Snaha prosadit dohled nad internetem skončila fiaskem

14.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Dubaj 14. prosince (ČTK) - Snaha některých vlád prosadit na konferenci v Dubaji celosvětový dohled nad internetem skončila fiaskem. Řada západních zemí totiž odmítla přistoupit na kompromisní návrh, který podle nich dává až příliš velké pravomoci OSN a dalších činitelům. Tvrdě proti omezení svobody internetu byly především Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, ale i další.

"Spojené státy jsou zarmouceny a mají pocit promarněných příležitostí, když musejí oznámit, že smlouvu v současném znění podepsat nemohou," uvedl americký vyslanec Terry Kramer. Ačkoliv další země by dnes měly podpis pod smlouvu připojit, odpor tolika velkých zemí prakticky zaručuje, že smlouva o dohledu nad internetem se příliš dodržovat nebude.

Konference pod hlavičkou Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) se v Dubaji konala dva týdny. Jejím cílem bylo dohodnout nová pravidla volání do zahraničí a přenosu dat přes internet. Naposledy se podobná konference konala v roce 1988, tedy v době, kdy o internetu prakticky nikdo nevěděl a celosvětová síť byla teprve v plenkách.

Před takovou formou dohledu nad internetem, jaká se rodila během jednání v Dubaji, varovali i zástupci odvětví. Někteří upozorňovali, že bude lepší žádnou dohodu nepřijmout, než odsouhlasit návrh, který by vládám zlegalizoval cenzuru internetu a dohled nad přenosem dat.

Na druhou stranu ale hrozí, že pokud se nepodaří dohodnout žádný společný postup, bude internet v budoucnu v různých částech světa fungovat rozdílně. Na toto riziko upozorňovali především zástupci těch zemí, které navrhovaly větší kontrolu nad internetem.

"V budoucnu se možná dočkáme i značně roztříštěného internetu," řekl agentuře Reuters Andrej Muchanov z ruského ministerstva spojů a masové komunikace. "To by bylo nepříznivé pro všechny a já doufám, že naši američtí a evropští kolegové k tomu zaujmou konstruktivní postoj," doplnil ruský delegát.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK