Ruská vláda sníží výhled růst HDP na letošní a příští rok

26.08.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Moskva 26. srpna (ČTK) - Ruská vláda sníží již podruhé v letošním roce výhled ekonomického růstu země na roky 2013 a 2014. Důvodem je hlavně výrazně pomalejší růst průmyslové výroby a slabé investice. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní dokumenty.

Rusko letos zaznamenává nejhorší ekonomický vývoj od recese v roce 2009, kdy jeho hrubý domácí produkt klesl o 7,9 procenta. Nový odhad ministerstva hospodářství počítá v letošním roce se zvýšením HDP o 1,8 procenta místo doposud uváděných 2,4 procenta. Původně přitom vláda čekala letos růst 3,6 procenta. Podíl na snížení odhadu má také slábnoucí vývoz a spotřeba. Pro rok 2014 vláda zhoršila odhad růstu na 2,8 až 3,2 procenta z 3,7 procenta.

Loni tempo růstu ruské ekonomiky zpomalilo na 3,4 procenta ze 4,3 procenta v roce 2011.

Slabší růst rovněž zvýší tlak na rozpočet, který má brzy ministr financí Anton Siluanov předložit parlamentu. Rozpočet má mít příští rok mírný deficit a tempo růstu státních výdajů zpomalí.

Vláda však zvažuje množství stimulačních opatření, která by podpořila ekonomiku a zabránila jejímu případnému sklouznutí do recese. Představila již investiční plán, který počítá se stavbou nových silnic a železnice za celkem 13 miliard USD (249,4 miliardy Kč).

Analytici a úředníci rovněž tlačí na centrální banku, aby uvolnila měnovou politiku. Banka, kterou nyní vede bývalá ekonomická poradkyně prezidenta Vladimira Putina Elvira Nabiullinová, v srpnu nechala sazby beze změny. Uvedla rovněž, že začne snižovat sazby ve chvíli, kdy se inflace bude pohybovat v rozmezí pěti až šesti procent, což by mělo být v druhé polovině roku.

Ministerstvo hospodářství ve svém nejnovějším odhadu ponechalo odhad inflace pro letošní rok beze změny. Na konci roku má činit pět až šest procent. Zvýšilo však o půl procentního bodu odhad na příští rok, a to na 4,5 až 5,5 procenta. Průmyslová výroba má pak letos stoupnout jen o 0,7 procenta místo dvou procent.

Mnoho analytiků se domnívá, že Rusko potřebuje strukturální reformy, které by zlepšily podnikatelské prostředí v ekonomice závislé až příliš na surovinových zdrojích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK