Čtyři sociální dávky se sloučí do jedné. Stát začne posuzovat i vlastní iniciativu žadatelů

5. 2. 2024 12:11 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo reformu v sociálních dávkách. Cílem je dávky zjednodušit a motivovat příjemce dávek o vlastní iniciativu na trhu práce.

Čtyři opakující se sociální dávky (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) budou nahrazené pouze jednou dávkou. Odstranit se tak má složitost systému, kdy se na každou dávku podávají žádosti zvlášť. Ministr Marian Jurečka označil současný systém sociálních dávek jako zastaralý, neefektivní a nepřehledný.

Nově by se měla posuzovat také snaha klientů zajistit si příjmy po vlastní ose a také školní docházka dětí žadatelů. „V systému také chybí prvek motivace k aktivnímu řešení vlastní životní situace. Chceme, aby lidé nebyli pasivní a jen čekali na dávky. Naopak budeme podporovat aktivitu a snahu postarat se o sebe,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Nový systém by tak měl zamezit zneužívání dávek. V současné době řada příjemců odmítne lépe placenou práci kvůli tomu, že by přišla o nárok na sociální dávky.

Nyní je MPSV finalizována konkrétní podoba novely. Návrh zákona by měl být představený na konci prvního čtvrtletí. Účinnost zákona je plánovaná na rok 2025.


Čtěte také:

Kdy si musí zaměstnanci sami vyplnit daňové přiznání za rok 2023?

Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti

Air Bank začala nabízet virtuální karty. Vygenerujete ji v mobilní aplikaci

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY