Nepřišla vám složenka k dani z nemovitostí? Kde ji můžete najít a co dělat, jestliže nedorazila?

26. 5. 2023 10:50 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Složenky k dani z nemovitostí měly dorazit do 25. května, na zaplacení daně z nemovitostí (či alespoň její první splátky) máte čas do středy do 31. května. Kde můžete najít informace k vaší platbě k dani z nemovitosti? A co dělat, jestliže údaje o platbě daně z nemovitostí opravdu nikde nedorazily?

V posledních týdnech lidem přicházejí složenky s údaji potřebnými k úhradě daně z nemovitých věcí, nejzazší termín pro obdržení složenky k dani z nemovitých věcí byl včera 25. května 2023.

Co dělat, jestliže jste čekali složenku k dani z nemovitostí, ale nepřišla vám?

Jestliže jste si jistý, zkontrolovali jste poštovní, e-mailovou i datovou schránku, tak kontaktujte místně příslušný finanční úřad, kde vám sdělí, jakou máte daňovou povinnost.

Pokud je poplatník majitelem datové schránky, vyhlíží složenku také marně. Údaje dorazily datovou zprávou. Pro tento účel není rozlišován typ datové schránky, což je v souladu s dlouhodobou praxí. Informace bude obsahovat údaje shodné s těmi, které jsou standardně předtištěny na poštovních poukázkách, tedy výši stanovené daně, výši nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu, doplňuje informace finanční správa.

Pokud upřednostňujete vyhledávání na internetu před voláním či návštěvou úřadu, tak informace naleznete i na portálu MOJE daně v Daňové informační schránce Plus (DIS +).

Finanční správa nabízí návod krok po kroku, jak se k informaci dostat. 

Do kdy je nutné daň z nemovitých věcí uhradit? 

Při výši daně z nemovitých věcí do 5 000 Kč, tak musíte celou daň uhradit do 31. května 2023.

Jestliže výše vaší daně z nemovitých věcí přesáhne 5 000 Kč, tak ji můžete uhradit ve dvou splátkách, přičemž první splátku musíte uhradit do 31. května 2023, druhou splátku pak musíte uhradit do 30. listopadu.

Samozřejmě můžete uhradit daň z nemovitých věcí najednou v první splátce.

Při nezaplacení daně z nemovitých věcí hrozí penále

V případě, že daň u nemovitých věcí neuhradíte do 31. května, tak je v prvním červnovém týdnu finanční úřad benevolentní a umožní daň zaplatit bez pokuty a úroků z prodlení.

Letos poslední termín, kdy by měl mít finanční úřad peníze za daň z nemovitostí na účtu, je 6. června. Po tomto dni, od 7. června, už naskakují za dlužnou částku úroky. Výše úroku podle § 252 odst. 2 odpovídá ročně výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů.

Platná repo sazba byla k 1. 1. 2023 3,75 %, úrok za zpoždění daně je tak ve výši 17,75 % pro první pololetí roku 2023.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: BYDLENÍ