Německo chce v eurozóně prosadit zákon o vyrovnaných rozpočtech, schodky by tak v budoucnosti byly zapovězeny. V dnešním vydání to uvedl deník Financial Times. V současnosti je v EU a v eurozóně povolené, aby roční rozpočtový deficit dosahoval až tří procent HDP. Většina zemí však tuto hranici výrazně překračuje, přičemž Řecko se kvůli silnému zadlužení ocitlo na pokraji bankrotu, dluhová krize navíc šíří i do dalších zemí a podtrhává důvěryhodnost eura na finančních trzích.
"Něco takového (zákon o vyrovnaných rozpočtech) by mohlo být dobrým nápadem, přestože by nejspíš v každém státu mělo jinou formu," řekl FT nejmenovaný zdroj. Konkrétní zákon v současnosti údajně připravuje německý ministr financí Wolfgang Schäuble, inspiraci přitom nachází ve velmi podobném zákonu, který před časem přijali právě Němci.
Legislativa, pro jejíž označení se vžil název Schuldenbremse, zakazuje německé vládě, aby od roku 2016 sestavovala rozpočty se schodkem větším než 0,35 procenta HDP. Od roku 2020 přitom už nesmí Německo vykázat žádný deficit.