CVVM: Dvě třetiny lidí považují nezaměstnanost v ČR za vysokou

25.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 25. října (ČTK) - Dvě třetiny lidí považují současnou úroveň nezaměstnanosti v Česku za příliš vysokou. Dalších 28 procent ji vnímá jako přiměřenou a tři procenta Čechů jako příliš nízkou. Ukázal to nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Tři procenta oslovených nezaujala jednoznačný postoj. Z šetření vyplývá, že mezi veřejností převládají z vývoje nezaměstnanosti v nadcházejících dvou letech obavy.

"Hodnocení současné nezaměstnanosti jako příliš vysoké se častěji objevovalo mezi dotázanými ve věku nad 60 let, důchodci, nezaměstnanými, respondenty s životní úrovní hodnocenou jako špatnou, případně jako ´ani dobrou, ani špatnou´ a vyučenými bez maturity," uvedlo CVVM.

Z regionálního hlediska hodnotili nezaměstnanost jako příliš vysokou výrazně častěji lidé v Olomouckém kraji a na Vysočině. Z hlediska politické orientace pak mezi voliči ČSSD a KSČM.

Naopak méně častěji to v průměru uvedli lidé do 45 let, absolventi vysokých škol, podnikatelé a živnostníci, vysoce kvalifikovaní a vedoucí pracovníci, dotázaní s dobrou životní úrovní a lidé, kteří žijí v Praze nebo v Jihočeském kraji, a rovněž stoupenci ODS.

Více než polovina lidí, přesně 54 procent, myslí, že se míra nezaměstnanosti do budoucna zvýší. Více než čtvrtina se domnívá, že se nezmění a devět procent lidí míní, že nezaměstnanost klesne.

Téměř polovina respondentů zastává názor, že většina nezaměstnaných si není schopna sehnat vhodnou práci. Více než čtvrtina dotázaných si myslí, že většina nezaměstnaných nemůže sehnat vůbec žádnou práci a jen 22 procent se domnívá, že nezaměstnaní jednoduše nemají zájem pracovat.

Odpověď, že většina dotázaných nemůže najít jakoukoli práci, častěji zmiňovali lidé, kteří byli opakovaně či po delší dobu nezaměstnaní, respondenti se špatnou životní úrovní, dotázaní ve věku 45 až 59 let a příznivci ČSSD. Naopak nechuť pracovat jako hlavní příčinu toho, že lidé nepracují, uváděli častěji muži, dotázaní s dobrou životní úrovní a přívrženci ODS.

Průzkum rovněž ukázal, že asi třetina Čechů nyní považuje za obtížné sehnat v místě bydliště jakoukoliv práci. Téměř desetina tvrdí, že je to zcela nemožné. Výrazně lépe vývoj nezaměstnanosti hodnotí respondenti z Prahy, naopak hůře lidé v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

V případě ztráty zaměstnání by se necelé tři pětiny dotázaných nejprve pokoušely najít si konkrétní zaměstnání odpovídající jejich vlastním představám. Dvě pětiny naopak uvedly, že by v této situaci přijaly jakékoli zaměstnání.

"V porovnání s šetřením uskutečněným před dvěma lety došlo ovšem k velmi výraznému úbytku na straně podílu těch, kdo by se snažili najít si práci podle svého gusta, jenž se snížil o 12 procentních bodu, a to vesměs ve prospěch podílu těch, kdo by vzali každou práci, který se zvýšil o deset procentních bodů," vyplývá z průzkumu. Tato změna je podle CVVM patrným odrazem současné ekonomické krize a napětí ohledně s ní pojeného vývoje nezaměstnanosti.

Průzkumu CVVM se od 30. srpna 2010 do 6. září 2010 zúčastnilo 1024 obyvatel ČR starších 15 let. Nezaměstnanost v Česku letos v září podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí klesla o desetinu procentního bodu na 8,5 procenta. Pracovní úřady ke konci devátého měsíce registrovaly 500.481 uchazečů o zaměstnání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK