Ztráta platební karty

Ztrátu platební karty je třeba okamžitě nahlásit instituci, která ji vydala. Ne vždy to však znamená absolutní ochranu před jejím dalším zneužitím. Každá banka má pro blokace platebních karet svá vlastní pravidla a postupy. Klienti tak při ztrátě karty ručí v každé bance jinou výší, liší se i poplatky za zablokování karty. Veškeré podmínky týkající se platebních karet jsou uvedeny ve smlouvě o platební kartě, kterou podepisujete při jejím převzetí.

Obecně se dá říci, že blokace elektronické platební karty stojí řádově stokoruny. Ovšem stoplistace mezinárodní embosované karty je o dost dražší a cena se pohybuje v tisících.

  • Blokace – je to dočasné nebo trvalé omezení práva používat platební kartu. Týká se pouze autorizovaných on-line transakcí, tedy všech transakcí elektronickými platebními kartami. Zablokování je otázkou jen několika minut. Při nahlášení ztráty elektronické karty stačí k absolutnímu znemožnění jejího použití pouhá blokace této karty v systému.
  • Stoplistace – týká se embosovaných karet (s reliéfním písmem), se kterými je možné provádět neověřené transakce. Jedná se o trvalé, nevratné zrušení práva používat platební kartu. Kartu již nelze nikdy používat. Číslo karty, jméno držitele a další náležitosti jsou zařazeny na mezinárodní stoplist. To je výrazně nákladnější a tedy i poplatek je vyšší.

Kolik stojí blokace / stoplistace?

Název banky Poplatek za stoplist Poplatek za blokaci
BAWAG Bank CZ a. s. 2000 Kč 200 Kč
CITIBANK zdarma zdarma
Česká spořitelna 500 Kč 200 Kč
ČSOB 2000 Kč 200 Kč
eBanka 1900 Kč 200 Kč
GE Money bank 2000 Kč 100 Kč
HVB BANK CR 1500 Kč 100 Kč
Komerční banka * 2000 Kč 150 Kč
POŠTOVNÍ SPOŘITELNA 2000 Kč 200 Kč
Raiffeisenband 2000 Kč 200 Kč
Volksbank 2000 Kč 500 Kč
Živnobanka zdarma zdarma

 * stoplistace zlaté embosované karty přijde na 4000 Kč

Blokace i stoplistace platební karty se provádí telefonicky, a to i ze zahraničí. U některých bank je možné zavolat na infolinku příslušné banky a nahlásit ztrátu operátorovi. Jiné banky mají speciální střediska pro blokaci, jejichž telefonní číslo je většinou uvedeno na zadní straně platební karty. Což vám bohužel není nebude při její ztrátě nic platné, pokud si ho předem někam nepoznamenáte! Pokud číslo přece jen neznáte, můžete se obrátit na jakoukoliv banku, která vydává stejný druh platebních karet nebo zavolat přímo na příslušnou asociaci.Telefonní číslo pro blokaci platební karty by měla mít každá banka na svých webových stránkách.

Během relativně krátké doby banka platební kartu zablokuje. U většiny bank nese majitel účtu náklady vzniklé zneužitím platební karty pouze do půlnoci dne nahlášení ztráty. Některé banky však mají tuto lhůtu prodlouženou až o 24 hodin, tedy do půlnoci následujícího dne po nahlášení ztráty karty. Po provedení blokace banky občas požadují potvrdit blokaci či stoplistaci osobně přímo na pobočce. V bance potom vyplníte hlášení o krádeži, které zohledňuje způsob jakým ke ztrátě karty došlo.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 5 krát


Související články: