Šéf UniCredit Profumo odstoupil, dočasně ho nahradí Rampl

22.09.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Milán 22. září (ČTK) - Generální ředitel největší italské banky UniCredit Alessandro Profumo odstoupil z funkce a dočasně ho nahradí předseda správní rady Dieter Rampl. Banka to oznámila dnes v noci po vzrušené několikahodinové schůzce vedení. Profumo, který v posledním desetiletí řídil vzestup UniCredit mezi evropskou bankovní elitu, podlehl sporu kolem libyjských akcionářů banky a jeho pozici podkopalo i slabé hospodaření z poslední doby.

"Správní rada UniCredit a Alessandro Profumo se shodli, že je čas na změnu v čele," uvádí se v nočním sdělení banky. Rampla banka pověřila, aby "v příštích několika týdnech" našel Profumova nástupce.

Profumo byl v čele UniCredit od roku 1997 a má za sebou mezi generálními řediteli evropských bank nejdelší funkční období. Za jeho vedení se UniCredit transformovala z regionální banky v celoevropského hráče s aktivitami ve 22 zemích, zejména ve střední a východní Evropě. V České republice je čtvrtou největší bankou, která sloučila tuzemskou pobočku německé HVB Bank a Živnostenskou banku.

Odchod "Alexandra Velikého", jak italská média Profumovi přezdívala, by podle analytiků mohl ponechat UniCredit bez kormidla v období, kdy se snaží zotavit z následků finanční krize. Tyto obavy byly rovněž příčinou dlouhého jednání správní rady, Podle informovaných zdrojů Profumo v úterý napsal vedení dopis s nabídkou rezignace, někteří členové rady ji však nechtěli přijmout ve strachu ze "skoku do tmy".

Podle zdrojů již byl sepsán užší seznam kandidátů na nového výkonného šéfa banky. Rampl bude mít na hledání náhrady tři týdny. "Rozhodující je, aby náhrada byla nalezena co nejdříve," řekl agentuře Reuters analytik, který si nepřál být jmenován.

Akcionáři a politici obviňovali Profuma z toho, že umožnil libyjským státním institucím navýšit podíl na UniCredit, aniž o tom informoval ostatní nejvyšší manažery včetně Rampla, jehož vztahy s Profumem se v posledních měsících zhoršovaly. Akcionářské skupiny s politickými kontakty se bály, že Profumo je chce odsunout na okraj.

Libyjská centrální banka a libyjský státní fond získaly letos v UniCredit 7,6 procenta akcií a na rostoucí vliv Libye v bance si stěžovali politici Ligy severu, která je klíčovým spojencem vlády premiéra Silvia Berlusconiho. Podle pravidel pro banky nesmí mít jeden akcionář na italské bance větší podíl než pět procent a libyjský státní fond dal najevo, že vztahy mezi Tripolisem a UniCredit řídila libyjská centrální banka. To potvrdilo, že libyjští akcionáři nejsou navzájem nezávislí.

Profumovu podporu mezi akcionáři rovněž podkopaly slabé finanční výsledky, které jsou stále ještě ovlivněny finanční krizí. Návratnost kapitálu UniCredit je nyní proti průměru bank v eurozóně zhruba poloviční.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK