Následník Setuzy požádal o ochranu před věřiteli, ale neuspěl

04.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ústí nad Labem 4. října (ČTK) - Nástupce někdejší Setuzy požádal o ochranu před věřiteli. Za společnost STZ jí dnes Krajskému soudu v Ústí nad Labem poslal předseda představenstva firmy Martin Procházka, ale soud jí právě kvůli tomu zamítl. O moratorium podle soudkyně nežádala oprávněná osoba, vyplývá z usnesení soudu. Setuza letos čelí insolvenčnímu řízení už podruhé; tentokrát jej navrhla energetická společnost E.ON, jíž má STZ dlužit 3,75 milionu za elektřinu. Výrobu v Ústí nad Labem-Střekově to podle mluvčí firmy Marie Logrové neohrožuje.

Insolvenční návrh podala firma E.ON Energie na začátku září kvůli několika neuhrazeným fakturám za elektřinu, jejichž lhůta splatnosti sahala od podzimu 2009 až do letošního ledna. S úroky z prodlení se společnost E.ON domáhala asi 3,75 milionu korun a 21. září se k insolvenčnímu návrhu přidala ještě další společnost Zemka Praha, která chce za dodávky řepky olejné 18,72 milionu korun.

Na konci měsíce požádala STZ o moratorium, které by jí fakticky zajistilo až čtyřměsíční ochranu před věřiteli. Za firmu o něj požádal předseda představenstva Martin Procházka, který je považován za faktického šéfa společnosti. I když Procházka v žádosti tvrdí, že druhá pohledávka neexistuje, závazek vůči E.ON nezpochybňuje a prý se ho bude s firmou snažit naplnit.

Soudkyně jeho návrhu dnes pozdě odpoledne nevyhověla. Procházkově žádosti totiž scházel souhlas insolvenčního správce společnosti Miroslava Kořenáře, který sídlí stejně jako E.ON v Českých Budějovicích. "Soud má z dosud zjištěných skutečností za to, že není v této fázi prokázáno, že v insolvenčním řízení jedná za dlužníka oprávněná osoba," uvedla v usnesení soudkyně Renata B. Zlámalová. STZ má možnost žádost opakovat, ale bude k ní potřebovat souhlas správce.

Výroba v tom, co ještě z někdejšího potravinářského gigantu zbývá, ovšem zřejmě ohrožena není. "Vyjadřovat se k tomu usnesení blíže nebudu, ale výroba ve firmě probíhá a mělo by tomu tak být i dál," řekla dnes ČTK mluvčí STZ Marie Logrová. STZ vykonává už jen část výrobních aktivit Setuzy, zbytek byl převeden na jiné společnosti. Podobným procesem přitom už továrna prošla, v roce 2008 se tehdejší Setuza změnila ne nevýrobní společnost, která měla jen vyřešit veškeré závazky ze své činnosti a postupně má jít do útlumu. Výrobním nástupcem se stala právě STZ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK