Světové přenosové sítě musí do 10 let investovat 700 miliard USD

06.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Paříž 6. listopadu (ČTK) - Největších 16 světových energetických přenosových soustav bude muset v příštích deseti letech investovat do modernizace a rozšíření 700 miliard dolarů (13,8 bilionu Kč). Musí se vyrovnat jednak s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, a jednak s prudkým růstem poptávky v rozvíjejícím se světě. Uvedla to dnes francouzská přenosová síť RTE.

Šestnáctka největších soustav, které přenášejí 70 procent světové spotřeby elektrické energie, se bude muset vyrovnat s tím, že poptávka po jejich službách do roku 2022 vzroste o 50 procent. "V Severní Americe a Evropě jsou tyto investice nezbytností, pokud se mají propojit desetitisíce megawattů solární a větrné energie. Pokud neuspějeme, buď zůstane energetická transformace jen hezkým slovem, nebo nám bude hrozit život v nebezpečí," řekl agentuře Reuters šéf RTE Dominique Maillard na okraji zasedání skupiny GO15, která sdružuje přenosové sítě velkých světových ekonomik.

Soukromá lobbistická organizace European Climate Foundation loni odhadla, že firmy a vlády v EU budou muset investovat do přenosových sítí do konce tohoto desetiletí 46 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a dalších 68 miliard eur do roku 2030. Financovat takové investice bude kvůli nynější krizi obtížné, hlavním problém Evropy však experti vidí v neschopnosti realizovat investiční rozhodnutí kvůli odporu místních komunit proti výstavbě.

"Před nějakými 50 nebo 60 lety byla elektřina považována za nezbytnost, nyní ale převládá nálada, že žijeme v hotovém světě a že nové projekty nejsou zapotřebí," komentoval to Maillard. Poukázal na příklad Německa, kde rozšiřování sítí daleko zaostává za prudkým rozvojem obnovitelných zdrojů, což ohrožuje energetickou bezpečnost nejen Německa, ale i jeho sousedů.

Naproti tomu mladé tržní ekonomiky své sítě urychleně budují a tempo jejich výstavby je tam proti Evropě dvojnásobné. "Rozvojové země jsou tak trochu v situaci, v níž jsme byli během 30 let od druhé světové války. Poptávka po elektřině v zemích jako Čína, Indie a Brazílie se zdvojnásobuje každých sedm let," řekl Maillard.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK