Náskok americké ekonomiky v produktivitě před Evropou se za loňské hospodářské recese výrazně zvýšil. Zatímco ve Spojených státech v roce 2009 produktivita práce díky pružnému propouštění zaměstnanců vzrostla o 2,5 procenta, v zemích eurozóny naopak o jedno procento klesla, sdělila v dnešní zprávě americká výzkumná organizace Conference Board. Produktivita je klíčovým faktorem dlouhodobého růstu ekonomiky, a tím i udržitelného zvyšování životní úrovně, uvedla agentura AP.
Zvyšování náskoku americké ekonomiky v produktivitě se letos zmírní. Ekonomové Conference Board odhadují, že ukazatel objemu produkce na hodinu práce v USA vzroste o tři procenta, zatímco v eurozóně se obnoví jeho růst tempem dvou procent. Za recese přitom produktivita v Americe zrychlila růst, protože její průměrné tempo ve čtyřech letech před rokem 2009 bylo pod dvěma procenty.
"V růstu produktivity mezi Spojenými státy a Evropou se objevily nezvykle velké rozdíly," konstatoval hlavní ekonom Conference Board Bart van Ark. "Američtí zaměstnavatelé reagovali na recesi mnohem agresivnějším snižováním počtu zaměstnanců a hodin práce než evropští," dodal. Podniky v Evropě se i přes prudký propad produkce snažily s podporou vlád příliš nepropouštět, a v Německu tak například míra nezaměstnanosti za minulý rok stoupla jen velmi mírně. Naopak recese v USA se od konce roku 2007 projevila ztrátou více než sedmi milionů pracovních míst a růstem míry nezaměstnanosti nad deset procent, nejvýše od počátku 80. let.