to porušením závazku poskytnout dočasnou a podmíněnou finanční asistenci Řecku, který Slovensko přijalo v euroskupině," uvedl už ve středu eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn v reakci na krok slovenského parlamentu.

Podle něj rozhodnutí euroskupiny, tedy unijních zemí platících eurem, bylo klíčovým okamžikem v kritické chvíli pro zajištění finanční stability celé eurozóny, včetně Slovenska. "Mohu jen litovat tohoto narušení solidarity v eurozóně," dodal komisař. Věcí se ministři financí eurozóny a EU budou zabývat na příštím zasedání, dodal.

Jeho mluvčí Amadeu Altafaj dnes ČTK řekl, že euroskupina o tom musí mít politickou debatu. O důsledcích slovenského rozhodnutí ale nechtěl hovořit, případné konsekvence podle něj vyvodí ministři. "Ecofin a euroskupina se musí setkat a vyvodit z toho důsledky," řekl.

Podotkl také, že jde o suverénní rozhodnutí slovenského parlamentu, zároveň ale i on připomněl, že suverénní vláda se k poskytnutí půjčky Aténám v euroskupině zavázala. "Můžeme jen litovat, že Slovensko tomuto závazku nedostojí," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK