Česko letos nesplnilo dva ze čtyř požadavků na přijetí eura

26.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 26. prosince (ČTK) - Česká republika letos nesplnila dvě ze čtyř maastrichtských kritérií, tedy požadavků EU nezbytných pro přijetí eura. Kvůli zvýšení snížené sazby DPH od počátku roku 2012 ČR tak neplní kritérium cenové stability. Země rovněž nedodržela tříprocentní podíl deficitu veřejných financí na hrubém domácím produktu (HDP). Vyplývá to z každoročního materiálu ČNB a ministerstva financí k plnění maastrichtských konvergenčních kritérií.

ČR se zavázala vstupem do EU podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Případné neplnění kritérií konvergence nemá nyní pro ČR žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.

Kritérium cenové stability ČR tak letos neplnila. V dalších letech by jej ale již plnit opět měla. "Cenový vývoj v ČR v letech 2013-2015 by měl být nicméně charakterizován mírnou inflací, která by měla zajistit plnění kritéria cenové stability," uvádí materiál.

Kritérium udržitelnosti veřejných financí ČR v současnosti neplní. Deficit veřejných rozpočtů bude pro letošek kvůli zaúčtování církevních restitucí činit pět procent HDP. Pro rok 2013 ale již MF počítá s jeho poklesem pod požadovaná tři procenta HDP. V případě veřejného dluhu, který spadá rovněž pod udržitelnost veřejných financí, ČR požadavky EU dlouhodobě splňuje. Pro letošek počítá MF s dluhem 45,5 procenta HDP, EU požaduje přitom dodržet 60procentní hranici.

Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb ČR nyní plní, a i přes obtížně předvídatelný vývoj na finančních trzích se podle MF neočekávají tak významná rizika, která by zabránila plnění tohoto konvergenčního kritéria v následujících letech.

Vyhodnocení plnění kritéria stability měnového kurzu je možné teprve poté, co česká měna vstoupí do kurzového mechanizmu ERM-2 a bude stanovena centrální parita koruny k euru.

V materiálu, který vláda schválila před Vánoci, rovněž MF a ČNB nedoporučují prozatím stanovovat cílové datum vstupu do eurozóny.

Maastrichtská kritéria:

1.Inflace - ČR loni neplnila, letos bude pravděpodobně plnit

- odchylka od průměru tří členských zemí s nejnižší inflací maximálně 1,5 procenta

2. Veřejné finance - ČR loni neplnila; letos zřejmě ano

- schodek veřejných financí maximálně tři procenta HDP

Zadluženost - ČR plní

- zadluženost země nesmí přesáhnout 60 procent HDP, i když je možné, aby stát s vyšší mírou zadluženosti přijal euro za předpokladu, že se jeho zadluženost trvale snižuje (ČR loni měla 28,8 procenta)

3. Měnový kurz - ČR zatím nevstoupila do systému ERM II

- udržování kurzu měny ve stanoveném pásmu alespoň dva roky

4.Úrokové sazby - ČR nemá problémy

- průměrná dlouhodobá nominální úroková sazba nesmí překročit o více než dva procentní body průměr úrokových sazeb tří členských zemí, které mají nejnižší inflaci

Zdroj: Ministerstvo financí

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK