Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu

26.04.  |  Petr Gola

Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?

Jak na přechod z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření

05.12.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřené penzijní připojištění, ale rádi byste si začali spořit na důchod v doplňkovém penzijním spoření? Oba produkty mít nemůžete. Přechod z jednoho na druhý ale už možný je. Jakým způsobem?

Jak naplánovat rodičovskou? Jak změnit její výši?

04.12.  |  Michal Bureš

Na jak dlouho si vzít rodičovskou? Otázka, před kterou stojí každý rodič. Jak se prodlužuje či zkracuje? Můžete pobírat rodičovský příspěvek i při práci? A jak to ovlivní vaše nároky na nemocenskou, ošetřovné a další dávky?

Nemůžete teď platit příspěvky na penzijní připojištění? Smlouvu nemusíte hned rušit

28.11.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, ale už dál nechcete anebo nemůžete spořit? Uvažujete o vypovězení smlouvy, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám!

Může být invalidní důchod přiznán studentovi?

27.11.  |  Lucie Mečířová

Zhoršený zdravotní stav, který může vést až k žádosti o invalidní důchod, není záležitostí jen pracujících osob. Nemoc nebo úraz může potkat i studenty. Jak ti to mají s případným invalidním důchodem?

Jak se vám bude počítat důchod, když nepracujete na hlavní pracovní poměr

20.11.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek je stále oblíbenější. Jak je to však s výpočtem důchodu při práci na zkrácený úvazek? A kdy ovlivňuje výši důchodu práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?

Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?

19.11.  |  Lucie Mečířová

Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.

Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019

14.11.  |  Lucie Mečířová

Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?

Je psychosomatická léčba jen novodobé šamanství?

09.11.  |  Martin Ježek

Pokud nemocný trpí a současná medicína nic neobjeví, bývají tendence nemocného považovat za simulanta, příp. ho odeslat na psychiatrii? Neboli jak poznat, jestli je pacient opravdu nemocný, nebo to jen simuluje?

Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?

08.11.  |  Redakce

Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na sociálních povinných zálohách jako OSVČ? Od roku 2019 se navíc pravidla pro platby sociálního pojištění mění.

MPSV: Nová rodičovská stát vyjde na 11,2 miliardy Kč

07.11.  |  Michal Bureš

Nejnovější pohled ministerstva práce a sociálních věcí na růst rodičovského příspěvku: Kdy poroste? Na kolik to vyjde státní kasu? A bude mít hodnotu 260 či 300 tisíc korun? A na kolik si přijdou rodiče vícerčat?

V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat

07.11.  |  Petr Gola

Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.

Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (2)

02.11.  |  Martin Ježek

Včera jste si mohli přečíst první díl rozhovoru o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Současná medicína je zatím nedokáže léčit, přitom to ale nejsou jen nemoci pro staré. 

Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (1)

31.10.  |  Martin Ježek

Alzheimerova a Parkinsonova nemoc – neurodegenerativní choroby, zámky, ke kterým současná medicína ještě hledá klíč. A netýkají se jen seniorů…

Jak probíhá výplata důchodu?

26.10.  |  Petr Gola

Žadatelé o důchod si mohou zvolit, jakým způsobem jim bude důchod vyplácen. V penzi je možné provést i změnu výplaty důchodu. Jaké jsou možnosti zasílání důchodu? Kdy může důchod dostávat jiná osoba?

Předčasný důchod v roce 2019

25.10.  |  Petr Gola

Vzhledem k prodlužujícímu se důchodovému věku je pro mnoho lidí možnost odejít do předčasného důchodu zajímavá. S čím počítat při odchodu do předčasného důchodu v roce 2019?

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)

19.10.  |  Martin Ježek

Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)

18.10.  |  Martin Ježek

Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?

Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?

17.10.  |  Petr Gola

Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 

Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?

13.10.  |  Redakce

Pro odchod do důchodu byste měli mít odpracovaných 35 let, během kterých jste si řádně platili sociální pojištění. Víte, co všechno se bude počítat jako řádná nebo náhradní doba pojištění?

15 případů, kdy nedostanete nemocenskou

12.10.  |  Petr Gola

Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?

Kdy vás během nemoci můžou doma zkontrolovat?

12.10.  |  Lucie Mečířová

Náhlá nevolnost, nachlazení anebo jakékoliv jiné potíže krátkodobějšího rázu se dnes dají řešit i jinak než nástupem na neschopenku. Kdy vás ale u dveří může překvapit kontrola?

Co dělat, když pár let před důchodem přijdete o práci?

11.10.  |  Redakce

Stát se to může každému. Máte pár let do důchodu a místo životních jistot a doklepání si těch pár let do důchodového věku najednou přijdete o práci. Co teď? Jak vlastně takovou životní situaci řešit?

Co se mění při výpočtu důchodu v roce 2019?

11.10.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je každoročně rozdílný. Mění se nejenom samotná výpočtová formule, ale i důležité parametry pro přiznání starobního důchodu. Podívejme se na vybrané změny pro rok 2019.

Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?

03.10.  |  Michal Bureš

V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?

Důchody 2019: kdo dostane na důchodu víc, než si vydělává čistého?

02.10.  |  Petr Gola

Lidé s nízkými příjmy mají v Česku vysoký náhradový poměr při odchodu do důchodu. V roce 2019 budou mít důchod ještě vyšší než v roce 2018. Kdo bude mít důchod vyšší než mzdu dosahovanou před odchodem do penze?

Výpočet důchodu v roce 2019

26.09.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů a získané době pojištění. Jak vysoký budou mít starobní důchod lidé odcházející do starobního důchodu příští rok?

Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?

18.09.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?

Kdy budete mít důchod jako desetina nejbohatších penzistů?

12.09.  |  Petr Gola

Měsíční částka důchodu je nepřímo stanovena na dolní i horní hranici. I při velmi nadstandardních příjmech nemůže důchod přiznaný v roce 2018 činit více než 37 000 Kč. Lidé s nízkými příjmy si odchodem do penze příliš nepohorší. Kdo má nízký důchod a kdo vysoký? Podívejme se na praktické výpočty.

7 chyb při odchodu do předčasného důchodu

10.09.  |  Petr Gola

Někteří občané odchází do předčasného důchodu spontánně, což může znamenat zbytečně nižší státní penzi. Odchod do předčasného důchodu je vhodné promyslet. Jakých chyb se vyvarovat?

Kdo bude mít nárok na sociální nebo ubytovací stipendium?

06.09.  |  Lucie Mečířová

Nastupujete letos do nového akademického roku a máte obavy, že hlavní překážkou ve studiu budou peníze? V tom případě si nezapomeňte zjistit, zdali nemáte nárok na některé ze stipendií, které nabízí vaše škola.

Kdy bude muset předčasný důchodce zaplatit daň z příjmu?

04.09.  |  Petr Gola

V předčasném důchodu nelze mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Přestože předčasní důchodci nemohou tedy platit sociální pojištění, tak v některých případech platí vysokou daň z příjmu. Ve kterých případech? Kdy vzniká povinnost platit i zdravotní pojištění?

Jak se počítá důchod: 4 příklady, kdy vás výsledek překvapí

27.08.  |  Petr Gola

Pro někoho může být vyčíslený státní starobní důchod příjemným překvapením, jiní žadatelé o starobní důchod jsou naopak zklamáni. Komu výpočtová formule důchodu nahrává a kdo nemá počítat s vysokým státním důchodem? Podívejme se na praktické příklady.

Sleva na dopravě 75 % už od září

25.08.  |  Redakce

Sleva na dopravu pro studenty a důchodce začíná platit už za týden. Víte, jakou potřebujete na to průkazku? Přečtěte si i další podmínky, kdo a kdy má nárok na vládní slevu na dopravu.

Komu v roce 2018 zanikne sirotčí důchod?

24.08.  |  Lucie Mečířová

ČSSZ během léta kontroluje studenty, kteří mají nárok na sirotčí důchod. Co bude třeba doložit a v jakém případě vám může být odebrán?

Víte, že vdovský důchod se často pobírá jenom rok?

21.08.  |  Petr Gola

V praxi se často vdovský důchod pobírá jenom rok a v některých případech není vůbec přiznán. Podívejme se na šest praktických příkladů, kdy vdovský důchod není přiznán nebo se pobírá jenom jeden rok.

9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod

17.08.  |  Redakce

Blíží se vám důchodový věk a postupně si připravujete žádost o starobní důchod. Víte, co všechno budete potřebovat a kde můžete o důchod zažádat?

Kdy budete mít nárok na vdovský důchod po manželovi?

14.08.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste si doteď mysleli, že vdovský důchod náleží všem vdovám, pak vám s lítostí oznamujeme, že jste na omylu. Nenáleží všem ženám, které přišly o manžela, ale jen některým. Proč?

O kolik se vám zkrátí důchod, když půjdete do předčasného?

08.08.  |  Petr Gola

Ještě jste nedosáhli důchodového věku, ale účast na pojištění máte splněnou? Pak můžete odejít do předčasného důchodu. Vyplatí se vám to ale?

7 nejčastějších omylů u předdůchodu

07.08.  |  Petr Gola

Čerpání předdůchodu je možností, jak dříve odejít do penze a přitom se vyhnout krácení u předčasného důchodu. Využít výhod předdůchodu však mohou pouze občané mající dostatečné vlastní úspory na doplňkovém penzijním spoření. S čím při čerpání předdůchodu počítat? A na co si dát pozor?

Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (2)

03.08.  |  Martin Ježek

O důchodech a spoření na dobu stáří se mluví pořád. Málokdo se ale zatím v problematice vyzná a mezi lidmi se občas vyprávějí o důchodech nepravdy.

6 příkladů: co se bude a co se nebude počítat do důchodu

31.07.  |  Petr Gola

Ovlivňuje výši důchodu superhrubá mzda, hrubá mzda nebo čistá mzda? Kolik příjmových let se při výpočtu důchodu počítá? A proč některé příjmy nemají na výši důchodu vliv? Podívejme se na praktické příklady.

Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (1)

27.07.  |  Martin Ježek

O důchodech se sice hovoří stále víc, většina populace má o nároku na ně zkreselené představy, někteří žijí ve vyložených omylech.

Evidenční list důchodového pojištění prý nepotřebujete. To je omyl, určitě ho nevyhazujte!

27.07.  |  Redakce

K čemu slouží ELDP a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele a práva zaměstnance? ELDP se vyhotovuje ve třech kopiích, jednu dostává ČSSZ, jednu zaměstnanec a třetí eviduje zaměstnavatel. Získáte tak údaje o účasti na důchodovém pojištění.

Kdy nedostanete ani průměrný důchod?

25.07.  |  Petr Gola

Většina žadatelů o důchod by chtěla mít co nejvyšší státní starobní penzi, podívejme se však v praktických příkladech na důvody, kdy starobní důchod nedosahuje ani průměrného důchodu.

Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?

16.07.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?

Jaktože má kolega nižší plat než já, ale na důchodu dostal víc?

11.07.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na aktuálních příjmech, hodnotí se téměř celý produktivní život a výše důchodu závisí i na získané době pojištění. Proto může mít zaměstnanec s nižší mzdou vyšší důchod než kolega s mzdou vyšší o tisícikoruny. Podívejme se na praktické příklady.  

Odkládáte si nějaké peníze na důchod? Měli byste

30.06.  |  Martin Ježek

Je až překvapivé, kolik lidí se nestará o to, co bude zítra. Tím pomyslným zítřkem myslíme důchod. Prostě čas, kdy už nebudete z nějakých důvodů moci pracovat. Třeba i proto, že se vám nebude chtít.

Jak to mají důchodci se zdravotním pojištěním?

27.06.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění v Česku je povinné, neboť každý občan s trvalým pobytem v ČR musí platit zdravotní pojištění. Jak to však mají se zdravotním pojištěním důchodci? A jak ovlivňuje platbu zdravotního pojištění výdělek v důchodu?

Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech

22.06.  |  Petr Gola

Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem z hrubé mzdy odvedeno sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí povinné měsíční zálohy. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění odlišný.

Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?

20.06.  |  Petr Gola

Nemocní zaměstnanci nepobírají ihned nemocenskou, v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti se pobírá náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Náhrada mzdy však náleží až od 4. kalendářního dne. Jak je náhrada mzdy vysoká? A kdy nemá zaměstnanec nárok na náhradu mzdy? Podívejme se na praktické příklady.

Jak se liší důchodový věk a jaká omezení se na něj vztahují?

15.06.  |  Petr Gola

Pouze dosažení řádného důchodového věku nestačí pro pobírání starobního důchod na účet a řádní starobní důchodci nejsou limitováni ohledně svého příjmu. Jak je důchodový věk vysoký? Jaký výdělek mohou penzisté mít?

Přechod z invalidního důchodu do starobního: co byste měli vědět?

14.06.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte invalidní důchod a bojíte se, že kvůli němu budete mít nízký ten starobní? Jak to vlastně funguje? Získáte na něj vůbec nárok? Podívejte se s námi na malý přehled, ať víte, na čem jste.

Jak si v ČR mohou spořit důchodci

31.05.  |  Lucie Mečířová

Jste v důchodu a přemýšlíte o spoření? Kam se vyplatí odkládat peníze a do čeho by měl důchodce zkusit investovat? Přečtěte si srovnání jednotlivých finančních produktů.

Není to jen úraz, aneb 4 aspekty životního pojištění

30.05.  |  Redakce

Životní pojištění mnoho lidí chápe jako úrazové pojištění se spořením. Tělesné poškození si dokážeme představit a také si ho často pojišťujeme. Ale víte, že třeba invalidita v důsledku úrazu představuje z celkového počtu jen 4 % případů? V ostatních případech je důvodem nemoc, varuje Ondřej Poul, ředitel Úseku pojištění osob v Kooperativě.

Jak si může důchodce zvýšit příjmy?

25.05.  |  Lucie Mečířová

Rádi byste si v důchodu přivydělali, ale nevíte, jaká pracovní smlouva je pro vás výhodná? Podívejte se s námi na malé srovnání.

5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát

21.05.  |  Petr Gola

Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.

6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu

17.05.  |  Petr Gola

Do předčasného důchodu odchází více lidí než v minulosti. Důvody pro volbu předčasného důchodu jsou různé. Odchod do předčasného důchodu však není vždy správným řešením. Proč?

Náleží výsluhová renta i osobám ve starobním důchodu?

11.05.  |  Lucie Mečířová

Výsluhový důchod by chtěl pravděpodobně každý. Nárok na něj mají ale pouze ti ,,vyvolení“. Lze jej ale pobírat společně s důchodem? Podívejte se, jak se počítá.

Zkrácený úvazek v 6 příkladech

09.05.  |  Petr Gola

Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 

Kdo si hraje, ušetří. 4 hry, se kterými našetříte na cokoliv

04.05.  |  Redakce

Máte pocit, že peněz sice vyděláváte hodně, ale tak nějak nedokážete uspořit ani korunu? Přitom se chcete v létě na dovolené rozšoupnout, takže by to možná chtělo ušetřit něco na dovolenkové kapesné. Zkuste některou spořící hru. Protože co dnes ušetříte, můžete zítra utratit.

Na co nemáte nárok při práci na dohodu?

30.04.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnavatele i  zaměstnance zejména z důvodu nízkého zdanění. Na rozdíl od zkráceného úvazku však  není nárok na většinu státních dávek.

I důchodci mohou pobírat nemocenskou

23.04.  |  Petr Gola

Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.

Na podání přehledů zbývá 14 dní

19.04.  |  Redakce

Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.

Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?

18.04.  |  Petr Gola

Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?

Práce v důchodu a jakým chybám se vyhnout?

13.04.  |  Petr Gola

V současně příznivé ekonomické situaci stoupá nabídka práce pro zaměstnance v důchodovém věku. Dosažení důchodového věku není žádným limitem pro práci, např. i pro dva zaměstnavatele současně. Na co nezapomenout a s čím počítat?

Co byste měli vědět o výdělku v předčasném důchodu v 9 bodech?

11.04.  |  Petr Gola

Ohledně vlastního příjmu platí pro předčasné důchodce jistá omezení. Jaká? Kdy platí i předčasný důchodce daň z příjmu nebo zdravotní pojištění? Jak dlouho příjmové omezení trvá?

Jak moc se může lišit zdanění z dohody o provedení práce?

09.04.  |  Petr Gola

Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Záleží totiž na více faktorech, nejenom na výši měsíční odměny. Podívejme se na vybraných 6 praktických příkladů.

Od června ušetří důchodci a studenti v autobusové a železniční dopravě na jízdném mnohem víc

09.04.  |  Lucie Mečířová

Vláda v demisi rozdává, takže slíbila i schválila slevu na vlaky i autobusy. 10. června tak začne platit novela zákona, díky které budou senioři a studenti jezdit podstatně levněji. O jak velkou slevu se jedná?

5 výhod a nevýhod předdůchodu

06.04.  |  Redakce

Už od roku 2013 je možné v případě dostatečných finančních úspor na doplňkovém penzijním spoření odejít do předdůchodu, a to až 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Jaké výhody a nevýhody přináší čerpání předdůchodu?

Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou

22.03.  |  Redakce

Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.

Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu

21.03.  |  Petr Gola

Nárok na vdovský důchod není vždy, musí být splněny zákonné podmínky. Jaké? A kdy je možné pobírat vdovský důchod déle než jeden rok? A jaké lze mít příjmy?

Vliv různých výdělků na výši důchodu

19.03.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci pracují na standardní pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo dobu určitou, jiní pracují na zkrácený úvazek a někteří pouze na některou z pracovních dohod. Jak jednotlivé příjmy ovlivňují výši státního důchodu?

Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí

15.03.  |  Petr Gola

Zabezpečením na důchod, důchodovým nárokům a odchodem do důchodu je vhodné se pečlivě věnovat. V opačném případě může být život v penzi velmi složitý. Na co si dát pozor? Čemu se vyvarovat?

Výpočet sociálního pojištění za rok 2017 u OSVČ pětkrát jinak

13.03.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Výpočet sociálního pojištění přitom může být odlišný. Podívejme se na pět praktických příkladů.

Co je dobré vědět o práci v důchodu?

07.03.  |  Petr Gola

Starobní penzisté mohou současně pobírat starobní důchod a mzdu ze zaměstnání. Díky příznivé situaci na trhu práce si mohou kvalitní pracovníci v důchodovém věku práci vybírat. Jaká platí pravidla pro práci v důchodu?

10 daňových čísel pro důchodce

06.03.  |  Petr Gola

Dosažení důchodového věku automaticky daňově neosvobozuje. Penzisté mající zdanitelné příjmy musí za rok 2017 podat daňové přiznání a případně i přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných 10 daňových čísel.

Kdy musí důchodce podat daňové přiznání?

03.03.  |  Redakce

V Česku je bezmála 2,4 milionu starobních důchodců. Řada z nich si při penzi přivydělává, ať již formou zaměstnaneckého poměru, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. I na ně se tak může vztahovat daňová povinnost. Kdy a jak podává penzista daňové přiznání?

Předdůchod a daně: kdo, co, jak a kolik?

23.02.  |  Petr Gola

Během pobírání předdůchodu je možné mít libovolné vlastní příjmy, proto i předdůchodci mohou mít daňové povinnosti za rok 2017. Jak se vypočítává daň z příjmu? Jaký je rozdíl v placení zdravotního a sociálního pojištění?

Jak ušetřit na lécích?

19.02.  |  Michal Bureš

9 rad, díky kterým ušetříte za léky. Na co vše máte nárok? Kde nakupovat léky? Kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí peníze? Kde najít přehled cen léků?

Daňové povinnosti předčasných důchodců za rok 2017

16.02.  |  Petr Gola

Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců omezena, tak mají někteří předčasní důchodci daňové povinnosti. V některých případech se dokonce dobrovolné podání daňového přiznání za rok 2017 vyplatí. Podívejme se na praktické příklady.

Důchod nad 30 000 Kč: kdo na to má?

15.02.  |  Petr Gola

Pobírat měsíční důchod 30 000 Kč je možné, ale jedná se o výjimečné případy. Proč? Hlavním důvodem je konstrukce výpočtové formule důchodu. Samotné nadstandardní příjmy nezaručí takto vysoký státní důchod. Podívejme se na praktické příklady.

Je Česko zemí invalidů? Mohou nám Rakušané říkat Simulanten bande?

14.02.  |  Michal Bureš

V České republice je přeš 400 tisíc invalidních důchodců. Kolik máme invalidních důchodců? Jsou Češi opravdu Simulanten banden? A jak jsou na tom sousední státy?

Budete mít v roce 2018 nárok na porodné?

12.02.  |  Lucie Mečířová

Očekáváte příchod potomka a hodila by se vám každá koruna? Nemáte moc peněz nazbyt a obáváte se, že po narození miminka přijde i pořádná finanční zátěž? V tom případě zjistěte, zdali máte nárok na porodné.

Jak se bude počítat náhrada za ztrátu výdělku v roce 2018?

02.02.  |  Lucie Mečířová

Jestliže jste si způsobili úraz anebo nemoc z povolání, máte od zaměstnavatele nárok na náhradu vzniklé ujmy. Jak moc se v roce 2018 zvýšila? A kolik vám bude vypláceno?

Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?

30.01.  |  Lucie Mečířová

Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?

Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?

29.01.  |  Lucie Mečířová

Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.

Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018

18.01.  |  Petr Gola

V řádném starobním důchodu lze mít libovolně vysoké příjmy a je možné pracovat i na smlouvu na dobu neurčitou. V předčasném důchodu však nikoliv. Jaké jsou příjmové možnosti v roce 2018?

Jak vysoký budete mít důchod, když vyděláváte hodně?

02.01.  |  Petr Gola

V Česku je při výpočtu starobního důchodu významným způsobem zastoupen prvek solidarity, občané s nadprůměrnými příjmy mají tedy relativně nízký starobní důchod oproti lidem s nízkými příjmy. Ve kterých zemích OECD je náhradový poměr při odchodu do penze u nadprůměrných příjmů nejvyšší?

Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?

27.12.  |  Petr Gola

Od lednové splátky důchodu dochází k valorizaci důchodu. Všechny státní důchody se zvýší. Oproti minulým rokům je zvýšení důchodu značně vyšší, většinou v rozmezí 400 Kč až 600 Kč. Podívejme se na praktické příklady.

Jak vysoký je minimální důchod?

12.12.  |  Petr Gola

Nárok na starobní důchod nevzniká automaticky dosažením důchodového věku a i když je starobní důchod přiznán, tak může činit pouze jen 6 000 Kč. Jak je to možné? Jak vysoký důchod je možné očekávat u nízkých příjmů v roce 2018?

Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?

29.11.  |  Lucie Mečířová

Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?

Až přes 50 000 Kč s dávkou mimořádné okamžité pomoci. Za jakou cenu ale?

27.11.  |  Lucie Mečířová

Váš dům zničila povodeň? Nemáte, kde bydlet? Nenajdete peníze na jídlo a ani na léky? Nedosáhnete na běžné sociální dávky? Dostali jste se do hmotné nouze a  čeká vás nezbytný jednorázový výdaj? Pak si zkuste zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc.

Chcete mít jako živnostník slušný důchod?

23.11.  |  Martin Ježek

Živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné odvádějí zpravidla odvody na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši, protože mnohdy prostě víc odvádět ani nemohou. Nemají na to. A tak mnoho z nich čeká opravdu malý důchod. Nemusí to tak ale nutně být.

Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají

15.11.  |  Petr Gola

Pro přiznání státního starobního důchodu nestačí pouze dosáhnout řádného důchodového věku, ale je nutné získat i potřebnou dobu pojištění. Jestliže není potřebná doba pojištění získána, tak nelze státní důchod přiznat. V roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 34 let.

Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?

09.11.  |  Lucie Mečířová

Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.

35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?

12.10.  |  Hana Bartušková

Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?

Máte DPP a jste evidovaní na úřadu práce? Do konce října smlouvu musíte zrušit

12.10.  |  Lucie Mečířová

Jste v evidenci na úřadu práce, anebo se na něj v blízké době chystáte nahlásit? Pak byste měli mít jasný přehled o změnách, které rok 2017 přinesl. Co mezi ně patří?

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

08.09.  |  Hana Bartušková

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!

Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?

31.08.  |  Lucie Mečířová

Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz