Místo prasátka dětské konto

04.11.2003 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


Střádat do prasátka korunku ke korunce se možná brzy stane minulostí. Dnes už může mít svůj účet v bance i malé dítě. A nejen to, získat může dokonce i vlastní dětskou platební kartu. Také úročení dětských účtů jsou atraktivní.

Snad každý dává svému dítěti či vnoučkovi sem tam nějaké ty penízky "na přilepšenou" třeba za dobré vysvědčení, k Vánocům nebo k narozeninám. Dětské vkladní knížky a účty jsou v podstatě taková "bankovní prasátka", kam si může dítě či jeho rodiče tuto drobnou hotovost ukládat.

Dětský účet je žhavou novinkou

Dětská konta v nabídce tuzemských bank ještě příliš rozšířena nejsou, i když v zahraničí je to již běžná záležitost. Je asi jen otázkou času, kdy se dostanou i k sem. Přesto i u nás můžete narazit na první vlaštovku.

Komerční banka přišla v září na trh s novinkou - Dětské konto Beruška. Konto je určeno dítěti od narození do 15-ti let. Počáteční vklad na konto činí 300 Kč. Zdarma je nejen zřízení a vedení Berušky, ale i vklady hotovosti.  Dítě si může samo na svůj účet peníze vkládat pouze v případě, že mu k tomu dá zákonný zástupce souhlas. Vklad hotovosti na účet musí být v rozmezí 100 - 1.000 korun. Vybírat z účtu může pouze zákonný zástupce a výběr je zpoplatněn stejně jako u osobních účtů - tedy 45 Kč u výběru do 10 tisíc Kč a 30 Kč u vyšších výběrů do 100 tisíc Kč.
Uložené peníze na účtu jsou úročeny nadprůměrnou sazbou ve výši 2,2 %. Ovšem pozor! Tato sazba je připisována pouze v případě, že na účtu je částka do 20.000 Kč. Od zůstatku 20.001 Kč je již úroková sazba nulová. Banka chce tímto opatřením zamezit tomu, aby rodiče těchto výhod nezneužívali pro sebe. Každé dítě může mít pouze jedno Dětské konto.
Vzhledem k tomu, že je Dětské konto klasický spořící účet, lze na něm provádět základní bezhotovostní operace - jednorázové i trvalé příkazy.
Při založení účtu dostane jeho majitel od Komerční banky malý dárek - plyšovou berušku.

Staré známé vkladní knížky

Už naše babičky chodily dětem ukládat peníze na vkladní knížku do spořitelny a na tom se v podstatě nic nezměnilo ani dnes. Dětské vkladní knížky jsou obvyklou variantou spoření pro děti. Nabízí je Česká spořitelna a Poštovní spořitelna.

Česká spořitelna nabízí Dětskou vkladní knížku všem nezletilým, tedy dětem ve věku od 0 do 18-ti let. Její zřízení i vedení je zdarma a vklady mohou být úročené i neúročené. Úročení dětských vkladních knížek je v podstatě stejné jako u ostatních vkladních knížek a je závislé na délce výpovědní lhůty a výši uložených prostředků. Úroková sazba se pohybuje mezi 0,5 a 1,8 procenty. U knížek bez výpovědní lhůty je úrok pouze 0,2 procenta. Neúročené vkladní knížky jsou dvakrát ročně zařazeny do slosování o výhry a prémie. Minimální počáteční vklad je 200 Kč.
Dítě má možnost nakládat s vkladem až od patnácti let. Ovšem i v tom případě jsou jeho možnosti omezeny. Každý měsíc může vybrat či vložit maximálně 20 tisíc korun. Vyšší výběry může uskutečnit pouze jeho zákonný zástupce, ale vkládat může kdokoli. Do 15 let věku dítěte může disponovat s vkladem opět pouze zákonný zástupce.
Spořitelna dětem připisuje prémie při určitých životních jubileích - 500 Kč při dosažení 6-ti let, 1.000 Kč při dosažení 15-ti let a 2.000 Kč při dosažení 18-ti let. Podmínkou však je, aby na dětské vkladní knížce bylo během celého měsíce jubilea alespoň 10 tisíc Kč. Prémie jsou již po zdanění.
Dětem od 13-ti let nabízí Česká spořitelna domácí platební kartu Junior, která je vydávána ke sporožirovému účtu rodičů dítěte a dítě ji může použít jen k výběrům hotovosti z bankomatů České spořitelny. Vedení karty stojí 60 korun ročně.

Poštovní spořitelna má pro děti připravenu vkladní knížku Čtyřlístek, kterou lze založit zdarma pro dítě od narození do jeho 17-ti let. Její vedení je zdarma a úroková sazba činí 2,5 %. Výběry z vkladu ani úroku v průběhu vkladového vztahu nejsou umožněny. V den dosažení 18-ti let je zaúčtována prémie a vklad může být vyplacen majiteli. Vkladní knížku dětskou může zákonný zástupce před 18. rokem věku dítěte zrušit, zůstatek vybrat celý nebo jen jeho část. Předčasným výběrem a zrušením vkladní knížky však ztrácí majitel nárok na vyplacení celé nebo části prémie.
Výše prémie za jeden rok je vypočtena na základě prémiové procentní sazby, která je dána počtem celých roků od založení dětské vkladní knížky do dosažení 18-ti let a je po celou dobu spoření neměnná. Prémie se během spoření ročně kumuluje a je přiznána majiteli v den dosažení 18 let.
Dítě získá také členství v klubu Čtyřlístek a svoji klubovou kartu. Ta umožňuje slevy na vstupném ve vybraných divadlech, muzeích a galeriích, na hradech a zámcích, atd.

Vkladní knížku pro dítě s výpovědní lhůtou i bez ní je možné založit také u HVB Bank. Úroková sazba u vkladní knížky bez výpovědní lhůty jsou v současné době 1,2 % a minimální počáteční vklad je 10 tisíc korun. U vkladních knížek s výpovědní lhůtou  je to 0,75 %. Dětské vkladní knížky však nejsou nabízeny jako speciální produkt. HVB Bank nabízí mezinárodní elektronickou platební kartu pro juniora s 50 % slevou ke Kontu Rodina.

Ani ČSOB nenabízí žádný samostatný produkt pro děti. Jediné, kde mohou rodiče zhodnocovat prostředky ve prospěch svého dítěte je Spoření na vzdělání. Věk dítěte v jehož prospěch je spoření zakládáno musí být v rozmezí 10 - 26 let. Vklad je úročen 1,75 procenty. Minimální půlroční úložka činí 3.000 Kč, přičemž minimální jednorázový vklad je 2.000 Kč. Maximální zůstatek na účtu 500.000 Kč. Roční vedení účtu je zdarma.
Jednou ročně probíhá slosování vkladů o peněžité prémie ve výši 0,5 % ze zůstatku. Dalším zvýhodněním je jednorázová prémie 5 % k datu splatnosti vkladu v případě úspěšného absolvování prvního ročníku střední nebo vysoké školy.

Autor článku

Renata Pražáková  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ