Debatu o Vitáskové vláda přesunula na pondělí

13.01.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. ledna (ČTK) - Vláda dnes odsunula debatu o situaci kolem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a případném postavení jeho předsedkyně Aleny Vitáskové mimo službu na pondělí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že prodlevu vládní legislativci využijí na posouzení právních aspektů návrhu ministerstva vnitra. Zdůraznil, že o osudu Vitáskové vláda rozhodovat nebude, protože jí to nepřísluší, a že je pouze nutné sladit legislativu. Cílovým stavem podle něj má být samostatné postavení ERÚ.

\"Cílový stav je takový, že by ERÚ podobně jako některé další nezávislé státní úřady neměly být podřízeny zákonu o státní službě, to je cílový stav, o který vláda usiluje,\" uvedl Sobotka.

Od začátku roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do konce července příštího roku, poslanci zatím neschválili. Ve třetím čtení ji projednají zřejmě tento měsíc.

Podle návrhu ministerstva vnitra, které reaguje na nesoulad v právu, bude moct Sobotka postavit trestně stíhanou předsedkyni ERÚ mimo službu. Odvolat z funkce ji ale moci nebude, na základě energetického zákona totiž jmenuje a odvolává předsedu ERÚ prezident. Usnesení jde na vládu s rozporem, ERÚ tvrdí, že pod služební zákon jeho vedení nepatří.

\"Vláda pověřuje podle zákona o státní službě předsedu vlády prováděním úkonů vlády jako služebního orgánu vůči předsedkyni Energetického regulačního úřadu, s výjimkou rozhodnutí o skončení služebního poměru,\" stojí v návrhu usnesení. V předkládací zprávě k materiálu ministerstvo vnitra upřesnilo, že Sobotka bude pověřen prováděním úkonů vůči předsedkyni ERÚ pouze v běžných záležitostech, jako je například odměňování nebo služební hodnocení. \"Nezávislost ERÚ jako úřadu proto nebude nijak ohrožena či omezena,\" uvedlo ministerstvo. Pokud by Vitásková skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky, kvůli svému trestnímu stíhání, funkci vykonávat.

Ministerstvo vnitra ve svém návrhu odkazuje na prosincové usnesení vlády, ve kterém jsou podle něj místa předsedkyně a místopředsedů ERÚ vedena jako místa služební. Vitásková proto podle resortu musí do 60 dní od vzniku služebního poměru, tj. nejpozději do 1. března 2016, složit služební slib. K tomu, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy pod služební zákon zařadila, vyzval Vitáskovou náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký v polovině listopadu. Vitásková to ale s odkazem na energetický zákon odmítla.

To, že jeho vedení patří pod služební zákon, odmítl ERÚ také v připomínkách k aktuálnímu usnesení. Úřad mimo jiné tvrdí, že by tím byla porušena jeho nezávislost jako regulátora. Podle ministerstva vnitra však krok v rozporu s evropskou legislativou není.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK