Špidla plánuje zrušení pevné hranice pro odchod do důchodu

18.07.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lidé by si v budoucnu sami mohli zvolit, v kolika letech chtějí odejít do penze

Špidla plánuje zrušení pevné hranice pro odchod do důchodu

Lidé by si v budoucnu sami mohli zvolit, v kolika letech chtějí odejít do penze. Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla totiž hodlá navrhnout reformu penzijního systému, která zruší pevnou věkovou hranici pro odchod do starobního důchodu. Za vzor si Špidla bere tzv. švédský systém. Poté, co by 25 let platil sociální pojištění, by se každý občan mohl rozhodnout, jestli chc

e ještě pracovat. Výše jeho důchodu by se pak počítala podle částky, kterou do penzijního systému zaplatil, a podle počtu let, která mu zbývají do výše průměrné střední délky života. Výsledná suma by se valorizovala podle výše inflace. Stát by musel nejdřív rozdělit peníze, které na důchody vybere, na individuální účty každého občana. "Tento systém zajistí občanům větší možnost rozhodnout se o svém osudu v momentu, kdy se přiblíží konec jejich aktivní dráhy," prohlásil Špidla. "Navíc každý měsíc bude občan přesně znát, jak je to s jeho nárokem na výši důchodu." Špidlův plán nepočítá s vytvořením povinného kapitálového spoření, které prosazuje pravice.

Špidla argumentuje tím, že kapitálové spoření je ekonomicky nereálné a narušuje principy občanské solidarity. Model, který vicepremiér navrhuje, naopak tyto prvky obsahuje. "Z celkové sumy, kterou dotyčný přispěl do důchodového systému, by se určitá část oddělila ve prospěch těch, kteří si na svůj důchod z nejrůznějších příčin nemohli vydělat," řekl. Do společného fondu by rovněž propadly i peníze osob, které zemřely dříve, než si stihli svůj podíl na pojistném vyčerpat. Naopak ti, kteří by svým věkem očekávanou střední délku života přesáhli, by dál dostávali důchod ze společné pokladny. Navrhovaný systém chce vycházet z průměrných hodnot za celou populaci. Na tom teoreticky vydělají ženy, které se dožívají vyššího průměrného věku.

Prosadit navrhované změny do praxe bude zdlouhavé. Špidla předpokládá, že jen vytvoření systému individuálních účtů potrvá zhruba pět let. "Znamená to mimo jiné mimořádně zlepšit současný informační systém České správy sociálního zabezpečení," podotkl vicepremiér. Vláda si prý navíc nemůže dovolit reformu uspěchat. Nemůže riskovat, že kvůl

i náhlému zásahu do způsobu vyplácení důchodů zkolabuje. "Máme dva a půl milionu důchodců a systém, který musí zůstat v každém případě stabilní. Nemíníme dělat vzdušné reformy na úkor některých skupin obyvatelstva," dodal Špidla. Prvním krokem k reformě má být chystaný zákon o oddělení důchodů od státního rozpočtu. Vláda by jej měla předložit sněmovně na podzim. Do konce roku chce Špidla písemně vytvořit i základní koncepci reformy. V návrhu by měl být i recept, jak překlenout přechodné období mezi oběma typy penzijního systému tak, aby lidé ve vyšším věku nebyli změnou poškozeni.

Zdroj: LN z 17. 07. 2000


Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU