Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czÚčty a spořeníVkladní knížkyPoskytovatelé vkladních knížek

Poskytovatelé vkladních knížek

Vkladní knížky už neposkytují zdaleka všechny banky. Zůstala pouze Poštovní spořitelna a Česká spořitelna. Volksbank sice vkladní knížky má stále v nabídce, aktivně je již však nenabízí.

Vkladní knížky jde však získat nejen v bankách, ale i v některých družstevních záložnách. Pro záložny je typický vlastní přístup ke všem produktům, nemusí tedy platit výše napsané obecné rysy knížek. Záložna může například nabízet knížku s pohyblivou úrokovou sazbou, nebo knížku se zcela individuálními podmínkami.

 • Česká spořitelna je tradičním poskytovatelem vkladních knížek. Zřízení, vedení a zrušení knížky je zdarma. ČS nabízí všechny obvyklé typy vkladních knížek. Její vkladní knížka s výpovědní lhůtou se konstrukcí neliší od klasického termínovaného vkladu.
Doba vkladu vklad do 100.000 Kč vklad do 250.000 Kč vklad do 500.000 Kč vklad nad 500.000 Kč
1 měsíc 0,3 % 0,4 % 0,5 % 0,6 %
3 měsíce 0,35 % 0,45 % 0,55 % 0,65 %
6 měsíců 0,4 % 0,5 % 0,65 % 0,75 %
12 měsíců 0,5 % 0,6 % 0,8 % 1,1 %
24 měsíců 0,8 % 0,9 % 0,6 % 1,4 %

 • Metropolitní spořitelní družstvo láká u své vkladní knížky na vyšší úrokové sazby, nabízí však sazbu pohyblivou. Ta tedy bude záviset na měnících se makroekonomických ukazatelích a pravděpodobně bude následovat se zpožděním reposazbu.
 • Poštovní spořitelna je vedle České spořitelny hlavním poskytovatelem vkladních knížek. Založení vkladní knížky je jednoduché, klienti mohou využít Finanční centra PS i pobočky České pošty, minimální vklad je 50 korun. Výběr na poště je z časového hlediska výhodný, vybírat lze téměř kdykoliv. Založení i vedení knížky je zdarma, výběry jsou zdarma do 20 tisíc korun, ale i nad tento limit v případě, že si předem ověříte dostupnost prostředků v bance a získáte její svolení k výběru. Jinak zaplatíte 10 korun. Poštovní spořitelna má také VKM, tedy vkladní knížky místní – ty je možné používat jen u jedné konkrétní pošty.
 • V rámci klientských vkladů Volksbank tvoří vkladní knížky pouhých 0,5 %. Banka přitom již vkladní knížky aktivně nenabízí a klientům radši doporučuje novější produkty, například Běžný spořicí účet.
 • Vkladní knížka u Waldviertler Sparkasse von 1842 bez výpovědní lhůty má úrokovou sazbu 0,5 % ročně, dětská 1 % (orientační údaje k polovině roku 2010). Využít je možné také vkladních knížek pro novorozence nebo tzv. Kapitálové knížky. Ta je na 5 let a úrok na ní postupně roste (ze 2 na 4 procenta ročně). Poplatky za předčasný výběr se pohybují mezi 2 a 2,4 procenty.
 • Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo má založení i vedení knížky zdarma, při vkladu převodem „zvenku“ se platí 4 koruny. U této záložny je příznivý nízký příspěvek při vstupu do záložny – 100 korun.
Sdílení a tisk

Související aktuality

Jak fungují kvantové peníze?

19.04.  |  Martin Ježek

Jak dokonale zabezpečit virtuální finanční transakce? Dá se to udělat pomocí takzvaných virtuálních bankovek,…

Jak fungují kvantové peníze?

19.04.  |  Martin Ježek

Jak dokonale zabezpečit virtuální finanční transakce? Dá se to udělat pomocí takzvaných virtuálních bankovek, které nelze padělat.

5 nejčastějších chyb, které děláte jako investor

05.04.  |  Hana Bartušková

Chyby při investování peněz udělá někdy každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité…
Zobrazit další související aktuality
Register - osoby

  Register.finance.sk
  Register - subjekty

   Register.finance.sk
   Register - adresy

    Register.finance.sk