Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Je dluhová krize teprve na svém začátku? Jak ochránit v této době své investice?

Současná dluhová krize, její dopady na ekonomiku a také na naše peněženky, je určitě tím nejzásadnějším ekonomickým tématem posledních měsíců. A právě na dluhovou krizi a na její konkrétní dopady se můžete v období od 19.3. do 2.4. ptát v našem "on-line chatu s odborníkem" pana Jaroslava Brychty, hlavního analytika společnosti X-TRADE BROKERS.


Jaroslav Brychta, Hlavní analytik X-Trade Brokers

  • Absolvent Slezské Univerzity v Opavě - Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné
  • V XTB se zabývá především analýzou devizových kurzů
  • Mezi další oblast zájmu patří makroekonomie, banky, měnová politika a ekonomické teorie
  • Svými odbornými články a rozhovory přispívá do většiny předních médií
  • Jeho blog si můžete přečíst na http://brychta.blog.ihned.cz
O XTB

X-Trade Brokers je nadnárodní investiční společnost působící v mnoha evropských zemích. Patří mezi přední obchodníky s cennými papíry na burzovních i mimoburzovních trzích a splňuje veškeré regulatorní požadavky dohledu nad finančním trhem. Společnost byla založena v roce 2002 a od roku 2007 působí také v České republice. Klientům nabízí rozsáhlé portfolio služeb spojené s investováním na měnových, komoditních, akciových i dluhopisových trzích.

Otázky a odpovědi

TÉMA:

Je dluhová krize teprve na svém začátku? Jak ochránit v této době své investice?


Strana: 1 2 3 4 5

(Honza , 26.3.2012 08:53)

Dobry den, chtel bych se zeptat, co se stane s hypotekou (resp. s vyskou splatek) pri hyperinflaci meny? Prominte mi tuto asi primitivni otazku, ale ruzni lide na internetu (u kterych nevim, jak hodne tomu rozumi) sdeluji, ze je vzdy vyhodne byt pri techto situacich (vysoka inflace, hluboka recese,...)zadluzeny.. Je tomu opravdu tak? Nejak se mi tomu ale nechce verit, ze by na to banky nebyly pripraveny a ze by nemely nejake nastroje, jak zvysit splatku hypoteky, aby vybiraly "realne" porad stejnou splatku. A co se stane s hypotekou pokud banka, u ktere je, zkrachuje? Tim myslim, ze opravdu skonci, nebude restrukturalizovana nebo nejakym zpusobem znovu ozivena. Bude se hypoteka splacet nejakemu spravci nebo jejim byvalym veritelum nebo co se bude dit? Dekuji moc za odpovedi.

(Jaroslav Brychta , 26.3.2012 11:21)

Dobrý den, otázka je to náhodou velice zajímavá, tak si pojďme trochu zateoretizovat. Na hyperinflaci nikdo připraven není. Pokud by nastala, hodnota Vašeho dluhu by skutečně reálně prudce klesla. Inflace prostě dlužníky zvýhodňuje. Banky by však nezkrachovaly. Nebyl by k tomu důvod, jelikož by měly depozita v plné výši. Problém by byl v tom, že by tato depozita neměla téměř žádnou hodnotu, což fakticky znamená, že i když banky nezkrachují, střadatelé přijdou o téměř všechny úspory (jejich kupní sílu), které měli v bankách uloženy. Jednalo by se v podstatě o masový transfer bohatství, na němž by nejvíce prodělali odpovědní lidé, kteří si spořili na stáří a lidé pobírající důchod, jenž by se nestačil přizpůsobit růstu peněžních cen.

(Marek , 25.3.2012 17:04)

Pro: Jaroslav brychta / vec: Aktivum-pasivum To ze je rodinny dum s hypotekou( i bez ni ) Aktivum Silne nesouhlasim ! Ano , ze je aktivum se uci dokonce na VS, A to je problem dnesniho fin, vzdelani. Pokud vlastnim rodinny dum, musim do nej nalevat kazdy mesic penize( energie, opravy, dan atd) Cili tento dum je pasivum! Pokud vsak vlastnim najemni nemovitost, kde najemnici tyto naklady hradi + plus cisty najem= zisk/mesic, tak tento dum je aktivum. V podstate to , co vam kazdy mesic z kapsy vytahne penize je pasivum a to , co vam do kapsy kazdy mesic vlozi penize je Aktivum. Hezky den

(Majo , 23.3.2012 20:30)

Vlády dnes odsuvaju svoj finančný krach tým, že rôznymi fintami presuvaju finančné hodnoty od ludí i podnikatelov do svojej kasy, ďalej tiež dnes splatný dlh presúvaju na vzdialenejšie generácie, a týmto získavajú odklad krachu. Máte konkretnejšiu predstavu, ako dlho majú ešte realnu šancu tento krach odsúvať ? Mesiac , rok, dva .....? Nadišiel už čas na nákup trvanlivých potravín, sviečok a streliva ?

(Jaroslav Brychta , 26.3.2012 10:53)

Dobrý den, obávám se, že ještě poměrně dlouho. Rozpočtové kapacity jsou zcela zjevně omezené a fiskální politika již nemůže být zdaleka tak stimulativní, jako tomu bylo v minulosti. Stále je zde ale ještě měnová politika a možnost znehodnocování měny jejím dalším uvolňováním, nakupováním dluhopisů apod. A zde ještě bezesporu značné rezervy jsou. Spíše než ekonomických „černých labutí“ bych se proto obával těch politických. Stačí, aby v Řecku dvě momentálně nejsilnější strany nedaly dohromady nadpoloviční většinu, a situace se může znovu výrazně zdramatizovat.

(Lukáš Vojáček , 23.3.2012 18:18)

Dobrý den,mám dotaz ohledně CDS.Nemyslíte že právě tento nástroj značně přispěl k dluhové krizi?Nevídíte do budoucna problém s jeho uplatněním v případě defaultu dalších států EU?

(Jaroslav Brychta , 26.3.2012 10:47)

Dobrý den, stejný dotaz byl již zodpovězen níže.

(Josef Novak , 22.3.2012 11:44)

Dobry den, mohu se Vas prosim zeptat na radu ? Rad bych nejak ulozil nebo investoval uspory ve vysi 40 000 Eur, ktere v prubehu nekolika pristich let nebudu potrebovat a nechci o ne prijit v dusledku inflace. Premyslel jsem o investici do drahych kovu. Myslite, ze je vhodne nyni nakoupit investicni zlato nebo je lepsi koupit nejake akcie firmy, ktera zlato tezi. Dekuji za radu.

(Jaroslav Brychta , 22.3.2012 16:05)

Dobrý den, jak jsem již zmínil v předchozích příspěvcích, já osobně zlato považuji za velmi dobrou investici, která je vhodná právě pro ty, kteří se obávají dalšího prohloubení dluhových problémů ve světě a dalšího kola znehodnocování papírových měn. Cena zlata navíc v posledních pár týdnech docela klesla. Spíše než akcie firem bych preferoval zlato buďto fyzicky, nebo prostřednictvím futures, či derivátů (opce, CFD), které nabízí i naše společnost. Tento druh investování je vhodný spíše pro krátkodobější horizont. Má však tu výhodu, že ve vztahu k nakoupeným objemům platíte v podstatě zanedbatelné poplatky. U fyzického zlata musíte počítat s tím, že za jeho nákup zaplatíte o 8 – 10 % více (ražba mince, marže obchodníka apod.) a je proto vhodnější pro investici v řádech několika let.

(Martin K. , 21.3.2012 23:16)

Dobry den. Uvodem podekovani za Vase texty v mediich. Dotaz: co se bude dit resp. jaka reseni jsou pravdepodobna v pripade zvysene inflace v eurozone a vyznamne nizsi v CR (kurz, schopnost exportu). Dekuji. Martin K.

Strana: 1 2 3 4 5