Problémy Dreamlineru jsou důvodem k obavám, míní experti

09.01.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York/Tokio 9. ledna (ČTK) - Série incidentů, které tento týden postihly dopravní letadlo 787 Dreamliner americké společnosti Boeing, jsou podle expertů důvodem k obavám o bezpečnost těchto strojů. Dreamliner není v komerčním provozu dlouho a mimo jiné je považován za nejmodernější letadlo na světě. Šéfové aerolinek, které mají tento stroj ve výbavě, ale doufají, že Boeing si s problémy poradí a odstraní je.

První problém se tento týden objevil v pondělí v Bostonu, když na palubě Dreamlineru začalo hořet, a to jen krátce po tom, co vystoupili cestující a posádka. Příčinou byla exploze baterie. V úterý také v Bostonu byl zrušen spoj do Tokia, když z jiného stroje Dreamliner uniklo asi 150 litrů paliva. Obě letadla patří společnosti Japan Airlines.

Třetí problém si týkal Dreamlineru další japonské letecké společnosti All Nippon Airways. Dopravce dnes zrušil jeden vnitrostátní spoj, neboť letadlo mělo problém s brzdami.

"Požár baterie je opravdu velmi vážný incident, zvlášť u lithium-iontové baterie," upozornil šéf konzultační společnosti G2 Solutions Michel Merluzeau, jehož citovala agentura Reuters. "My nevíme, co ten problém způsobilo, letadlo 787 je ale i tak velmi bezpečné," dodal. Dreamliner měl totiž problémy už během vývoje, což vedlo k tomu, že inženýři jej testovali v každé fázi velmi podrobně.

Navzdory nejnovější sérii potíží, které si vyžádaly zvýšenou pozornost, ale dopravci za Boeingem stojí. "Je to nové letadlo, takové problémy se stávají," poznamenal mluvčí indické státní letecké společnosti Air India G. Prasad Rao. "Není to důvod k obavám," dodal. Air India si u Boeingu objednala 27 letadel Dreamliner a v pondělí převzala šestý stroj. Žádné rušení objednávek neplánuje.

"Nová letadla budou v zásadě vždy potřebovat doladit. My v současné době nemáme v úmyslu zakázku měnit nebo rušit," uvedl zástupce čínské letecké společnosti Hainan Airlines. Šéf katarské společnosti Qatar Airways Akbar Baker řekl, že s pěti letadly Dreamliner, které má jeho společnost nyní ve flotile, problémy nejsou. Baker přitom v minulosti Boeing za průtahy při výrobě často kritizoval.

Katalogová cena letadel 787 Dreamliner je 207 milionů dolarů (asi čtyři miliardy Kč). Aerolinky ale zpravidla dostávají velké slevy, pokud si jich objednají víc. Dreamliner je v komerčním provozu od listopadu 2011 a do poloviny loňského prosince jich bylo zprovozněno 49. Nejvíc jich připadá na Japonsko, zmíněné japonské aerolinky Japan Airlines a All Nippon Airways jich provozují 24.

Dreamliner se měl podle původních plánů objevit v provozu už v roce 2008, kvůli problémům při vývoji a výrobě ale byl tento termín několikrát odložen. Boeing zatím prodal 848 letadel Dreamliner a zákazníkům je bude postupně dodávat v příštích letech.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK