Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?

29.04.2024 | Petr Gola

Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.

Pět věcí, které je třeba si prověřit při nákupu ojetiny

29.04.2024 | Veronika Doskočilová

Kupujete auto od manželů? Vyžádejte si souhlas obou. Nevisí na autě dluh? Není vůz součástí exekuce? A co dovoz ze zahraničí? Při nákupu ojetiny je potřeba sledovat víc než jen stav vozu.

Bitcoinová ETF prošla v Hong Kongu. Jsou na řadě evropské země?

24.04.2024 | Komerční sdělení

V pondělí 15.4. jsme mohli sledovat (pro mnohé možná poměrně nenápadně ve stínu blížícího se halvingu) schválení bitcoinových ETF v Hong Kongu. Jedná se tak o další region a burzu, na které mají investoři možnost investovat do bitcoinu formou akciového trhu.

Komerční sdělení

Vláda usnadnila trestání nelegální práce, změny mohou skončit u Ústavního soudu

29.04.2024 | Redakce

Vládní koalice prosadila novou definici nelegální práce, kdy už nově není dle zákona důležitá délka trvání práce. Vláda tím chce usnadnit úřadům trestání podnikatelů.

Co je nového ve mzdové účtárně?

22.04.2024 | Komerční sdělení

Na našem online školení se podíváme na novelu zákoníku práce, změny v dohodách o provedení práce a další témata. 

Komerční sdělení

Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů

26.04.2024 | Terezie Nývltová Vojáčková

Pokud se firma jako zaměstnavatel dostane do pracovní neschopnosti, mohou jeho zaměstnanci za určitých okolností dosáhnout na náhradu mzdy od státu. Kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti? Kdo ze zaměstnanců má na peníze nárok a jaká je výše pomoci?

Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu

26.04.2024 | Petr Gola

Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?

Kdy jako důchodci můžete podnikat v předčasném důchodu?

26.04.2024 | Redakce

Při splnění zákonných podmínek mohou i předčasní důchodci podnikat. Jaká pravidla platí pro podnikání v předčasném důchodu v roce 2024? Jak je to při podnikání po část roku?

Kolik vás může stát špatné načasování odchodu do předčasného důchodu? Příklady napoví

25.04.2024 | Michal Bureš

Mnoho lidí kvůli náročnosti profese nezvládá pracovat do důchodového věku, a proto volí odchod do předčasné penze. Načasování odchodu je v takovém případě velmi důležité, jak ukazují naše příklady. Co udělat pro to, aby váš důchod byl co nejvyšší?

Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?

25.04.2024 | Petr Gola

OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?