Prezident podepsal novou úpravu finanční a celní správy

27.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. prosince (ČTK) - Struktura finanční a celní správy se od roku 2013 změní. Počítají s tím zákony o finanční a celní správě, které dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o prezidentově podpisu informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Zákony počítají se změnou struktury finančních a celních úřadů a mimo jiné i se vznikem specializovaného finančního úřadu pro firmy s obratem nad dvě miliardy korun. Nové zákony mají pomoci zlepšit výběr daní a souvisejí se vznikem jednoho inkasního místa.

Specializovaný finanční úřad, jak už dříve řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), má mít na starosti složitá daňová přiznání bank, pojišťoven a družstevních záložen. "Dává pramalý smysl a pramalou efektivitu, když standardní místní úřad například dělá daňovou kontrolu a daňové doměrky velkému pojišťovacímu ústavu. To většinou nedopadne dobře," poznamenal ministr.

Současných osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů by se podle zákona mělo přeměnit na 14 finančních úřadů a 199 jejich územních pracovišť. Státnímu rozpočtu by tato změna mohla ušetřit zhruba 150 milionů korun ročně. Změna struktury si podle kritiků vyžádá náklady až ve výši miliardy korun.

Přeměnou finančních úřadů na podřízená pracoviště bude mít podle ministerstva financí daňová správa další možnosti samostatně určovat strukturu, funkční organizaci a rozdělení peněz. Územní pracoviště bude možné na rozdíl od současného stavu zrušit pouze kvůli internímu nařízení. Kalousek nevyloučil do budoucna jejich redukci.

Novou strukturu celní správy má tvořit Generální ředitelství cel, 14 krajských celních úřadů a celní úřad se sídlem v Praze-Ruzyni. Ten má specifickou působnost spočívající v dohledu na vnější hranici EU na území ČR. Podle Kalouska se reforma celní správy liší od změny struktury finanční správy v podstatě jen v tom, že v případě celní správy bude odvolacím orgánem ministerstvo financí.

Prezident dnes podepsal také zákon, který do českého právního řádu transformuje evropskou směrnici o vzájemné mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek.

kri vju

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK