Bude zavedena daň pro velké potravinové řetězce?

17.08.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


Malých prodejen s potravinami v Česku stále ubývá. Nejvíce ohrožené jsou v obcích s malým počtem obyvatel. Obchodníci tvrdí, že by mohlo pomoci zavedení speciální daně z nemovitosti. Pro koho ale?

Podle zatím posledního průzkumu společnosti Nielsen zaniklo v Česku v loňském roce 195 menších obchodů s potravinami. Meziročně to bylo o zhruba dvě třetiny méně. Ačkoliv se tímto dlouhodobý úbytek výrazně zpomalil, podle tuzemských obchodníků lze stále pozorovat některé neměnné důvody, proč prodejny ukončují svůj provoz.

Proč zanikají malé prodejny s potravinami?

Jedním ze základních faktorů je počet obyvatel v obci. „Pokud jich má méně než tisíc, prodejna nemá šanci dlouhodobě fungovat. Tato hranice je jedním ze základních dělících kritérií mezi efektivním provozem a neudržitelností prodejny. Tisíc zákazníků pro prodejnu je hraniční minimum. Samozřejmě záleží také na tom, v jakém stavu je potravinová obslužnost v přilehlých obcích. Pokud se v nich nenachází žádné prodejny, šance na udržitelnost provozu může být vyšší,“ uvedl předseda obchodního Družstva CBA Roman Mazák.

Podle něj je proto pro obchodní síť či aliance nejefektivnější, pokud se zaměří na lidnatější oblasti. Zastává názor, že malé prodejny v obcích, kde je méně než 1000 obyvatel, nemá smysl provozovat. Dle jeho slov mohou být maximálně dotované. Jak ovšem ukázal loňský průzkum Asociace českého tradičního obchodu, ze strany obce či kraje jsou dotována pouhá 2,2 procenta všech prodejen. Samosprávné celky v řadě případů nemají ve svých rozpočtech potřebnou sumu, která by provoz prodejen pokryla, nebo zdroje směřují na jiné priority.

Přesto je však dlouhodobým záměrem tradičních obchodníků nejmenším prodejnám finančně pomoci. Řešení vidí v zavedení speciální daně z nemovitosti. Ta by byla vázána na samosprávní celky. Ty by poté vybrané peníze poskytly konkrétním obcím a nejpotřebnějším prodejnám. Právě samosprávní celky podle Mazáka totiž vědí nejlépe, kterým prodejnám v daném kraji je potřeba nejvíce pomoci, případně kde je nejvhodnější je budovat.

Daň z nemovitosti pro velké obchodní řetězce

Zdroj: Shutterstock

 

Speciální daň z nemovitosti pro obchodní řetězce

Podle Mazáka by v tomto směru měli pomoci větší hráči na maloobchodním trhu. V celé řadě států totiž platí velké řetězce speciální poplatky či zvláštní daně, kterými následně pomáhají malým prodejnám. Příkladem pro tuzemské prostředí může být Polsko, kde pro velké řetězce platí sektorová daň, pokud jejich měsíční obrat přesáhne v přepočtu zhruba 100 milionů korun.

Předseda Družstva CBA přitom pro Česko navrhuje podobné řešení, které by však bylo primárně vázané na nižší samosprávní celky – okresy, případně kraje. „Řešením by byla speciální daň z nemovitosti, kterou by řetězce odváděly kraji či okresu. Bylo by to lepší než centrální placení zvláštní daně do státní kasy, kde existuje riziko, že vybrané peníze nakonec zamíří jinam než k malým prodejnám,“ doplnil Mazák.

Daň z nemovitosti by byla navázaná na obrat společnosti a potažmo například na parkovací místa v daném městě, kterými řetězec disponuje a která by mohla být nově využívána nejen nakupujícími, ale i širokou veřejností.

Jaké jsou náklady na prodejnu od obce?

Aby pak prodejna nabízela služby na úrovni, kterými by konkurovala větším obchodním řetězcům, znamenalo by to podle Romana Mazáka pro konkrétní obec náklady okolo 600 tisíc až milionu korun ročně.

Proč malé prodejny s potravinami mizí z center měst?

Kromě malých obcí prodejny s potravinami mizí i z center měst, zejména z těch okresních. Důvodem je především značně omezená možnost zdarma zaparkovat v centru. Spotřebitelé přitom čím dál častěji vyžadují dostatečný komfort pro nakupování, což zpravidla znamená přijet autem až k obchodu. Pokud ale menší prodejna v centru nemá parkoviště a člověk tak musí platit za parkovné, byť i pár korun, raději zvolí jinou cestu.

Pro tuzemské obchodníky je podle Romana Mazáka tato situace dlouhodobě neudržitelná, postupně se tedy z center měst stahují, a to i kvůli vyšším nájmům. Přímá podpora ze speciální daně z nemovitosti by podle něj měla mířit i do center okresních měst, odkud malé prodejny potravin mizí.

„Zdanění velkých řetězců může přinést i to, že v některých městech již nebude nutné platit poplatky za parkování v centru. Tamní pokladna bude mít příjem odjinud a parkování u prodejen potravin v centru nebude zpoplatněné. Tuzemským obchodníkům to tak může pomoci,“ uzavřel předseda Družstva CBA.

Zdroj: Družstvo CBA CZ

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: Spotřebitel