O kolik by se v roce 2019 mohla zvýšit minimální mzda?

24.08.2018 | , Finance.cz
DANĚ


O kolik vzroste minimální mzda v roce 2019? Jak na tom budou okolní státy - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?

Minimální mzda v roce 2018 dosahovala 12 200 Kč a vláda se chystá ji od příštího roku zvýšit. Důvodů je více - rostoucí průměrná mzda, platy i rostoucí ekonomika. Dosud se neví přesně, o kolik minimální mzda poroste, a premiér Babiš, ministryně práce a sociálních věcí, odbory i zaměstnavatelé stále hledají společný kompromis.

Minimální mzda 12 200 Kč? Není to málo, Vladimíre Iljiči?

Zdroj: Shutterstock

Minimální mzda v roce 2018 a její vývoj

V roce 2018 byla minimální mzda 12 200 Kč, rok předtím činila 11 000 Kč. V grafu můžete vidět vývoj minimální mzdy od roku 2003 a její stagnaci za časů ekonomické krize.

Vývoj minimální mzdy mezi roky 2003 až 2018

Vývoj minimální mzdy

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Růst minimální mzdy v roce 2019

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) by chtěla zvýšit minimální mzdu maximálně o 1 000 Kč na 13 200 Kč. Oproti tomu Českomoravská konfederace odborových svazů (v čele s jejím předsedou Josefem Středulou) požadovala nárůst o 1 500 Kč na 13 700 Kč. Dokonce Ministerstvo práce a sociálních věcí s ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) chce od roku 2020 minimální mzdu ve výši poloviny průměrné mzdy (v současné době má průměrná mzda hodnotu 30 265 Kč). Odpolitizování růstu minimální mzdy a navázání minimální mzdy na výši průměrné mzdy je cílem politiků již delší dobu, ovšem na výši koeficientu se jednotliví aktéři jednání (odbory, politikové a zaměstnavatele) neshodnou. Dosud platila nepsaná hranice 44 % průměrné mzdy, ovšem levicový politici a odboráři by ji rádi navýšili. Zastánci nižší minimální mzdy by za dostačující považovali minimální mzdu v hodnotě 40 % průměrné mzdy.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák souhlasí se zvyšováním minimální mzdy, ale nechce přistoupit na návrhy odborů a Ministerstva práce a sociálních věcí.  Růst minimální mzdy komentoval prezident Svazu průmyslu a dopravy takto: „Na předchozích tripartitách jsme pracovali s koeficientem 44 procent průměrné mzdy. Navýšení minimální mzdy o 800 korun v příštím roce by bylo pro podniky ideální. Zvýšení o tisíc korun je pro velkou část firem přijatelné. Kdyby ale prošel návrh paní ministryně, drtivá část firem by tento nárůst nedokázala pokrýt zvýšením produktivity práce. Zkomplikovalo by to hospodářský růst.“ Pokud by minimální mzda dosáhla částky 13 200 Kč, tak by tvořila 43,6 % průměrné mzdy v 1. čtvrtletí letošního roku.

TIP: Srovnejte odvody zdravotního pojištění u zaměstnanců a OSVČ

Sociální dávky a minimální mzda

Růst minimální mzdy nemá vliv na růst dávek státní sociální podpory. Ovšem pokud zaměstnanec bude pobírat zvýšenou minimální mzdu, tak na některé dávky nemusí dosáhnout (například na pomoc hmotné nouzi, příspěvek na bydlení).


Čtěte rovněž:

Socialisté a jejich minimální mzda 

Kde je nejvyšší hodinová minimální mzda v EU?

Minimální mzda mimo Evropu


Minimální mzda v sousedních zemích

Růst minimální mzdy v příštím roce už oznámilo i Slovensko s Polskem. V Rakousku není minimální mzda zavedena. V roce 2018 byla minimální mzda v těchto zemích v této výši:

Výše minimální mzdy v okolních zemích v roce 2018 v korunách

Minimální mzda

*Rakousko nemá institut minimální mzdy

Růst minimální mzdy a nezaměstnanost

V dnešní době, kdy se nezaměstnanost pohybuje na rekordně nízkých číslech, nebude růst minimální mzdy problém a nějaké velké propouštění se nedá očekávat. Značnou komplikací by pro zaměstnavatele mohla být vysoká minimální mzda v době, až se česká ekonomika dostane do recese. Právě minimální mzda může tedy být určitým limitem pro společnosti, které by se dočasným snížením mezd mohly bránit propouštění, a efektivně tak snižovat mzdové náklady. Ostatně hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda komentuje růst minimální mzdy následovně: „Odbory i MPSV se tak utrhly ze řetězu rozumného sociálního dialogu a sledováním politických a partikulárních zájmů se stávají ohrožením konkurenceschopnosti českých firem, udržitelnosti tuzemských veřejných financí a celkově tedy dalšího zdárného rozvoje české ekonomiky."

Minimální mzda a nezaměstnaní

Uchazeč o zaměstnání v evidenci Úřadu práce si může vydělat maximálně polovinu minimální mzdy - tento rok tedy 6 100 Kč. Pokud si ovšem registrovaný uchazeč o zaměstnání přivydělává, tak ztrácí nárok na podporu v nezaměstnanosti. 

Co si o růstu minimální mzdy myslíte vy? Je to dobrá věc, nebo jen levicový výmysl a bič na podnikatele? Znáte někoho, kdo pobírá minimální mzdu?

Zdroje: MPSV, ČTKPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 23 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.